مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در نشست با اصحاب رسانه اظهار داشت:

اجرای دقیق قانون و حاکمیت متمرکز؛ راهکار برون‌رفت از بحران‌ها در مناطق آزاد

رئیس هیات ‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم حاکمیت متمرکز در مناطق آزاد و اجرای دقیق قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان راهکاری برای برون‌رفت این مناطق از بحران برشمرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، افشار فتح‌الهی در نشست با سردبیران و دبیران رسانه‌های کشور، گفت: بسیاری از قوانین مالیاتی و گمرکی که در سال‌های گذشته وضع شده، با ماهیت و روح مناطق آزاد تطابق ندارد و منجر به تضعیف این مناطق و فشار مضاعف بر سرمایه‌گذاران شده است.

وی ادامه داد: در سفر سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به جزیره قشم، دوگانگی مدیریت و وضع قوانین متضاد با اهداف مناطق آسیب‌شناسی و بررسی شد و پس از سفر رئیس‌جمهور به منطقه آزاد اروند نیز دستور تفویض اختیارات دستگاه‌های اجرایی به مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد به مدت یک‌سال و به صورت آزمایشی صادر شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: در آستانه تنظیم برنامه هفتم توسعه کشور قرار داریم و در سیاستگذاری‌های کلان باید سازوکار مناسب برای توسعه مناطق و افزایش سرمایه‌گذاری مدنظر قرار گرفته شود؛ چرا‌که در صورت تضعیف بیش از پیش مناطق، اساسا وجود منطقه آزاد در کشور تهی از معنا می‌شود.

فتح‌الهی تصریح نمود: نباید فراموش کنیم که تنها قوانین متضاد و دست‌ و پاگیر نبوده که موجب شده امروز و بعد از گذشت ۳۰سال از تاسیس، مناطق آزاد متهم شوند که دروازه واردات هستند؛ بلکه ضعف نگاه کارشناسی و نبود عملکرد مناسب مدیران در دولت‌های مختلف نیز به این موضوع دامن زده است.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم برای نخستین‌بار تراز تجاری منطقه آزاد قشم از زمان تاسیس مثبت شده، اذعان داشت: در یک‌سال گذشته تلاش بر این بود که منطقه آزاد قشم به جایگاه اصلی خود در حوزه صادرات بازگردد و خوشبختانه در این موضوع موفق شدیم.

 

آغاز نهضت راه‌سازی در جزیره قشم

رئیس هیات ‌مدیره سازمان منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضعف زیرساخت‌های جزیره، بیان داشت: باید پیش از تاسیس منطقه آزاد زیرساخت‌ها تکمیل می‌شد و در اختیار سرمایه‌گذاران و مردم قرار می‌گرفت؛ اما این اتفاق نیفتاده و همچنان نیز این معضل ادامه دارد، از همین روی تکمیل زیرساخت‌های اساسی ازجمله راه مناسب، آب و مسکن ازجمله مهم‌ترین موضوعاتی هستند که در یک‌سال گذشته مدنظر قرار گرفته است.

فتح‌الهی در تشریح اقدامات انجام شده برای تکمیل رینگ بزرگراهی شرق جزیره اظهار کرد: آغاز عملیات اجرایی پروژه ۶۰کیلومتری ساحل جنوبی حدفاصل شهر قشم تا فرودگاه بین‌المللی با اعتبار ۱۵۰۰میلیارد تومان، یکی از پروژه‌های محوری است که در ۳سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: همچنین با بهره‌برداری از محور لافت به درگهان به طول ۴۰کیلومتر و با اعتبار ۹۰۰میلیارد تومان، تا سه‌سال آینده، محورهای ارتباطی شرق جزیره تکمیل می‌شود.

 

پل خلیج‌فارس، شاهراه ارتباطی قشم به سرزمین اصلی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، تکمیل شبکه جامع ارتباطی خلیج‌فارس معروف به پل خلیج‌فارس را از دیگر پروژه‌های کلان برشمرد که خواسته دیرینه مردم جزیره است و عملیات اجرایی آن پس از سال‌ها وقفه به‌زودی آغاز خواهد شد.

به گفته فتح‌الهی؛ باتوجه به اهمیت استراتژیک طرح شبکه جامع ارتباطی خلیج‌فارس به جهت اتصال جزیره استراتژیک قشم به سرزمین اصلی و نقشی که در توسعه کریدور شمال-‌جنوب کشور دارد، عملیات اجرایی‌ پل با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و با سرمایه‌ای بالغ‌بر ۴۰۰میلیون یورو اعتبار، به عنوان یکی از ارکان اصلی طرح شبکه جامع، آغاز می‌گردد.

وی اظهار داشت: این پروژه به طول ۳۴۳۰متر دارای عرض عرشه ۳۲متری و پایه‌هایی با دهانه ۳۶۰متری بر روی دریا است که با استفاده از سیستم کابلی، ۴لاین مسیر تردد خودرو، یک لاین مسیر تردد راه‌آهن به همراه خطوط اضطراری و پیاده‌راه را شامل می‌شود و برای ساخت آن با قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) قرارداد منعقد و پیش پرداخت‌های لازم انجام شده است.

فتح‌الهی ادامه داد: این پل علاوه بر نقش مهمی که در توسعه اقتصادی و صنعتی جزیره بازی می‌کند موجب رونق گردشگری نیز خواهد شد چراکه تنها در نوروز امسال ۱۳۴هزار خودرو از مسیر دریایی به جزیره سفر کردند.

 

تلاش برای تامین آب شرب پایدار در روستاهای قشم

رئیس هیات مدیره منطقه آزاد قشم، تلاش برای تامین آب شرب پایدار قشموندان را از دیگر برنامه‌های سازمان متبوع خود برای تکمیل زیرساخت‌ها برشمرد و افزود: پروژه آب شیرین‌کن ۱۵۰۰مترمکعبی شهر قشم در یک‌سال گذشته به بهره‌برداری رسید و ۴پروژه نیز در نقاط مختلف در مرحله اجرایی قرار دارند.

فتح‌الهی ادامه داد: انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری به روش BOT‌جهت تامین آب شهر به ظرفیت ۱۰هزار مترمکعب در روز با سرمایه‌گذاری معادل ۲۵۵میلیارد تومان توسط شرکت فرآب، یکی از اقدامات مهم انجام شده توسط سازمان منطقه آزاد قشم برای رفع چالش تامین آب جزیره اجرایی و کلنگ آغاز احداث آن به زمین زده شد.

وی تصریح کرد: آب ‌شیرین‌کن ۴هزار مترمکعبی باسعیدو در غرب جزیره نیز هم‌اکنون ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا خردادماه‌۱۴۰۲ وارد مدار می‌شود و دو واحد ۴هزار مترمکعبی دیگر مجموعا ۸هزار مترمکعب در روستاهای سلخ و تورگان هم تا پایان سال‌۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد.

 

خانه‌دار شدن مردم با طرح مسکن جوانان جزیره قشم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به وضعیت نامناسب مالکیت مسکن در جزیره به دلیل سیاست‌های غلط واگذاری زمین در سال‌های گذشته، گفت: با وجود زمین‌فروشی‌های گسترده و نامتعارف در جزیره، بسیاری از جوانان بدون مسکن مانده بودند و پس از ازدواج نیز در خانه‌های پدری ساکن بودند؛ اما در دولت سیزدهم حل چالش مسکن به عنوان یکی از عوامل کلیدی در ترویج ازدواج جوانان در دستورکار قرار گرفته است.

فتح‌الهی ادامه داد: هدف ما در این طرح پایان بورس‌بازی زمین و خانه‌دار کردن مردم به صورت واقعی می‌باشد؛ از همین روی زمین به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و تنها هزینه آماده‌سازی به صورت اقساط و در زمان تحویل مسکن از آنها دریافت می‌شود.

وی تصریح کرد: از زمان ارائه طرح مسکن جوانان جزیره قشم در سال‌۱۴۰۰، تاکنون در ۴مرحله، کلنگ‌زنی‌هایی در روستاهای غربی جزیره به انجام رسیده که یکهزار و ۸۷۰جوان بومی را از نعمت داشتن زمین و خانه بهره‌مند خواهد کرد، این درحالی است که از ابتدای تاسیس منطقه آزاد قشم، هیچ برنامه‌ای برای حل مشکل مسکن در جزیره اجرایی نشده بود.

 

تبدیل قشم به قطب تولید آبزیان با استفاده از تکنولوژی روز دنیا

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست، تولید آبزیان را از ظرفیت‌های بی‌نظیر جزیره برشمرد و گفت: نخستین پرورش میگو به روش متراکم در جزیره قشم در دولت مردمی راه‌اندازی شد و مزرعه پرورش فوق‌متراکم نیز به‌زودی راه‌اندازی می‌گردد و الگوی این نوع کشت برای نوار ساحلی جنوبی درحال آماده‌سازی است؛ چراکه دانش فنی آن تا پیش از این در کشور وجود نداشت.

به گفته فتح‌الهی؛ کشت متراکم میگوی نسبت به کشت سنتی میزان بهره‌برداری به ازای هر هکتار را به‌طرز چشمگیری افزایش می‌دهد و تا ۱۰۰تن نیز می‌رسد و مشکلات محیط‌زیستی کشت سنتی را نیز در پی ندارد.

وی همچنین توسعه پرورش ماهی در قفس را یکی دیگر از ظرفیت‌های جزیره برشمرد و بیان داشت: باتوجه به موقعیت مناسب جزیره، در این زمینه تاکنون ۸مجوز پرورش ماهی در قفس صادر شده است.

 

بانکرینگ، ظرفیتی بی‌نظیر در جزیره قشم

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در تشریح وضعیت پروژه بانکرینگ سلخ، اظهار کرد: این پروژه در ساحل جنوبی جزیره قشم و منطقه سلخ و در دهانه تنگه هرمز واقع شده و ۵مایل دریایی با آبراه بین‌المللی خلیج فارس فاصله دارد و به صورت ویژه برای سوخت‌رسانی به کشتی‌ها در نظر گرفته شده است.

به گفته فتح‌الهی؛ هم‌اکنون بخشی از سهام این شرکت در اختیار سازمان منطقه آزاد قشم قرار ندارد و پس از سفر رئیس‌جمهور به جزیره مقرر شد این سهام به سازمان واگذار شود و رایزنی‌های در این خصوص انجام شده و در صورت واگذاری سهام این شرکت به منطقه آزاد مشکلات پیش روی آن سریع‌تر برطرف می‌گردد.