اجرای زیرساخت‌های فناورانه در پروژه فرودگاه کیش برای نخستین بار در کشور
اجرای زیرساخت‌های فناورانه در پروژه فرودگاه کیش برای نخستین بار در کشور

معاون توسعه، مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی گفت: ایجاد زیرساخت‌های فناورانه حمل و نقل هوایی و طرح «بی.‌آر.ام» در پروژه پایان مسافری فرودگاه بین‌المللی کیش برای نخستین بار در سطح کشور اجرا می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، نعمت‌الله ترکی با حضور غلامحسین مظفری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل، معاونین و برخی از مدیران سازمان منطقه آزاد کیش، از پایانه مسافری در حال ساخت فرودگاه بین‌المللی کیش که بیش از ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، بازدید کرد.

وی در این بازدید، حمایت‌های وزارت راه و شهرسازی و تلاش سازمان منطقه آزاد کیش برای تکمیل پروژه پایانه مسافری فرودگاه بین‌المللی کیش را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: با مدیریت شایسته مدیرعامل و همکاران فعال در این سازمان، امروز شاهد پیشرفت قابل توجهی از این پروژه هستیم.

ترکی افزود: با انجام تحقیقات و مطالعاتی درخصوص سیستم «بی‌.آر‌.ام» در پروژه‌های پایانه مسافری فرودگاه بین‌المللی کیش این منطقه به عنوان پایلوتی در سطح کشور برای اجرای طرح‌های فناورانه در نظر گرفته شده است.

معاون توسعه، مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی با بیان این که در بدو ورود غلامحسین مظفری به این منطقه به عنوان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، پروژه پایانه مسافری فرودگاه کیش ۳۵درصد پیشرفت فیزیکی داشت، اذعان داشت: خوشبختانه امروز این پروژه با بیش از ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

وی بیان کرد: تمام تجهیزات و امکانات مورد نیاز پایانه مسافری خریداری شده و با تلاش شبانه‌روزی و مدیریت مدبرانه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در شش ماه نخست سال‌۱۴۰۰ این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.

ترکی با اشاره به این که در سال گذشته این پروژه برای تامین منابع پیش‌بینی شده به مبلغ ۳هزار میلیارد تومان با چالش جدی مواجه شده بود، گفت: با استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان با تخصص فنی و مهندسی در مرکز نوآوری کیش و استفاده از فناوری‌های جدید، تامین منابع به ۵۰درصد کاهش یافت و اتمام این پروژه با مبلغی بالغ بر یک هزار و ۵۰۰میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

معاون توسعه، مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی، اجرای طرحی در قالب ورود به «بازار سرمایه و استفاده از اوراق صکوک» را راهکار موثری برای تامین منابع مورد نیاز پروژه پایانه مسافری فرودگاه بین‌المللی کیش برشمرد و عنوان کرد: باید این طرح در قالب یک مدلی کارآمد در پروژه‌های سطح کشور اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از طرح‌های اجرایی در منطقه آزاد کیش «سیستم بی‌.آر‌.ام» در پروژه فرودگاه بین‌المللی کیش است که این مهم با مشارکت دانشگاه شهید بهشتی و مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش آغاز شده است.

ترکی تصریح کرد: تحقق یافتن پروژه‌های اجرایی در سطح کشور با مشارکت و جذب جوانان خلاق و توانمند، موجب پیشرفت، توسعه و آبادانی کشور می‌شود و این امر بیانگر وجود تخحصص در مجموعه مراکز علمی کشور است.

معاون توسعه، مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی در پایان اظهار داشت: فراهم شدن زمینه‌های تبادل نظر علمی، پژوهشی و تخصصی میان پروژه‌های در حال ساخت و شرکت‌های دانش‌بنیان باعث پیشرفت و توسعه پروژه‌ها و کاهش ۲۰درصدی تامین تجهیزات خارجی و اتکا به تولیدات داخلی در این منطقه شده است.

گفتنی است، پروژه پایانه مسافری فرودگاه بین‌المللی کیش با ظرفیت پذیرش ۶میلیون مسافر در سال با ارائه خدمات مطابق با استانداردهای بین‌المللی و مجهز به ۱۳دستگاه پله برقی، ۱۲دستگاه آسانسور و ۶دستگاه پل تلسکوپی، در شش ماه نخست سال‌۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید.