مشاور رئیس‌جمهور اظهار اشت:

احیاء ظرفیت‌های ترانزیتی و لجستیکی کشور از کریدور مناطق آزاد

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاري-صنعتي و ويژه اقتصادي با تاکید بر اینکه باید زنجیره لجستیک کشور را تکمیل کنیم، گفت: اگر بتوانیم خلاءهای زنجیره لجستیک کشور را برطرف کنیم، می‌توانیم کریدورهای حمل‌ونقل را احیا نماییم.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید محمد در همایش لجستیک چابهار اظهار داشت: اصل این است که در چنین همایش‌هایی بخش‌های مختلف مربوط با این موضوع لجستیک بتوانند همدیگر را پیدا کنند و با هم تبادل‌نظر کنند. باید سعی شود از کارهای جزیره‌ای پرهیز کنیم؛ کارایی این همایش‌ها این است که بتوانیم تا انتهای کار به اهداف مورد‌نظر دسترسی پیدا کنیم .

وی با بیان اینکه سازمان تجارت جهانی حجم تجارت را در دنیا سالانه ۴۲هزار میلیارد دلار اعلام کرده است، افزود: ایران در یک موقعیت استراتژیک قرار گرفته است و مبادلات تجاری زیادی را در منطقه خود شاهد هستیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: ۲۲کشور مورد تاثیر در تجارت و در اطراف ایران وجود دارد که شامل ۱۵کشور همسایه و ۷کشور غیرهمسایه مبادلات تجاری زیادی با ما دارند که جمعا ۲۲کشور «۷هزار و ۵۰۰میلیارد دلار» در سال مبادلات تجاری دارند و سهم ایران از این میزان، هشت‌دهم درصد است .

سعید محمد با طرح این سوال که چرا نتوانستیم به جایگاه واقعی تجاری ایران در منطقه دسترسی پیدا کنیم، اظهار کرد: آماده نبودن کشورمان در بحث لجستیک و ترانزیت مهم‌ترین مشکل است و به همین دلیل است که در این همایش به موضوع مهم لجستیک می‌پردازیم.

وی تصریح کرد: کریدورهای زیادی را در منطقه داریم، کریدور شمال-‌جنوب که یکی از کریدورهایی است که امکان عبور از کشور ما را فراهم می‌کند.

مشاور رئیس‌جمهور گفت: کریدور شرق-‌غرب و اخیرا کمربندی جاده که طرح چین در منطقه تعریف شده است و در همه این کریدورها کشور ما می‌تواند نقش‌آفرین باشد، اما بعضا مزیت‌های رقابتی‌مان را از دست می‌دهیم.

سعید محمد ادامه داد: عده‌ای می‌گویند که بحث سیاسی، بین‌المللی و تحریم است، اما کسانی که می‌خواهند بارشان را به مقصد برسانند فقط و فقط دو موضوع برایشان مهم است؛ نخست اینکه با کمترین هزینه بار را به مقصد برسانند و دیگری اینکه در کوتاهترین زمان ممکن کالاهای خود را به مقاصد هدف حمل کنند.

وی افزود: به جای اینکه تقصیر را به گردن مسائل سیاسی و بین‌المللی بیندازیم، خوب است که واقع‌بینانه موضوعات را کنکاش کنیم تا بتوانیم به پاسخ‌های درستی برسیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: امروز می‌بینیم به جای اینکه از مسیر زمینی ایران استفاده شود، از قزاقستان و بندر آکتائو بارها مستقیم به بنادر آذربایجان و سپس به سمت اروپا منتقل می‌گردد و عملا مسیر زمینی ما که از مسیر سرخس و اینچه‌برون می‌تواند محور کمربند شمالی کشور را تشکیل دهد، در حال از بین رفتن است‌!

سعید محمد بیان داشت: به من گفته شده است که سرعت سیر کالا در کشور پنج کیلومتر در ساعت است، این عدد بسیار وحشتناک بوده و باری که امروز به سمت اینچه‌برون می‌رود با اینکه آنجا راه‌آهن کشیده شده است، اما زمانی که بار می‌خواهد از آنجا عبور کند، هیچ مزیتی برای صاحب کالا و بار ندارد.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم خلاءهای زنجیره لجستیک کشور را برطرف کنیم، موفق خواهیم شد که کریدورها را احیا کنیم و توجه داشته باشیم که هر کدام از دستگاه‌ها در احیای این کریدورها نقش خاص خود را دارند.

مشاور رئیس‌جمهور گفت: در بین دستگاه‌هایی که در این حوزه کار می‌کنند، وزارت امور خارجه در بحث دیپلماسی اقتصادی و بازاریابی بسیار تاثیرگذار است، وزارت راه و شهر سازی در تکمیل زیرساخت‌ها، وزارت امور اقتصادی و داراریی در بخش گمرکات، وزارت جهاد کشاورزی و معاونت‌های مختلف آن در آسان کردن فرآیند صادرات و واردات ، وزارت بهداشت و ناجا همگی می‌توانند کمک کنند.

سعید محمد تاکید کرد: حدود ۲۷مجموعه در گمرکات و مرزهای ما مستقر است و وظیفه دارند فرآیندهای ترانزیتی را تسهیل کنند.

وی تصریح کرد: برخوردهای جزیره‌ای باعث می‌شود که همیشه نارضایتی وجود داشته باشد، در یک گمرک سه دستگاه ایکس‌ری متوقف شده که به دلیل تداخلات بین‌بخشی بوده است. بسیاری از جاها از کوچک‌ترین امکانات برای ترانزیت برخوردار نیستند و خدمات رفاهی به ترانزیت‌کنندگان دچار اختلال است. ما در مناطق آزاد به دنبال این هستیم تا ظرفیت‌ها را احیاء کنیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد ظرفیت بالایی دارند؛ از ۷۴گذرگاه زمینی کشور، ۳۰گذرگاه در مناطق آزاد است و تعداد پست اسکله‌هایی که در کشور در حال بهره‌وری است ۹۹پست اسکله در مناطق آزاد و ۱۴پست اسکله هم در حال ساخت است.

سعید محمد افزود: ظرفیت کارگاه‌ها حدود یک میلیون تن در سال در فرودگاه‌های منطقه آزاد بوده و در حال افزایش است و ظرفیت ۶۰۰هزار تنی به آن اضافه خواهد شد.

وی اظهار داشت: از چابهار تا قشم در زنجیره لجستیک کشور هستیم، بندر و اسکله کاوه را داریم و اگر اتصال پل قشم به بندرعباس محقق شود، از بندر کاوه می‌توانیم خدمات لجستیکی و ترانزیتی را داشته باشیم.

مشاور رئیس‌جمهور ادامه داد: در بندر انزلی و امیرآباد، کاسپین، مرزهایی همچون سرخس و دوغارون، میلک و ریمدان مستقر هستیم و امیدواریم خط راه‌آهنی که اتصال برقرار می‌کند، حتما نگاهی به مرز میلک داشته داشته باشد؛ در شمال بازارچه مرزی نوردوز و همین‌طور در مرز بازرگان با جمهوری آذربایجان و در مرزهای بانه و مریوان، مرز باشماق‌، خسروی، پرویزخان در مرز اروند و درواقع در همه این نقاط ما ظرفیت‌های بسیار بالایی داریم.

سعید محمد افزود: در کنار این ظرفیت لجستیکی، به دنبال این هستیم تا خدمات پولی و بانکی و همین‌طور سایر خدماتی که نیازمند تکمیل زنجیره لجستیک است را احیاء نماییم.

وی ادامه داد: بحث بورس بین‌الملل را در مناطق آزاد پیگیری کرده‌ایم و مجوزهای آن در حال اخذ است که می‌توانیم در یک بخش با فروش اوراق و تعریف پروژه‌هایی به صورت ارزی صندوق‌هایی را تاسیس کنیم تا از این مسیر بتوانیم زیرساخت‌ها را در مناطق آزاد در بخش لجستیک و تزانزیت تکمیل کنیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: یکی از موضوعاتی که به جدیت دنبال می‌کنیم، مناطق آزاد مشترک است؛ در تک‌تک گمرکات و مرزهایی که ما با کشورهای همسایه و غیرهمسایه داریم، امکان ایجاد مناطق آزاد مشترک وجود دارد .

سعید محمد اذعان داشت: اگر بخواهیم بحث‌های لجستیکی تقویت شود، چند حوزه را باید برنامه‌ریزی کنیم؛ نخست بحث زیرساخت‌ها است که در بخش‌های مختلف ریلی، جاده‌ای که نیاز به منابع دارد و درحال پیگیری است.

وی ادامه داد: اینکه می‌بینیم منابع کشور در پروژه‌هایی صرف می‌شود که شاید اولویت ندارد و در داخل کشور هم هزینه می‌شود‌، اما ضربه‌های اصلی و مسیرهای ترانزیتی مورد غفلت قرار می‌گیرد؛ نیاز است که این موضوع بازنگری شود .

مشاور رئیس‌جمهور افزود: علاوه بر تکیمل زیرساخت‌ها، نیاز به تسهیل خدمات داریم؛ بحث‌های بانکی، بیمه‌ای و انتقال‌ها نیازمند است تا در موردشان صحبت شود و اینکه یک نقطه کوری که داریم این است که همه دستگاه‌ها بسته به ماموریت‌هایشان می‌خواهند وظایف خودشان را انجام دهند، اینجا نیاز است که یک حکمرانی واحد داشته باشیم.

سعید محمد گفت: تمامی نهادها نیاز به یک متولی اصلی دارند، خیلی جاها است که این نهادها باید در کنار هم کارها را انجام دهند و معمولا جایی که کارِ گروهی نیاز است، ما در آنجا دچار اختلال می‌شویم و باید در مناطق آزاد ما یک مدیریت واحد رقم بخورد.

گفتنی است، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین در مراسم افتتاح نمایشگاه لجستیک چابهار شرکت خواهد کرد.