مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد:

ارائه گزارش به سازمان بازرسی درخصوص موانع اجرای حاکمیت متمرکز در منطقه آزاد قشم

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: با فرهنگسازی و بازتعریف ماموریت مناطق آزاد در کشور می‌توانیم نگاه به این مناطق را تغییر داده و شاهد تقویت آنها باشیم.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید محمد در جلسه شورای مدیران سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته ریل‌گذاری و هدفگذاری خوبی براساس طرح تحول برای مناطق آزاد کشور صورت گرفته و به مرور شاهد به نتیجه رسیدن برنامه‌ها و رشد این مناطق هستیم.

وی با بیان اینکه برای نخستین مرتبه از زمان تشکیل مناطق آزاد در کشور، تراز تجاری این مناطق مثبت شده است، بیان داشت: در ۹ماهه گذشته سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۸درصد رشد دارد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: همچنین طی یک‌سال گذشته اقدامات خوبی در زمینه بازپس‌گیری زمین از سرمایه‌گذارنماها و رفع تصرف اراضی ملی و دولتی و مقابله با زمین‌خواری در مناطق آزاد صورت گرفته و بیش از ۱۲۳هزار میلیارد تومان با این اقدامات به بیت‌المال برگشته است.

به گفته محمد؛ اقدامات اولیه برای ایجاد بورس بین‌الملل و بانک آفشور در مناطق آزاد انجام شده و شبکه سهامداری آنها تعریف گردیده است و مراحل پایانی راه‌اندازی بیمه‌نامه‌های بین‌المللی در این مناطق درحال انجام است.

وی با اشاره به اهمیت موضوع حاکمیت متمرکز در مناطق آزاد کشور افزود: براساس دستور آیت‌الله رئیسی، رییس‌جمهوری و در راستای ایجاد حاکمیت یکپارچه و اجرای اصل‌۶۵ قانون احکام دائمی، انتخاب فرمانداران و مدیران گمرک و تایید حکم شهردار پس از انتخاب توسط شورا در مناطق آزاد باید توسط مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد صورت گیرد.

مشاور رئیس‌جمهور در ادامه، از مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خواست در صورت استنکاف و عدم اجرای این موضوعات توسط دستگاه‌های مختلف، گزارش این تخلف را تحت عنوان ترک فعل به سازمان بازرسی کل کشور و همچنین هیات دولت ارائه کند.

سعید محمد تصریح کرد: تبدیل تمام جزیره قشم به منطقه آزاد توسط شورای‌عالی مناطق آزاد مصوب شده و امیدوار هستیم مراحل بعدی آن ازجمله تصویب در هیات دولت و انجام اقدامات نهایی در مجلس نیز با سرعت اجرایی گردد.

وی با تاکید در اهمیت موضوع راه‌اندازی بانکرینگ در جزیره قشم اذعان نمود: مذاکره با سهامداران پروژه بانکرینگ سلخ همچنان درحال انجام است و امیدواریم بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن از این ظرفیت مهم اقتصادی به نفع جزیره قشم و اقتصاد کشور استفاده نماییم.

مشاور رئیس‌جمهور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: احداث پل خلیج‌فارس به عنوان یکی از آرزوهای ساکنان جزیره قشم موردتوجه ویژه قرار دارد و مذاکرات خوبی نیز برای تامین منابع این پروژه عظیم صورت گرفته است که در آینده نزدیک شاهد خبرهای خوبی درخصوص آغاز عملیات اجرایی آن خواهیم بود.