پیغامی در دیدار با هیات سرمایه‌گذاری استان کراسنودار روسیه مطرح کرد:

ارتباط خوب دولت‌های ایران و روسیه، فرصتی جهت رونق اقتصادی تنگه هرمز

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: برقراری روابط سازنده اقتصادی میان دولت‌های روسیه و جمهوری اسلامی ایران، یک فرصت خوب برای رونق و توسعه اقتصاد تنگه هرمز است.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، عادل پیغامی در دیدار با هیات سرمایه‌گذاری استان کراسنودار روسیه، اظهار داشت: جزیره قشم به عنوان بزرگترین جزیره ایران و بزرگترین جزیره غیرمستقل جهان، دارای جذابیت‌ها و ظرفیت‌های فراوان اقتصادی، فرهنگی و گردشگری است.

وی افزود: وجود مهم‌ترین ژئوپارک جهانی غرب آسیا، جنگل‌های حرا، منابع طبیعی گاز و نفت و دیواره‌های طبیعی ساحلی که ظرفیت خوبی برای تبدیل شدن به اسکله‌های تجاری دارند، بخشی از مزیت‌های جزیره قشم است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه احداث پل خلیج‌فارس می‌تواند به توسعه اقتصادی منطقه کمک کند، عنوان کرد: احداث پل خلیج‌فارس همراه با اجرای پروژه‌هایی همچون توسعه اسکله کاوه، توسعه شهر فرودگاهی و همچنین فراهم شدن امکان اتصال به خط‌آهن سراسری می‌تواند منابع اقتصادی و اجتماعی برای جزیره قشم به همراه داشته باشد.

پیغامی با اشاره به اینکه قشم از سالیان گذشته نقش موثری در تجارت منطقه داشته است، تصریح کرد: جزیره قشم به عنوان جنوبی‌ترین نقطه از کریدور جنوب-‌شمال، برای تجارت بین‌المللی و دسترسی کشور روسیه به آب‌های آزاد، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی ۲۶۰۰هکتار زمین در هاب سلخ برای توسعه پروژه‌های نفت، گاز و انرژی، وجود سه شهرک صنعتی و برنامه‌ریزی برای احداث دو شهرک صنعتی جدید در غرب جزیره به همراه شهرک صنعتی تخصصی شیلات، بخشی از طرح‌های موجود برای رونق اقتصادی و جذب سرمایه‌گذار در قشم می‌باشد.

پیغامی اظهار کرد: امیدواریم در آینده نزدیک با ایجاد یک بانک مشترک میان دو کشور در قشم، راه‌اندازی دفاتر تجاری و گردشگری در دو کشور و همچنین پیمان خواهرخواندگی میان قشم و بندر سوچی در استان کراسنودار روسیه، شاهد توسعه و رشد روابط اقتصادی و فرهنگی باشیم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان با اشاره به اینکه وجود قوانین ویژه اداره مناطق آزاد و معافیت‌های مالیاتی برای فعالان اقتصادی در قشم می‌تواند تسهیل کننده حضور سرمایه‌گذاران در جزیره باشد، خاطرنشان کرد: مجوز تاسیس بانک آفشور و همچنین انجام معاملات ارزی با شرایط ویژه در منطقه آزاد قشم وجود دارد که می‌تواند موردتوجه سرمایه‌گذاران خارجی قرار بگیرد.

 

معاون استاندار استان کراسنودار روسیه:

تهیه نقشه‌راه، تسهیل کننده روابط اقتصادی ایران و روسیه

همچنین، معاون استاندار استان کراسنودار روسیه در این جلسه بیان کرد: ظرفیت بسیاری در حوزه‌های اقتصادی و گردشگری در جزیره قشم وجود دارد و کارهای بزرگی نیز در این زمینه انجام شده است.

الکساندر راپل افزود: امیدوار هستیم مذاکرات خوب صورت گرفته میان دوطرف، منجر به عملی شدن توافقات و نتیجه‌بخشی آنها شود.

وی با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، اظهار داشت: موضوع گردشگری یکی از مسائل موردتوجه سرمایه گذاران استان کراسنودار روسیه است و خوشبختانه توسعه این صنعت در دوطرف مورد توافق است.

معاون استاندار استان کراسنودار روسیه همچنین همکاری‌های اقتصادی براساس یک نقشه‌راه برای فعالیت در حوزه‌های زودبازده در طرح‌های تولیدی و صنعتی را، یکی دیگر از موضوعات مورد علاقه سرمایه‌گذاران دانست.

به گفته راپل؛ تهیه و تدوین یک نقشه‌راه برای تسهیل و هدفگذاری فعالیت سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی به‌ویژه بازرگانان، می‌تواند راهگشا باشد و با برنامه‌ریزی و استمرار روابط، کمبودها و مسائل مرتفع کرد.

معاون استاندار استان کراسنودار روسیه در پایان خاطرنشان کرد: تاسیس یک شرکت مشترک میان منطقه آزاد قشم و‌ استان کراسنودار، از موضوعاتی است که می‌تواند همکاری‌های مشترک برای فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی دوطرف را تسهیل کرده و به نتیجه‌بخشی نزدیک نماید.