مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار اعلام کرد:

ارسال دو درخواست ایجاد آف‌شور بانک در چابهار به شورای پول و اعتبار

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار می‌گوید درخواست ایجاد دو آف‌شور بانک در این منطقه را در اختیار بانک مرکزی قرار داده تا در شورای پول و اعتبار بررسی شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، عبدالرحیم کردی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا اظهار داشت: بحث ایجاد «آف‌شور بانک‌ها» در مناطق آزاد یکی از مواردی بوده که طی سال‌های گذشته بارها در مقاطع مختلف مطرح بوده و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی پیگیر ایجاد آنها بوده‌اند.

وی با اشاره به تغییر مقررات و دستورالعمل‌های بانک مرکزی در طول سال‌های گذشته درخصوص ایجاد شعب یا ایجاد آف‌شور بانک‌ها اظهار داشت: اولین درخواستی که برای ایجاد شعبه در منطقه آزاد چابهار مطرح شده مربوط به سال‌۱۳۸۵ است و از آن زمان سرمایه‌گذار مربوطه در رفت‌وآمد برای این موضوع بوده است.

کردی ادامه داد: در روزهای اخیر نیز درخواست دیگری را برای ایجاد آف‌شور بانک در منطقه آزاد چابهار داشتیم که اسناد و مدارک آن را مطابق دستورالعمل‌های بانک مرکزی تکمیل و هر دو درخواست را بار دیگر برای بررسی در شورای پول و اعتبار به بانک مرکزی ارسال کردیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار مهم‌ترین مانع برای ایجاد شعب بانک‌های برون مرزی در مناطق آزاد را سپرده قانونی عنوان کرد و اظهار داشت: در عرف بین‌المللی رقمی که برای ایجاد شعبه در مناطق آزاد مطرح می‌شود بین ۵ تا ۱۵میلیون دلار است و با پرداخت این رقم به عنوان سپرده قانونی امکان ایجاد شعبه فراهم می‌شود. با این حال در دو سال گذشته سپرده قانونی اعلام شده از سوی بانک مرکزی ایران برای ایجاد شعبه ۱۰۰میلیون یورو بود.

کردی تصریح کرد: حتی اگر سرمایه‌گذاری توان پرداخت ۱۰۰میلیون یورو را داشت، باز هم منطق حکم می‌کرد که از این کار اجتناب کند. کردی به جلسه‌ای با رئیس کل بانک مرکزی در جزیره کیش اشاره کرد و افزود: در جلسه‌ای که با حضور دکتر همتی داشتیم، رئیس کل نیز معتقد بودند که این رقم برای ایجاد شعبه آف‌شور بانک در مناطق آزاد بالاست و همان زمان دستور اصلاح آن را دادند و ما نیز از متقاضیان خود خواستیم تا بار دیگر درخواست‌های خود را با توجه به اصلاح دستورالعمل ایجاد شعبه، پیگیری کنند.

وی درباره اینکه این درخواست‌ها از سوی چه کشورها یا بانک‌هایی پیگیری شده است، توضیح داد: هر دو درخواست مربوط به سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور است که یکی از آنها بانک پایه کانادایی و دیگری بانک پایه یکی از کشورهای اروپایی را دارا هستند.

این در حالی است که در روزهای گذشته اخباری منتشر شد که آمریکا به چند بانک‌ افغانستانی برای ایجاد شعبه در منطقه آزاد چابهار مجوز داده و آنها را از تحریم‌های یکجانبه خود معاف کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار درخصوص اینکه آیا با تاسیس این شعب، امکان کمک به شرایط اقتصادی کشور و نقل و انتقال پول وجود دارد نیز گفت: در شرایط فعلی نمی‌دانم که آیا امکان کمک به اقتصاد ایران وجود داشت یا نه؟ اما اگر از گذشته این شعب فعالیت خود را آغاز کرده و ایجاد شده بودند، حتما می‌توانستند بخشی از مشکلات موجود را حل کنند.

کردی درباره تفاوت عملکرد آف‌شور بانک‌ها با بانک‌های سرزمین اصلی نیز تصریح کرد: آف‌شور بانک‌ها تنها امکان فعالیت‌های برون مرزی را دارند و در چارچوب سیستم‌های بانکی بین‌المللی فعالیت می‌کنند و ایجاد آنها خللی در سیستم ارزی یا ریالی و همینطور نظامات داخل کشور ایجاد نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت آف‌شور بانک‌ها براساس مقررات بین‌المللی است و نگرانی را در ساختار و سیستم‌های درون کشور ایجاد نمی‌کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار درباره دستورالعمل اخیر بانک مرکزی برای کاهش سرمایه اولیه و سپرده قانونی آف‌شور بانک‌ها نیز گفت: با وجودی که بانک مرکزی این رقم را به ۵۰میلیون یورو کاهش داده، اما باز هم از نظر ما این رقم بالاست هرچند که کار تاسیس شعبه را نسبت به قبل تسهیل می‌کند.

به گزارش ایبِنا، بانک مرکزی سوم اسفندماه‌۱۳۹۸ در بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام کرد: پیرو بخشنامه شماره‌٢٠۶٩٧٣/٩۵ مورخ‌۱۳۹۵.۶.۲۱ موضوع ابلاغ بند یک مصوبات یک‌هزار و دویست و بیست و سومین جلسه مورخ‌۱۳۹۵.۶.۱۶ شورای پول و اعتبار در خصوص حداقل سرمایه مورد نیاز برای تأسیس بانک‌های برون‌مرزی در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی، بدین وسیله به استحضار می‌رساند، در یک‌هزار و دویست و هشتاد و هفتمین جلسه مورخ‌۱۳۹۸.۱۱.۱ شورای پول و اعتبار موضوع کاهش میزان سرمایه مورد نیاز برای تاسیس بانک‌های برون مرزی مطرح و مقرر شد؛ حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس بانک برون‌مرزی در مناطق آزاد از ١٠٠میلیون یورو به ۵٠میلیون یورو کاهش یابد.