رئیس هیات مدیره انجمن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی تصریح کرد:

از حقوق قانونی خود در مناطق آزاد دفاع می‌کنیم

رئیس هیات مدیره انجمن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی گفت: عدم شناخت از کارکرد مناطق آزاد، قانون تجارت کشور و قانون مناطق آزاد سبب شده تا رئیس بانک مرکزی چنین اظهارات غیرکارشناسی درخصوص مناطق آزاد مطرح کنند و یقینا بخش خصوصی و به صورت ویژه تولیدکنندگان مستقر در محدوده مناطق آزاد از حقوق قانونی خود در این مناطق دفاع می‌کنند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، اصغر امانی درخصوص صحبت‌های اخیر رئیس بانک مرکزی پیرامون تاثیر ثبت سفارشات مناطق آزاد بر بازار ارز اظهار داشت: به نظر می‌رسد رئیس بانک مرکزی اطلاعی از اتفاقاتی که در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی رخ می‌دهد، نداشته و فقط اقدام به فرافکنی کرده‌اند. نباید امروز برای عملکرد ضعیف خود آدرس اشتباه داد و تقصیرها را به گردن دیگری انداخت.

وی افزود: باید توجه داشت که در مناطق آزاد دو نوع کالا وارد کشور می‌شود؛ نخست کالاهایی است که ترخیص به داخل کشور می‌شود و ثبت سفارش آن نیز انجام می‌شود و از هر گمرکی ازجمله گمرک‌های مناطق آزاد می‌تواند وارد کشور شده و قسمت اعظمی از کالاهایی که از مناطق آزاد وارد می‌شود از همین نوع است و صرفا کاربرد تجاری برای داخل کشور دارند و مربوط به مناطق آزاد نیستند.

امانی خاطرنشان کرد: بخش دیگر، کالاهای همراه مسافر است که از مناطق آزاد ترخیص می‌شود که امروز به صورت سهمیه‌ای که به هر منطقه اختصاص داده شده، وارد می‌شود و این گونه نیست که خارج از ضابطه و چهارچوب باشد‌.

رئیس هیات مدیره انجمن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی ادامه داد: تا پایان سال‌۹۶ که کشور مشکلات ارزی نداشت و ثبت سفارش نیز برای مناطق آزاد وجود نداشته است، سهمیه واردات برای مناطق آزاد در حدود ۶۰۰میلیون دلار بوده است. مشخصا از مناطق آزاد کالاهای زیادی وارد کشور شده، اما این کالاها باید وارد کشور می‌شده و نیاز کشور بوده و ارتباطی با مصرف در داخل مناطق آزاد نداشته‌اند.

وی ادامه داد: کالاهای اساسی، تجهیزات، ماشین‌آلات، قطعات یدکی و اقلام ضروری کشور بعضا از مناطق آزاد وارد کشور می‌شود و عملکرد در این حوزه همانند گمرکات دیگر کشور است و این هیچ ارتباطی به عملکرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ندارد که به‌واسطه این امر، مناطق آزاد را متهم می‌کنند.

امانی با اشاره به این که اقلام ضروری کشور امروز به صورت گسترده از گمرک‌های مناطق آزاد وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: این سوال را برخی باید از خود بپرسند که آیا حجم بسیار گسترده واردات روغن، غلات و ماشین‌آلات و قطعات و کالاهایی از این دست که توسط گمرک‌های مناطق آزاد ترخیص می‌شود، مگر صرفا برای مصرف در داخل مناطق آزاد است؟ امروز کارخانجات و صنایع کشور نیز از این طریق نیازمندی‌های خود را تامین می‌کنند.

رئیس هیات مدیره انجمن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی گفت: آن مواردی که گفته‌اند برای مناطق آزاد ثبت سفارش نشود، صرفا کالاهای محدودی بوده که در داخل مناطق آزاد استفاده می‌شود. این کالاها در حدود ۸۰۰مورد هستند که این اقلام به وضوح نوع آنها مشخص است و براساس میزان سهمیه‌ای که هر منطقه آزاد دارد، وارد می‌شود و هیچ تاثیری به هیچ عنوان بر تلاطم‌های بازار ارز ندارد و همچنین بسیاری از واردات در این حوزه نیز از محل اعتبارات شخص واردکننده است.

وی اظهار کرد: واردکنندگان بعضا از شرکت‌هایی که در خارج از کشور مستقر هستند، اعتباراتی دریافت می‌کنند و پس از واردات کالا، با آنها تسویه حساب می‌کنند. بنابراین مناطق آزاد به هیچ شکلی ارتباطی به تقاضای ارز در داخل کشور ندارد و من به رئیس بانک مرکزی پیشنهاد می‌کنم با مراجعه به سیستم داخلی بانک مرکزی و آن قسمتی که ارز به نهاده‌های دامی تخصیص می‌دهد، روی آن تمرکز کند و اعلام کند که به چه علت با وجود تخصیص ارز دولتی به این حوزه و سایر حوزه‌ها، باز هم کشور با مشکلاتی مواجه است و به چه علت برخی از کالاهایی که باید ارز به آنها اختصاص داده می‌شد، از دریافت ارز جهت واردات بازمانده‌اند و برای کشور مشکل ایجاد شده است. ایشان بهتر است بر مشکلات داخلی بانک مرکزی تمرکز کنند.

امانی اذعان کرد: امروز اگر خودروسازان یا هر شرکت دیگری قصد وارد کردن قطعه دارد و حجم زیادی کالا وارد کشور می‌کند، مشخصا ثبت سفارش آنها انجام می‌شود. باید توجه داشت زمانی که کشور نیاز به غلات دارد و از همسایگان شمالی خود غلات وارد می‌کند، باید یا از طریق بندر انزلی یا بندر کاسپین و یا از طریق بندر امیرآباد وارد کشور شود و راه دیگری ندارد و این کالاها از طریق مناطق آزاد وارد کشور می‌شود و اساسا این موضوع بدون ثبت سفارش امکان‌پذیر نیست.

رئیس هیات مدیره انجمن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی در پایان خاطرنشان کرد: عدم شناخت از کارکرد مناطق آزاد، قانون تجارت کشور و قانون مناطق آزاد سبب شده تا رئیس بانک مرکزی چنین اظهارات غیرکارشناسی درخصوص مناطق آزاد مطرح کنند. صحبت‌های رئیس بانک مرکزی احتمالا به اشتباه درخصوص مناطق آزاد مطرح شده‌اند و باید در این خصوص بازنگری کنند؛ چراکه وجاهت علمی ندارد.