سرپرست منطقه آزاد قشم در جلسه معارفه مدیرکل حراست این سازمان اظهار کرد:

استفاده از راهبردهای اقتصاد مقاومتی جهت رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار در قشم

با حضور دکتر افشار فتح‌الهی سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم، سیدحسین حجتی رئیس سازمان حراست کل کشور، مهدی فتحیان‌نسب مدیرکل دفتر مرکزی حراست دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد ویژه اقتصادی، مدیرکل و مدیر حراست اطلاعات استان هرمزگان و رئیس اطلاعات شهرستان قشم و حضور جمعی از معاونان مدیران سازمان منطقه آزاد قشم، آیین معارفه کوروش قاسمی مدیرکل حراست سازمان منطقه آزاد قشم برگزار شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سرپرست منطقه آزاد قشم در این مراسم گفت: در سیستم ناسالم نمی‌توان به سمت توسعه پایدار و متوازن حرکت کرد.

افشار فتح‌الهی، جایگاه حراست را برای دستگاه‌های مدیریتی دارای اهمیت بالایی دانست و ادامه داد: حراست سازمان باید پررنگ‌تر از گذشته به ایفای نقش مدیریتی و نظارتی خود بپردازد.

وی اظهار کرد: مدیرکل جدید حراست سازمان منطقه آزاد قشم با توجه به تجربیات، هوشمندی و تخصصی که دارد، باید ماموریت سالم‌سازی فرآیندها و رفع گلوگاه‌های فسادپذیر از درون سازمان را به سرعت و با دقت به انجام رساند.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: ماموریت اصلی سازمان منطقه آزاد قشم، بهره‌مندی جامعه محلی و تبدیل شدن این نقطه به محلی برای تولید و صادرات و کسب ثروت جهت رسیدن به توسعه پایدار و متوازن بوده و برای دستیابی به این اهداف تلاش خواهیم کرد.

فتح‌الهی در ادامه بیان داشت: جزیره قشم با وجود ظرفیت‌های بی‌نظیر طبیعی و فرصت‌های اقتصادی فراوان در حوزه‌های نفت و انرژی، بازرگانی، گردشگری و… دانست که با وجود تلاش‌های صورت گرفته هنوز تا توسعه متوازن شایسته فاصله دارد.

وی اذعان نمود: با برنامه‌ریزی دقیق و صحیح و استفاده از راهبردهای اقتصاد مقاومتی جهت استفاده از ظرفیت‌های فراوان اقتصادی موجود در این منطقه، قشم می‌تواند به نقطه‌ای توانمند جهت رونق تولید، ایجاد اشتغال پایدار و رشد اقتصاد و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی جامعه محلی تبدیل شود.

سرپرست منطقه آزاد قشم دو عامل برخی بی‌تدبیری‌ها و سوءمدیریت‌ها در دوران‌های گذشته و همچنین سیاست‌های اقتصادی کشورهای حوزه خلیج‌فارس را مهم‌ترین عوامل عدم رشد اقتصادی و موانع اصلی توسعه پایدار و متوازن جزیره قشم دانست.

به گفته فتح‌الهی؛ برخی اشتباهات مدیریتی و نگاه‌های سلیقه‌ای در سنوات گذشته موجب بی‌اعتمادی برخی ساکنان جزیره قشم و ایجاد مشکلات متعددی برای بازرگانان و فعالان اقتصادی این منطقه شده است که با هدفگذاری صورت گرفته به دنبال حل آن هستیم.

وی با بیان اینکه بازسازی اعتماد مردم نسبت به دولت یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم است، اظهار داشت: به پیروی از سیاست‌های دولت، موضوع برگرداندن اعتماد ساکنان بخش‌های مختلف جزیره به سازمان منطقه آزاد قشم یکی از اولویت‌هایی است که با همراهی و جلب مشارکت‌های مردمی به دنبال عملی شدن آن هستیم.

سرپرست منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: در جزیره قشم امیدواری‌های زیادی برای رفع مطالبات و مشکلات انباشت شده در سال‌های گذشته ایجاد شده که با وجود دشواری مسیر، برنامه‌ریزی‌های خوبی جهت اجرا در کوتاه، میان و بلندمدت صورت گرفته است.

 

رئیس سازمان حراست کل کشور:

مناطق آزاد پیشران اقتصاد کشور در جنگ اقتصادی

رئیس سازمان حراست کل کشور نیز در این مراسم گفت: برای بهبود وضعیت نقش‌آفرینی و جایگاه مناطق آزاد کشور در دولت سیزدهم و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد برنامه‌های خوب و ویژه‌ای تدوین شده که در سه سطح محلی، استانی و ملی اجرایی خواهد شد.

سیدحسین حجتی با اشاره به اهمیت نقش مناطق آزاد در جنگ اقتصادی، افزود: مناطق آزاد در جنگ اقتصادی دشمنان علیه کشورمان می‌توانند نقش موثری برای کمک به اقتصاد کشور داشته باشند.

وی ادامه داد: با رویکرد جهادی شناخته شده در دکتر سعید محمد دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سازمان‌های مناطق آزاد، این مناطق می‌توانند به عنوان پیشران اقتصاد کشور و در خط مقدم جنگ اقتصادی به ایفای نقش بپردازند.

رئیس سازمان حراست کل کشور با بیان اینکه قشم دارای ظرفیت‌های اقتصادی در حوزه‌های مختلف است، تصریح کرد: برای استفاده از فرصت‌های بی‌بدیل و بی‌نظیر قشم نیازمند هدفگذاری و برنامه‌ریزی دقیق و صحیح در عرصه‌های مختلف اقتصادی، گردشگری و فرهنگی هستیم.

به گفته حجتی؛ با توجه به اعتمادسوزی صورت گرفته در دوره‌های گذشته، منطقه آزاد قشم باید با جدیت و با سرعت در حوزه اعتمادسازی و جبران برخی سوءتدبیرها اقدام کند.

وی تاکید کرد: سالم‌سازی و ایمن‌سازی ساختارها و فرآیندها می‌تواند بستر را برای مقابله با فساد فراهم کرده و زمینه‌ساز و تقویت‌کننده رشد و توسعه منطقه باشد.

رئیس سازمان حراست کل کشور افزود: امروز خط مقدم مقابله با دشمنان کشور، جنگ اقتصادی است و برای پیروزی در این میدان باید با در نظر گرفتن راهبردهای اقتصاد مقاومتی، فضای مناسب جهت تولید، اشتغال، ایجاد ثروت و رفاه را فراهم کنیم.

حجتی در پایان خاطرنشان کرد: جزیره زیبای قشم دارای ظرفیت‌های بی‌نظیر در حوزه‌های مختلف نفت و انرژی، گردشگری و… است و با توجه به موقعیت جغرافیایی استراتژیک در تنگه هرمز و دسترسی آسان به آب‌های بین‌المللی و بازار کشورهای همسایه می‌تواند نقش مهمی در آینده اقتصاد کشور ایفا کند.

براساس این گزارش، مدیرکل اداره اطلاعات استان هرمزگان و مهدی فتحیان‌نسب مدیرکل دفتر مرکزی حراست دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز به بیان نکاتی پرداختند.

گفتنی است، در پایان این مراسم از زحمات مهدی حسنی سرپرست اداره کل حراست سازمان منطقه آزاد قشم تقدیر شد و کوروش قاسمی به عنوان مدیرکل جدید حراست این سازمان معرفی گردید.