با امضای تفاهم‌نامه همکاری دبیرخانه شورایعالی و مرکز آمار ایران صورت گرفت:

استقرار نظام حکمرانی داده‌ها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

با هدف گسترش همكاري‌ها در حوزه‌های استاندارد‌سازی و تعریف شاخص‌ها، تفاهم‌نامه همكاري بین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی و مرکز آمار ایران به امضا رسید.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، این تفاهم‌نامه همکاری امروز شنبه (۱۹شهریورماه) با هدف توسعه فرآیندهای آماری مبتنی‌بر تعاملات برخط و تولید آمارهای مبتنی بر داده‌های ثبتی، ارتقای تحلیل‌ها و تفسیرها و متغیرهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و رفتارشناختی، میان «سعید محمد» مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی و «جواد حسین‌زاده» رئیس مرکز آمار ایران منعقد شد.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق  آزاد و ویژه اقتصادی در این مراسم با تاکید بر اینکه به دنبال حکمرانی داده‌ها و اطلاعات واحد در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستیم، گفت: مبنای همه تصمیم‌گیری ما اطلاعات درست و آمارهای دقیق است. برای بالا بردن کیفیت اطلاعات و دقیق بودن آمار، در گام اول نیاز به همکاری دوطرف داریم تا بتوانیم اطلاعاتی که از مناطق به دست می‌آید را استانداردسازی کنیم، کیفیت آن را بالا ببریم و داده‌های یکسان ارائه دهیم.

سعید محمد با بیان اینکه مناطق آزاد، کشور کوچکی با تمام شئونات سرزمین مادری است، افزود: تمام موضوعاتی که در سرزمین اصلی آمارگیری می‌شود، در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد، منتهی در ابعاد کوچک‌تر؛ اما به دلیل اینکه این مناطق در تقسیمات کشوری جزئی از استان‌ها محسوب می‌شوند، عملا اطلاعات در غالب پکیج‌های استانی جمع‌بندی و خروجی لازم به منطقه داده نمی‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در گذشته به موضوعات فرهنگی-‌اجتماعی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی توجه نشده و مغفول مانده است، اذعان داشت: مباحث فرهنگی و اجتماعی از دغدغه مقام معظم رهبری(مدظله) است؛ به همین منظور در گام اول، معاونت فرهنگی و اجتماعی در دبیرخانه شورایعالی را احیاء کردیم؛ به دنبال ایجاد تحول فرهنگی در این مناطق بودیم، ولی متاسفانه هیچ‌گونه آمار و اطلاعات درستی در دست نبود. اولین اقدام ما، ایجاد پایگاه اطلاعاتی قوی در حوزه فرهنگی و اجتماعی است تا بتوانیم در شرایطی که با سایر وزارتخانه‌ها مثل وزارت راه و شهرسازی و حل معضل حاشیه‌نشینی مخصوصا در چابهار درگیر هستیم، از اطلاعات دقیق استفاده کنیم.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: امضای این تفاهم‌نامه موضوع مهمی است، مبنای همه برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در مناطق آزاد همچون اختصاص بودجه و اولویت‌بندی بودجه، به در اختیار داشتن آمار دقیق بستگی دارد تا با دید روشن و با دقت و وسواس بیشتری تصمیم‌گیری کنیم.

 

رئیس مرکز آمار ایران:

یکپارچه‌سازی سامانه‌های اطلاعاتی در کشور، ارزش افزوده زیادی را به‌دنبال دارد

رئیس مرکز آمار ایران نیز در مراسم امضای این تفاهم‌نامه به تاکیدات مقام معظم رهبری‌(مدظله) و درخصوص اصلاح ساختاری در کشور و ایجاد سامانه‌های اطلاعاتی و اتصال این سامانه‌ها به یکدیگر اشاره کرد و اظهار داشت: یکپارچه‌سازی سامانه‌های اطلاعاتی در کشور، ارزش افزوده زیادی را به دنبال خواهد داشت‌‌.

جواد حسین‌زاده افزود: مرکز آمار هم متناسب با اصلاح ساختاری، به دنبال مدرن‌سازی نظام آماری کشور است که شیوه‌های تولید آمار را تا حدی به سمت شیوه‌های ثبتی‌مبنا پیش ببرد. به همین منظور در نظر داریم در سال‌۱۴۰۵ اولین سرشماری عمومی نفوس مسکن ثبتی‌مبنا در کشور اجرا گردد.

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه مناطق آزاد از اهمیت زیادی در اقتصاد کشور برخوردار هستند، تصریح کرد: طی این سال‌ها همکار‌های مشترکی بین مرکز آمار و مناطق آزاد، به‌ویژه در کیش و قشم انجام شده و لازم است در سایر مناطق آزاد هم اجرایی شود. امیدوارم با امضای این تفاهم‌نامه، نواقص ما در طرح‌های آماری مرتفع شود و به یک نظام یکپارچه واحد دست پیدا کنیم.

 

گفتنی است، این تفاهم‌نامه همکاری در ۷ماده تنظیم شده است که ازجمله اقدامات مشترک آن می‌توان به ارتقای جامعیت داده‌ها و اطلاعات آماری کشور با افزودن داده‌ها و اطلاعات آماری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، فراهم‌آوری بسترهای لازم برای مدیریت کیفیت داده‌های جمع‌آوری شده از پایگاه‌های داده متصل به سامانه‌های مناطق، ایجاد تحول در نظام‌های نگهداری و پردازش داده‌ها، انجام اقدامات لازم در زمینه نوین‌سازی نظام تولید، جمع‌آوری، ارتقای سطح کیفی داده‌ها و انتشار آمارهای رسمی به‌ویژه داده‌های ثبتی‌مبنا و استقرار نظام حکمرانی داده در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی اشاره کرد.