مشاور رئیس‌جمهور در جمع ائمه جمعه مناطق آزاد کشور تاکید کرد:

اشرافیت‌گرایی در مدیریت مناطق آزاد جایی ندارد

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی تاکید کرد: اشرافیت‌گرایی در مدیریت این مناطق جایی ندارد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید محمد در سومین گردهمایی ائمه جمعه مناطق آزاد کشور گفت: حضرت آقا در بیانات سال‌های قبل اهدافی همچون تولید، صادرات و ارز‌آوری را ازجمله موارد مورد انتظار مناطق آزاد بیان کرده بودند، این در حالی است که کلا ۲درصد صادرات، ۷درصد سرمایه‌گذاری و ۱درصد از تولید کشور برای این مناطق است که نشان می‌دهد تا کنون این مناطق آن‌طور که باید به اهداف خود نرسیده‌اند.

وی اظهار داشت: اکثر کشورها از ظرفیت مناطق آزاد بیشترین بهره را برای منافع کشورشان برده‌اند، ۷۵درصد از اقتصاد چین در مناطق آزاد این کشور است و مناطق آزاد موتور پیشران امارات هستند، عمده مشوق‌های معمول مناطق آزاد در سطح دنیا هم مشوق‌های مالیاتی و گمرگی است.

مشاور رئیس‌جمهور بیان کرد: هم‌اکنون ۲۵۰۰واحد تولیدی در مناطق آزاد و ویژه فعالیت دارند که اکثرا از مجموعه‌های خوب کشور هستند، ولی به دلیل حذف مشوق‌ها، همه گرفتار شده‌اند؛ با حذف مشوق‌ها دیگر مجموعه‌ای به مناطق آزاد نخواهد آمد، آنها که آمده‌اند هم خواهند رفت؛ بنابراین برای ادامه فعالیت مناطق آزاد باید به اصل قانون اداره‌کرد این مناطق رجوع کرد.

سعید محمد افزود: در حال حاضر برخی واحدهای تولیدی در مناطق آزاد ۲بار مالیات بر ارزش افزوده می‌دهند، یکبار پس از خرید مواد اولیه که قصد ورود آنها را به منطقه دارند و یکبار حین خروج محصول تولید شده در منطقه؛ شرکتی بود که ۳بار مالیات می‌داد، این در حالی است که تولیدکنندگان در سرزمین اصلی یکبار مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند.

وی یادآور شد: مطابق قانون، دولت باید هزینه تاسیس زیر‌ساخت‌های مناطق آزاد را تامین کند، اما تاکنون صورت نگرفته؛ ۷منطقه آزاد جدید هم تاسیس شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی ویژه اقتصادی گفت: ماده‌۶۵ احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور از قوانین مناطق آزاد مترقی جهان الگو گرفته شده است و مطابق آن همه امورات مناطق آزاد به‌جز موارد نظامی و امنیتی با مدیرعامل منطقه است. دو مرتبه این موضوع در حضور رئیس‌جمهور مطرح شده که هر دو بار تایید و حمایت کرده است، ولی دستگاه‌ها به شرایط کنونی خو دارند و اختیارات را واگذار نمی‌کنند، طبق قانون باید بنادر، شهرهای جدید و دستگاه‌های خدمت‌رسان در مناطق آزاد تحویل مناطق شوند.

سعید محمد تصریح کرد: هم‌اکنون بیست و چند دستگاه در مرزها حضور دارند و عملکرد هماهنگ هم ندارند؛ لذا در عمل مانع تولید و صادرات شده‌اند.

مشاور رئیس‌جمهور بیان داشت: به‌ویژه در حوزه موضوعات فرهنگی مناطق به کمک شما نیازمندیم، باید راهکارهای مناسب و غیرکلیشه‌ای برای موضوعات یافت، تا باورها تقویت نشوند مشکلاتی از جنس فرهنگی حل نخواهند شد.

سعید محمد تصریح کرد: در مناطق آزاد همواره عمده توجه معطوف به توسعه اقتصادی بوده است، لذا ابعاد فرهنگی و اجتماعی صدمه دیده‌اند؛ هرجا صنعت و اقتصاد بدون پیوست‌ها حضور یافته، آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی ایجاد کرده است؛ به مجموعه در حال احداث پتروشیمی چابهار گفتیم باید تا حد ممکن از بومیان منطقه استفاده کنند، مهاجرت کمتر تبعات و آسیب‌های اجتماعی کمتر را در پی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: مسئولان در مناطق آزاد از مردم دور افتاده‌اند، در سفرها اکثرا سعی می‌شود دیدارهای مردمی داشته باشیم، افراد می‌آیند و بعضا با نگاه در ابتدا منفی مشکلات خود را مطرح می‌کنند، طبیعی هم هست زیرا طی بیست سال گذشته مدیرعامل منطقه را هم ندیده‌اند چه رسد به دبیر شورایعالی مناطق آزاد؛ ولی بسیاری از مشکلات حتی بدون هزینه‌کردهای خاص نیز قابل حل شدن هستند و کارها جلو می‌رود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی ویژه اقتصادی تصریح کرد: روحیه اشرافی‌گری نباید در مناطق آزاد جایی داشته باشد، برای تردد کاروان راه بیندازیم، آسانسور شخصی داشته باشیم که کم‌کم کارمندان مجموعه خودمان هم مدیران را نبینند و برخوردهای توام با تفرعن جایی در مناطق آزاد ندارد.

سعید محمد افزود: وضعیت بهداشت و درمان در مناطق آزاد اصلا مطلوب نیست، کیش که نگین مناطق آزاد کشور است تنها یک بیمارستان خصوصی دارد که آنجا هم تعرفه‌ها اینقدر بالا است که مردم عادی امکان استفاده ندارند، به‌دنبال اخذ مجوز تاسیس بیمارستان علوم پزشکی در مناطق اروند و چابهار هستیم تا وضعیت درمانی بهتر شود؛ طرح‌هایی برای ایجاد بیمارستان و دهکده‌های سلامت در مناطق آزاد نیز در دست بررسی هستند.

وی گفت: به پرسنل‌مان در منطقه آزاد اروند گفتیم به ساختمان قدیمی بروند تا ساختمان جدید برای تحصیل ۲هزار دانشجوی عراقی و ارزآوری حاصل از حضور آنان استفاده شود که برخی مخالفت‌ها راه افتاد، در حالی که پول فروش آن ساختمان صرف ایجاد جاده، لوله‌کشی و تاسیس سیستم دفع فاضلاب برای مردم همان منطقه خواهد شد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی ویژه اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: در قشم ۵-۶ویلای لاکچری داشتیم که به فروش گذاشته شدند تا پول آنها صرف ایجاد پل ارتباطی خلیج فارس شود‌‌.