افتتاح دو قطعه از راه‌آهن چابهار-زاهدان تا پایان سال۹۹
افتتاح دو قطعه از راه‌آهن چابهار-زاهدان تا پایان سال۹۹

رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: ۲قطعه از سه قطعه راه‌آهن چابهار-‌زاهدان تا پایان سال جاری افتتاح خواهد شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدباقر نوبخت در سفر به سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح ریلی چابهار-‌زاهدان یکی از طرح‌های مهم دولت است که می‌تواند بندر اقیانوسی غیرتحریمی چابهار را به شبکه سراسری کشور متصل کند. این طرح در سه قطعه چابهار-‌ایرانشهر، ایرانشهر-‌خاش و خاش-‌زاهدان در حال انجام است.

وی بیان کرد: در دهه فجر امسال قطعه زاهدان-‌خاش متصل و تا اسفند امسال قطعه چابهار-ایرانشهر نیز تکمیل خواهد شد.

نوبخت تصریح کرد: قطعه باقی ‌مانده این طرح نیز خرداد سال آینده نهایی و تکمیل خواهد شد و تا سال آینده تمام ۷۳۰کیلومتر این مسیر به اتمام خواهد رسید.

معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: بیش‌از چهار هزار میلیارد تومان معادل ۳۰۰میلیون یورو به این طرح تخصیص یافته که به صورت نقد در دسترس است.

گفتنی است، ساخت محور ریلی چابهار-‌زاهدان به‌ طول ۶۱۰کیلومتر از سال‌۸۹ آغاز شد، اما به دلیل کمبود منابع مالی، این پروژه حدود ۳سال متوقف ماند. در سال‌۹۲، پیمانکار این پروژه تغییر پیدا کرد و با تجهیز کارگاه، کار اجرایی از سال‌۹۳ آغاز شد. با این‌ حال، طبق گفته عباس خطیبی معاون ساخت راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ‌و نقل، پیشرفت فیزیکی پروژه در طول ۴سال تنها ۳۹درصد بوده است.

کمبود بودجه، دلیل اصلی کند بودن پیشرفت پروژه اعلام شده است تا اینکه ۲۵دی‌ماه سال گذشته، علی لاریجانی رئیس سابق مجلس از اختصاص ۳۰۰میلیون یورو برای پروژه راه‌آهن زاهدان به چابهار خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی وعده داده این پروژه تا سال‌۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد، اما برخی نمایندگان مجلس تاکید می‌کنند با روند توزیع اعتبار فعلی، این پروژه عملا از دور خارج است و به این زودی‌ها به ‌بهره‌برداری نمی‌رسد.

طبق گفته رئیس سابق مجلس، توسعه منطقه آزاد چابهار یک امر لازم و ضروری بوده، چراکه چابهار پل ارتباطی جنوب کشور با دریای عمان و اقیانوس هند است. از سوی دیگر نیز توافق‌نامه‌ای برای تامین مالی راه‌آهن زاهدان-‌بیرجند از طریق روسیه پیش‌بینی شده است.