با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش انجام پذیرفت:

افتتاح سایت موزه شهر تاریخی حریره جزیره کیش

سایت موزه شهر تاریخی حریره کیش همزمان با روز جهانی موزه افتتاح شد. این موزه در محوطه تاریخی شهر حریره احداث شده و 25اثر تاریخی کشف شده از محوطه این شهر تاریخی را در خود جای داده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در آیین افتتاح این موزه با اشاره به اینکه درخت سبز و شهر تاریخی حریره مهم‌ترین مشخصه این جزیره است، گفت: این نمادهای فرهنگی به واسطه توسعه اقتصادی به ورطه فراموشی رفته بودند، اما با افتتاح این موزه ریشه کهن کیش احیا شده است.

جعفر آهنگران افزود: باور داریم موزه به تنهایی باعث رونق گردشگری نمی‌شود و در این راستا باید معاونت گردشگری سازمان با همکاری بخش خصوصی به دنبال ایجاد جاذبه‌های بیشتر ازجمله محل فروش و عرضه صنایع دستی را در این محل راه‌اندازی کند.

وی، تنوع‌بخشی به گردشگری در بخش‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی را از محورهای اصلی توسعه در این جزیره اعلام کرد و اظهار داشت: در این راستا ایجاد زیرساخت‌های مختلف در جزیره ازجمله تاسیس موزه‌ها دنبال می‌شود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به سفر چند روز گذشته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به کیش و ارائه پیشنهاد تاسیس اداره کل مستقل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از سوی وی در این جزیره خاطرنشان کرد: با وجود اینکه انتظار می‌رود این وزارتخانه اختیارات بیشتری به سازمان منطقه آزاد در حوزه ماموریتی خود محول کند، اما این پیشنهاد باید توسط معاونت‌های توسعه، فرهنگی و اجتماعی و میراث فرهنگی هرچه سریع‌تر مورد بررسی قرار بگیرد.

همچنین، معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش نیز گفت: موزه شهر تاریخی حریره در برگیرنده ۲۵اثر تاریخی است که حدود یک‌هشتم آثار کشف شده در کاوش‌های محوطه این شهر تاریخی است.

خسرو نشان یادآور شد: گستردگی آثار کشف شده در این جزیره به گونه‌ای است که اگر هر ۲ماه یکبار عوض شوند، در طول یکسال قابلیت تعویض دارند.

وی افزود: این آثار کشف شده گواه از تمدن ۸۰۰ تا یکهزار سال در این جزیره را به اثبات رسانده و امیدوار هستیم در کاوش‌های پیش روی به آثاری با قدمت بیشتری نیز دست پیدا کنیم.

گفتنی است، شهر تاریخی حریره با ۱۲۰هکتار وسعت در شمال جزیره کیش قرار دارد و یکی از ۶اثر تاریخی ثبت شده این جزیره در فهرست آثار تاریخی و میراث فرهنگی کشور است.

جزیره کیش دارای ۶اثر تاریخی و محوطه باستانی ثبت شده در فهرست آثار تاریخی کشور بوده که شهر تاریخی حریره، کاخ مرجان، بازار فرانسوی‌ها، کاخ الیت، مسجد امیر و ماشه آثار باستانی ثبت شده ای جزیره است.

کیش از جزیره‌های خلیج فارس در شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان است، این جزیره بیضی شکل ۹۱کیلومتر مربع وسعت دارد که در سال‌۱۳۴۹ هیاتی از مشاوران ایرانی و آمریکایی این منطقه را مورد بازدید قرار دادند و به دلیل ویژگی‌های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب زلال اطراف، آن را به عنوان مرکز گردشگری بین‌المللی ایران انتخاب کردند.

این جزیره از زمان هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام این جزیره به دست خلفای اموی افتاد؛ اما حاکمیت معنوی ایران بر کیش از نامه‌های نگاشته شده توسط ایشان به زبان پهلوی در دوران مختلف کاملا مشهود است.

از دوران حکومت آل‌بویه، کیش مجددا به حکومتی ایرانی برمی‌گردد و بعدها در زمان سلجوقیان، اتابکان فارس، ملکوک هرمز آل‌مظفر و تیموریان این وضع ادامه دارد و در دوره سلجوقیان کیش به بزرگترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل می‌شود.

جزیره کیش هم اکنون ۴۴هزار نفر جمعیت دارد و در ۱۸کیلومتری کرانه باختری ایران واقع شده و از سال‌۱۳۶۹ به عنوان منطقه آزاد شناخته شده است.