• امروز : چهارشنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 14 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Wednesday - 7 December - 2022
1
با حضور معاون اول رئیس‌جمهور صورت پذیرفت:

افتتاح همزمان ۷۱پروژه سرمایه‌گذاری در ۹منطقه آزاد و ویژه اقتصادی کشور

  • کد خبر : 22997
  • 10 شهریور 1401 - 16:33
افتتاح همزمان ۷۱پروژه سرمایه‌گذاری در ۹منطقه آزاد و ویژه اقتصادی کشور
آیین بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی 71پروژه سرمایه‌گذاری، صنعتی و عمرانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امروز پنجشنبه (10شهریورماه) با حضور «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهور و «سیداحسان خاندوزی» وزیر امور اقتصادی و دارایی و ارتباط ویدئوکنفرانسی با 9منطقه آزاد و ویژه اقتصادی به صورت همزمان برگزار شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در این آیین ضمن تسلیت ماه صفر و شهادت حضرت رقیه(س) و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت، گفت: درحال حاضر ۸منطقه آزاد در کشور فعال هستند، به دنبال این هستیم تا فرودگاه امام خمینی(ره) را در برنامه هفتم به زیرمجموعه دبیرخانه شورایعالی منتقل کنیم، ۷منطقه آزاد جدید هم در سال گذشته مصوب شد که اساسنامه این مناطق در شورای‌عالی مناطق آزاد مصوب و به تصویب شورای نگهبان رسیده است، همچنین ۳۳منطقه ویژه اقتصادی فعال در کشور داریم‌.

سعید محمد با اشاره به یک‌دهه عدم دستیابی به اهداف تعیین شده در زمینه سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات و ارزآوری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور، افزود: براساس طرح تحول اقتصادی و فرهنگی، مناطق آزاد قدیم و جدید را مورد بازنگری قرار داده و برای هریک از مناطق در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت طراحی شد‌‌.

مشاور رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود به مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد برای اولین بار طی سه‌دهه گذشته اشاره کرد و اذعان داشت: پس از یکسال از فعالیت دولت سیزدهم، شاهد روند شاخص‌های اقتصادی در مناطق آزاد هستیم، صادرات ما در دوره ۹ماهه به عدد ۸۴۳میلیون دلار رسید که ۲۷درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده و برای اولین بار هم در کشور تراز تجاری مناطق آزاد مثبت شد و به ۳۵میلیون دلار در ۹ماهه گذشته رسید.

سعید محمد افزود: در این مدت یکساله شاهد کاهش واردات ۲درصدی در مناطق آزاد و هدفمند کردن واردات در این مناطق بودیم. ۵۰درصد میزان واردات مربوط به مواد اولیه و تجهیزات موردنیاز کارخانه‌های تولیدی در مناطق است و ۲۰درصد هم کالای همراه مسافر را شامل می‌شود. در صدور جواز تاسیس ۸۶درصد افزایش داشتیم که در مجموع ۵۴۴جواز در مدت ۹ماهه گذشته صادر شده است. ۵۶درصد هم افزایش صدور پروانه بهره‌برداری را شاهد بوده‌ایم که در مجموع ۲۸۷پروانه در ۹ماهه گذشته در این مناطق صادر شد. کالای همراه مسافر که در دوره قبل ۲۷۹میلیون دلار بود، به عدد ۱۲۲میلیون دلار کاهش یافت، این موفقیت با تولیدات باکیفیتی که در مناطق اتفاق می‌افتد و سعی شد عدد کالای همراه مسافر را کاهش دهیم.

وی در ادامه به عملکرد مناطق ویژه اقتصادی در یک سال گذشته اشاره کرد و اظهار نمود: در مناطق ویژه اقتصادی نیز شاهد افزایش میزان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی هستیم. تراز تجاری مناطق ویژه اقتصادی که در سال‌۱۳۹۹ مثبت ۶میلیارد دلار بود در سال‌۱۴۰۰ به مثبت ۱۱میلیارد دلار رسید‌‌.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در حوزه گردشگری شاهد اتفاق خوبی در نوروز‌۱۴۰۱ بودیم و رکورد جدید در این حوزه کسب شد، افزود: در سال‌۱۳۹۷، ۲میلیون و ۹۰۰هزار نفر شب اقامت داشتیم، اما در سال‌۱۴۰۱ این عدد به ۴میلیون و ۹۰۰هزار نفر شب اقامت افزایش پیدا کرد.

سعید محمد به فعالیت ۵۰۰شرکت دانش‌بنیان در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله) فعالیت‌های دانش‌بنیان در مناطق آزاد را توسعه دادیم، درحال حاضر ۵۰۰شرکت دانش‌بنیان در مناطق آزاد مشغول به فعالیت هستند، اخیرا هم تفاهم‌نامه‌ای با حضور جناب آقای ستاری به امضا رسید.

وی با بیان اینکه مباحث فرهنگی در مناطق آزاد مغفول مانده است، اظهار کرد: در این مدت به جد درخصوص موضوعات فرهنگی، اجتماعی و مباحث آموزشی، توانمندسازی و محرومیت‌زدایی برنامه‌ریزی کردیم؛ بودجه خوبی در این خصوص اختصاص داده شد و اتفاقات خوبی در حوزه مناطق آزاد درحال رخ دادن است.

مشاور رئیس‌جمهور همچنین به سامانه‌های خدماتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و افزود: در سامانه شفافیت، ۲۰خدمتی که در مناطق آزاد به مردم ارائه می‌شود در این سامانه متمرکز شده است؛ حوزه املاک، فروشگاه، مناقضات و مزایده‌ها، حوزه فرودگاه و بندر همه این موارد در سامانه شفافیت در مناطق آزاد راه‌اندازی شدند و مناطق آزاد اروند و انزلی هم تا پایان شهریور‌ماه به این سامانه ملحق می‌شوند.

سعید محمد در بخش دیگر سخنان خود از منطقه آزاد کیش به عنوان پایلوت شهر هوشمند نام برد و گفت: به جد در بحث هوشمندسازی شهر کیش مشغول به‌کار هستیم و در نظر داریم منطقه آزاد کیش را به عنوان شهر هوشمند کشور معرفی نماییم.

وی در ادامه، از راه‌اندازی سامانه ارتباط مستقیم با دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دولت سیزدهم خبر داد و اظهار داشت: با راه‌اندازی این سامانه، هر فردی در مناطق با مشکلی مواجه باشد، می‌تواند با دبیر شورایعالی ارتباط مستیم داشته باشد.

راه‌اندازی سامانه بازرسی و سرمایه‌گذاری از اقدامات دیگر دبیرخانه شورایعالی بود که سعید محمد به آنها اشاره کرد و افزود: در سامانه سرمایه‌گذاری تمام فرصت‌های سرمایه‌گذاری را با توجیه اقتصادی قرار دادیم؛ بیش از ۱۶۰فرصت سرمایه‌گذاری با تمامی مشخصات اقتصادی در اختیار متقاضیان قرار گرفته است. در بحث اتصال به سامانه جامع تجارت، موفق به کسب مقام پنجم در بین ۱۴دستگاه اجرایی شدیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی به اقدامات حقوقی و قضایی، در شش‌ماه دوم سال گذشته اشاره کرد و بیان داشت: در مدت شش ماه گذشته موفق شدیم ۸۳هزار میلیارد تومان ملک و اراضی که قبلا واگذار شده بود را به سبد بیت‌المال برگردانیم. امسال هم در راستای ادامه احیای اراضی و املاک به ارزش حدود ۲۰۰هزار میلیارد تومان در مراحل پایانی رای قضایی آن قرار دارد.

وی به ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشورهای هسایه اشاره کرد و افزود: در بحث دیپلماسی اقتصادی با همکاری وزارت امورخارجه، ایجاد مناطق آزاد مشترک و فرامرزی را دنبال می‌کنیم؛ با عمان، قطر، سوریه، روسیه، ارمنستان، ترکیه و اقلیم کردستان عراق تفاهم‌نامه امضا کردیم. موارد و چارچوب آن به تایید معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری رسید و درحال پیگیری هستیم تا هرچه سریع‌تر بتوانیم این ظرفیت‌های مرزی و فرامرزی را راه‌اندازی کنیم.

سعید محمد ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای با ستاد مبازره با کالا و ارز منعقد کردیم و یکی از اتهامات مناطق آزاد که قاچاق کالا بود، جناب آقای مویدی به صراحت اعلام کردند که مناطق آزاد تمام روزنه‌های قاچاق را شناسایی کرده و با همکاری دوطرف درحال مسدود کردن آنها هستیم.

مشاور رئیس‌جمهور اضافه کرد: به دنبال احیای سه ماده ۱۸، ۲۸ و ۲۹ قانون مناطق آزاد هستیم که تاکنون مغفول مانده بود، بانک آفشور، بیمه آفشور و بورس بین‌الملل؛ اتفاق مثبتی که طی یک سال فعالیت دولت سیزدهم رخ داد، توجه ویژه به اجرایی شدن این سه ماده در حوزه بانک و بیمه و بورس بین‌الملل است. شورای‌عالی بورس مجوز بورس بین‌الملل را برای مناطق آزاد صادر کرد که این هم اتفاق مثبتی برای اقتصاد کشور و هم مناطق آزاد است. در تبصره‌۳ بخش(هـ) بند(۱) قانون بودجه‌۱۴۰۱، بانک مرکزی مکلف است با همکاری سایر دستگاه‌های ذی‌ربط، اقدامات زیرساختی مالی و بانکی سازگار با برنامه تجارت کشور را اجرا کرده و گزارش عملکرد این بند را هر سه‌ماه یک‌بار به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

وی به مشکلات و محدودیت‌های موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین این مشکلات کم‌رنگ شدن مشوق‌ها و معافیت‌ها است، سرمایه‌گذار صرفا به دلیل وجود این مشوق‌ها و معافیت‌هاست که ترغیب به سرمایه‌گذاری در این مناطق می‌شود. تقریبا همه مشوق‌های ما مخدوش شده، که نیازمند حمایت حضرتعالی و دولت محترم هستیم. قوانین خلق‌الساعه در مناطق آزاد که توسط دستگاه‌ها صادر می‌شود، فعالیت‌های مناطق آزاد را محدود می‌کند.

سعید محمد درخصوص اجرای ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور هم اظهار داشت: با توجه به دستور رئیس محترم جمهور به احیای ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و ابلاغ معاون حقوقی رئیس‌جمهور به وزارت کشور و وزارت اقتصاد، همچنان با مقاومت دستگاه‌های دولتی روبه‌رو هستیم.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در ادامه سخنان خود بر نقش مشخص مناطق آزاد و بازگشت دبیرخانه شورایعالی به جایگاه اصلی خود در برنامه هفته توسعه کشور تاکید کرد‌.

شایان ذکر است، در فاز نخست افتتاح پروژه‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دولت سیزدهم که اردیبهشت‌ماه سال جاری با حضور رئیس محترم جمهوری صورت پذیرفت، ۸۲پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی در ۵منطقه آزاد تجاری-‌صنعتی قشم، ارس، کیش، انزلی و ماکو و ۷منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد، بجنورد و نمین به بهره‌برداری رسید.

همچنین، در دومین فاز افتتاحیه‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم با دستور معاون اول محترم رئیس‌جمهور، بهره‌برداری از ۵۱پروژه و کلنگ‌زنی و شروع به عملیات اجرایی ۲۰پروژه سرمایه‌گذاری عمرانی و صنعتی به انجام رسید.

گفتنی است، با بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی پروژه‌های سرمایه‌گذاری عمرانی و صنعتی در ۴منطقه آزاد اروند، کیش، ارس و انزلی و در ۵منطقه ویژه‌ اقتصادی انرژی پارس، پتروشیمی، ارگ جدید بم، سهلان و لرستان با مجموع سرمایه‌گذاری بیش از ۱٫۱۸۰٫۰۰۰میلیارد ریال، برای بیش از ۲۲هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی به همراه خواهد داشت.

لینک کوتاه : http://www.freezonesnews.com/?p=22997

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.