افتتاح پژوهشکده محیط زیست و فرهنگسرای سعدی همزمان با روز کیش
افتتاح پژوهشکده محیط زیست و فرهنگسرای سعدی همزمان با روز کیش

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از افتتاح پژوهشکده محیط زیست و فرهنگسرای سعدی همزمان با 20آبان ماه که به نام روز کیش نامگذاری شده است، خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامحسین مظفری در جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش گفت: این طرح‌ها با همکاری جهاد دانشگاهی و برای ایجاد پارک علم و فناوری کیش در نظر گرفته شده‌اند.

وی، حوزه‌های اقتصادی، تامین مالی و حقوقی را پایه‌های اساسی فعالیت‌های سازمان منطقه آزاد کیش و بخش‌های مربوطه عنوان کرد و اظهار نمود: بر‌اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تا پایان سال جاری در حوزه‌های مختلف ازجمله علم و فناوری و هوشمندسازی، اقدامات موثر و مفیدی در این منطقه انجام خواهد شد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش تحقق یافتن رویدادهای ارزشمند و فاخر در منطقه آزاد کیش را نیازمند اطلاعات و مشارکت افراد متخصص و به‌روز‌رسانی علم و دانش، تجهیزات و امکانات در این منطقه برشمرد و بیان داشت: در دنیای تکنولوژی‌های نوین ارتباطی، تحولات با سرعت در حال پیشرفت است؛ بنابراین نباید کوچکترین وقفه‌ای در امور فعالیت‌های کاری که هدف اصلی توسعه و پیشرفت است، رخ دهد.

مظفری با اشاره به اقدامات موثر در زمینه هوشمند‌سازی جزیره کیش که بر مبنای اطلاعات و داده‌ها استوار است، گفت: مرکز نوآوری، موسسه علوم و فنون کیش و دانشگاه‌های برتر کشور مستقر در این منطقه نقش مهمی در سطح ملی ایفا می‌کنند. از این رو جزیره کیش می‌تواند در حوزه هوشمندسازی پیشگام و پایلوتی برای ایران هوشمند باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: در جزیره کیش بحث هوشمندسازی در سطح کلان به عنوان پایلوت مطرح و گام‌های نخست در این زمینه برای کشور برداشته شده است و در صورتی که یک طرح منسجم و هماهنگ از سوی شواری عالی مجازی در کشور به تصویب برسد، انسجام بیشتری در کارها ایجاد خواهد شد.

وی با بیان این که با صدور احکام شورای هوشمندسازی، کارها با جدیت در این منطقه آغاز شده است، افزود: این انسجام و هماهنگی در داخل سازمان و دستگاه‌های مربوطه منجر به اقدامات ارزشمندی درخصوص ایجاد و توسعه شبکه فیبر نوری با طول ۳۲کیلومتر در دریا و ۱۰۰کیلومتر داخل کیش و فیبر نوری رفت و برگشت پشتیبان به سرزمین اصلی انجام شده است.

مظفری خاطرنشان کرد: با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای چهارجانبه که به تازگی امضاء شد؛ طرح حمل و نقل هوشمند و فعالیت خودران‌ها بر بستر شبکه نسل پنجم اینترنت موسوم به G5 برای جزیره آغاز شده و شاهد اقدامات مهمی در این حوزه خواهیم بود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در رابطه با راه‌اندازی G5 در کشور اظهار کرد: برخلاف ۴G به دلیل همسو نبودن نگاه‌ها با تاخیر زیاد وارد کشور شد، این بار ارکان تصمیم‌گیری در سطح کلان به این ضرورت رسیدند که G5 به سرعت عملیاتی شود. در جزیره کیش باید از این فرصت ها بهره لازم را برد و در جهت رفع موانع موجود تلاش کنیم

گفتنی است، برنامه‌ریزی برای سلسله برنامه‌های مربوط به انتهای قرن‌۱۴ و ورود به قرن‌۱۵، هوشمندسازی جزیره با عنوان «‌کیش، اینجا فردا» تدوین و بودجه‌ریزی و رشد تولید محتوا از دیگر مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.