با دستور رئیس جمهوری صورت گرفت:

افتتاح چهار طرح زیرساختی و اقتصادی در منطقه آزاد چابهار

همزمان با عید سعید فطر و با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری، چهار طرح زیرساختی و اقتصادی با اشتغال‌زایی 675نفر در منطقه آزاد چابهار به بهره‌برداری رسید.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در آیین افتتاح پنجشنبه‌ها در ارتباط مستقیم با رئیس‌جمهور اظهار داشت: چابهار با جغرافیای استراتژیک، در پی عنایات ویژه مقام معظم رهبری به توسعه سواحل مکران و اهتمام دولت دوازدهم و در سال‌های اخیر، به جایگاه بین‌المللی‌اش نزدیک شده است.

عبدالرحیم کُردی بیان داشت: تصویب طرح توسعه منطقه آزاد با یک نقطه منفصل در مرز ریمدان به عنوان دروازه ورود به اقتصاد ۲۱۹میلیون نفری پاکستان و اتصال به پروژه بزرگ کریدور اقتصادی چین و پاکستان، نویدبخش تحولات عظیم اقتصادی برای این جغرافیای ارزشمند و اقتصاد ملی و منطقه‌ای است.

وی اظهار کرد: با اتصال راه‌آهن چابهار به زاهدان که بخش عمده و مهم آن به پایان رسیده است، در کنار توسعه بندر شهید بهشتی، وقت آن رسیده است که چابهار را پایتخت دریایی ایران لقب دهید.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: در منطقه آزاد چابهار بر پایه ماموریت‌های محوری پتروشیمی، فولاد، لجستیک و حمل‌ و نقل، با برنامه‌ریزی و سیاستگذاری مناسب، برای افزایش ظرفیت جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی برنامه‌ریزی و تلاش اساسی صورت پذیرفته است.

به گفته کُردی‌، در این راستا شهرک پتروشیمی نگین مکران در زمینی به مساحت ۱۲۰۰هکتار به عنوان بخشی از هاب (شبکه) سوم پتروشیمی با سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۰۶۴میلیارد تومان و ظرفیت جذب ۱۴میلیارد یورو سرمایه‌گذاری برای تولید ۲۰میلیون تن محصولات پتروشیمی و صرفا برای صادرات طراحی شده است. ۳مجتمع پتروشیمی با ارزش سرمایه‌گذاری ۳٫۶میلیون یورو در این سایت در حال ساخت هستند و از نیمه سال‌۱۴۰۱ به تدریج به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی گفت: در چابهار به‌ عنوان یکی از چهار شهر لجستیک براساس سند جامع لجستیک کشور تمرکز بر زیرساخت‌های لجستیکی و تهیه طرح جامع محدوده جدید منطقه آزاد با تمرکز بر هاب لجستیک اقدام ارزشمندی است که صورت پذیرفته و در این راستا شاهد افتتاح مجتمع انبارهای منطقه آزاد چابهار به مساحت ۳۵هزار مترمربع و ارزش سرمایه‌گذاری ۱۵۶میلیارد تومان هستیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار اضافه کرد: بدون تردید چابهار بین‌المللی و پایتخت دریایی ایران نیازمند بستر ارتباطی و مخابراتی در قواره بین‌المللی است، پروژه‌ دیگری که با دستور جنابعالی بهره‌برداری از آن آغاز خواهد شد فاز اول توسعه زیرساخت‌های ICT‌منطقه با راه‌اندازی اپراتور مکران‌تل، کارت شهروندی و سامانه بار هوشمند است که با ارزش سرمایه‌گذاری ۴۵میلیارد تومان در فاز اول زمینه تحقق شهر هوشمند را فراهم خواهد کرد.

کُردی‌ اذعان داشت: آخرین پروژه، مرکز تجاری رویال سنتر چابهار با ارزش سرمایه‌گذاری ۱۴۸میلیارد تومان می‌باشد که در رونق کسب ‌و کار محلی و فعالیت‌های تجاری و گردشگری منطقه نقش اساسی خواهد داشت‌. این اقدامات به عنوان بخش کوچکی از اقدامات در دولت جنابعالی به ثمر رسیده است.

به گفته وی، در حال حاضر تعداد ۲۲پروژه عمرانی به ارزش قراردادی ۲۹۲۴میلیارد تومان در حوزه زیرساخت‌های چابهار در حال اجرا می‌باشد و ارزش تولیدات این منطقه از ۵۲میلیارد تومان در سال‌۹۲، به بیش از ۷۷۲میلیارد تومان در سال‌۹۹ رسیده است و بهره‌برداری بیش از ۱۵۰طرح سرمایه‌گذاری تولیدی کوچک و بزرگ در حال ساخت ظرف ۲سال آینده به یک انقلاب تولیدی در این منطقه منجر خواهد شد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در پایان خاطرنشان کرد: ریل‌گذاری اساسی که در هشت سال گذشته با تاکید بر شفافیت، برنامه‌ریزی، ماموریت‌محوری و تغییر استراتژی از تجارت به تولید در مناطق آزاد صورت گرفته، حاصل سیاست‌های دولت جنابعالی، حمایت‌های اعضای شورای عالی مناطق آزاد و دبیران شورای عالی مناطق آزاد، قطعا نقش این مناطق در آینده اقتصاد ایران با تحقق برنامه‌های تعریف‌ شده در این دوره قابل‌توجه و غیرقابل ‌انکار خواهد بود.