با دستور رئیس‌جمهور از طریق ویدئوکنفرانس محقق شد:

افتتاح ۱۵پروژه زیربنایی، گردشگری و سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد قشم

امروز (31خردادماه) در پنجمین دور افتتاح‌های ریاست جمهوری در مناطق آزاد کشور، 15پروژه زیربنایی، گردشگری و سرمایه‌گذاری به ارزش ارزی 53میلیون یورو و ریالی 9هزار و 960میلیاردی با حجم اشتغال 880نیروی انسانی در منطقه آزاد قشم با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهور افتتاح شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در این مراسم در تشریح پروژه‌ها اظهار داشت: فاز نخست سایت گردشگری کَندالو با ۲۰۰میلیارد ریال سرمایه توسط سازمان منطقه آزاد قشم با هدف افزایش ظرفیت گردشگری در نوار ساحلی جزیره افتتاح شد.

علی درویش‌پور افزود: این پروژه در مساحتی به وسعت ۶هکتار، برای ۲۵نیروی محلی به‌صورت مستقیم و ۷۵نیرو به‌ صورت غیرمستقیم اشتغال به همراه داشته است.

وی تصریح کرد: محوطه‌سازی اسکله، احداث بلوار دسترسی، تامین روشنایی و فضای سبز این بلوار ازجمله اقدامات انجام ‌شده در فاز نخست بهره‌برداری از این سایت گردشگری است.

درویش‌پور ادامه داد: توسعه، افزایش کاربری و امنیت فعالیت‌های دریایی از صیادی گرفته تا فعالیت‌های تجاری و گردشگری، ایجاد اشتغال پایدار و درآمدزایی برای جوامع محلی از اهداف اصلی سازمان منطقه آزاد قشم برای ساخت این سایت است.

 

رشد سرانه تفریحی و بهبود محیط شهری و روستایی قشم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: همچنین پارک‌های محله‌ای شهری و روستایی به وسعت کلی ۶هزار مترمربع با سرمایه‌گذاری یکهزار و ۲۰۰میلیارد ریالی بخش دولتی در جزیره قشم به دست رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید.

وی گفت: احداث این پارک‌های محله‌ای در راستای بهبود محیط پیرامونی در سطح شهرها و روستاهای جزیره، تلاشی برای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی و افزایش کیفیت زندگی ساکنان جزیره توسط سازمان منطقه آزاد قشم صورت گرفته است.

درویش‌پور عنوان کرد: پارک‌های محله‌ای مذکور در شهرک‌های مسکونی شهر قشم و ۶۰روستای جزیره، دومین پروژه بزرگ ازنظر میزان اعتبار در میان پروژه‌های عمرانی دور پنجم افتتاح‌های ریاست جمهوری در این منطقه است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم عنوان کرد: اشتغال‌زایی ۳۰۰نفری به‌صورت مستقیم و ۹۰۰نفری به‌صورت غیرمستقیم از ویژگی‌های دیگر این پروژه خدماتی و تفریحی در سطح جزیره است.

 

ارتقا شاخص خدمات زیرساختی به جامعه محلی قشم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم عنوان کرد: پروژه آماده‌سازی آسفالت ساحل شمالی شهر درگهان با اعتباری به ارزش ۲۰۰میلیارد ریال توسط سازمان منطقه آزاد قشم در راستای ارتقا شاخص خدمات زیرساختی به جامعه جزیره و گردشگران نیز توسط رییس دولت تدبیر و امید افتتاح شد.

وی گفت: این پروژه شامل عملیات خاک‌ریزی، جدول‌گذاری، آسفالت و روشنایی بلوار ساحل شمالی درگهان است که با سرمایه‌گذاری بخش دولتی به طول ۸۶۵متر، سرانه زیرساخت‌های ترددی در شهر درگهان را افزایش می‌دهد.

درویش‌پور ابراز داشت: در این پروژه، ۳۰نیروی بومی به ‌صورت مستقیم و ۹۰نیرو به‌ صورت غیرمستقیم صاحب شغل شده و جامعه شهری و گردشگرانی که به شهر درگهان تردد دارند، از رفاه بیشتری برخوردار خواهند شد.

 

افزایش سرانه خدمات حمل‌ و نقلی در قشم

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: افتتاح فاز نخست قطعه‌۳ بزرگراه خلیج‌فارس با سرمایه‌گذاری یکهزار میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد قشم، سرانه خدمات حمل‌ و نقلی در جزیره را افزایش داد.

درویش‌پور بیان کرد: این بزرگراه به طول ۷٫۸کیلومتر حدفاصل اسکله کاوه تا میدان درگهان را به یکدیگر متصل کرده و در دو مسیر رفت ‌و برگشت به عرض هر باند ۱۱٫۵متر، قرار است تردد گردشگران و ساکنان منطقه را تسهیل کند.

وی ابراز داشت: در این پروژه، سه خط تندرو، کندرو و توقف اضطراری در هر باند طراحی‌شده تا به روان‌سازی تردد در پررفت و آمدترین جاده جزیره کمک بیشتری نماید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: ۵۰نیروی مستقیم و ۱۵۰نیروی غیرمستقیم در این طرح اشتغال دارند و با راه‌اندازی این مسیر، نقل‌و انتقال ساکنان،گردشگران و محموله‌های تجاری که از طریق مرزهای آبی جزیره به سرزمین اصلی تردد می‌کنند، تسهیل خواهد شد.

 

افتتاح شهرک رفاهی مروارید قشم

درویش‌پور گفت: فاز نخست شهرک مروارید با سرمایه‌گذاری ۲هزار میلیاردی سازمان منطقه آزاد قشم با هدف افزایش سرانه رفاهی جزیره در پنجمین دور افتتاحیه‌های ریاست جمهوری، افتتاح شد.

وی عنوان کرد: این شهرک رفاهی در مساحتی به وسعت دو هزار و ۵۰۰مترمربع شامل پنج واحد ویلایی با زیربنای هر واحد ۵۳۰مترمربع است که چهار واحد دوطبقه و یک واحد دوبلکس را شامل می‌شود.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: با افتتاح این شهرک رفاهی، برای ۷۰نیروی بومی به ‌صورت مستقیم و ۲۱۰نیرو به‌ صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده و ظرفیت شهرک‌های رفاهی این منطقه آزاد، ارتقا می‌یابد.

 

ساماندهی خدمات زیرساختی برای تسهیل فعالیت بازرگانان قشم

درویش‌پور اضافه کرد: همچنین رئیس جمهوری دستور آغاز پروژه آماده‌سازی اراضی ۳۵هکتاری انبارهای درگهان را با سرمایه‌گذاری یکهزار و ۷۰۰میلیارد ریال صادر کرد.

وی عنوان کرد: با بهره‌برداری از این پروژه ۵۰نفر به‌ صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده و ۱۵۰نفر نیز به‌ صورت غیرمستقیم مشغول فعالیت خواهند شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: آماده‌سازی سایت انبارهای درگهان در زمینی به مساحت ۳۵هکتار و به‌صورت مشارکتی میان سازمان منطقه آزاد قشم و بخش خصوصی باهدف ساماندهی انبارهای سطح شهر درگهان اجرایی شده است.

درویش‌پور، انبارداری فرآیند ذخیره‌سازی کالا در یک انبار است و شامل فرآیند ذخیره‌سازی، کنترل موجودی و… کالاها شده و در افزایش دقت، بهبود مدیریت و میزان کارایی فعالان اقتصادی نقش تاثیرگذاری خواهد داشت.

وی گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته پس از طی مراحل آماده‌سازی این سایت و راه‌اندازی کامل آنها، قرار است تا انبارهای مربوط به واحدهای تجاری فعال در شهر درگهان جهت ساماندهی به این منطقه انتقال پیدا کنند.

 

قشم، رکورددار تولید میگو در کشور می‌شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: شرکت کیان یزدان قشم با سرمایه‌ای بالغ‌بر ۶۷۰میلیارد ریال، به ‌عنوان نخستین شرکت شیلاتی کشور که با تکنیک فوق‌متراکم اقدام به پرورش میگو به شیوه صنعتی کرده، توسط دکتر روحانی در منطقه آزاد قشم افتتاح شد.

درویش‌پور گفت: این شرکت در فاز نخست، با ظرفیت تولید ۸۰۰تُن میگو در سال، ضمن کمک به تامین غذا و ارتقا تولیدات آبزیان در کشور، ارزآوری و صدور برند منطقه آزاد قشم به خارج کشور، نگاهی به حفظ اراضی جزیره در سایه تکنولوژی و متراکم سازی نیز داشته است.

وی بیان کرد: ایجاد اشتغال برای ۱۵نیروی بومی به ‌صورت مستقیم و ۲۵نیرو به‌صورت غیرمستقیم از دیگر ویژگی‌های این پروژه ارزشمند است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم گفت: شرکت کیان یزدان قشم با ۴۸۰حوضچه، به ‌طور میانگین، ظرفیت تولید ۴۰تُن میگو در هر هکتار را دارد که در مقایسه با روش سنتی (با برداشت حدود ۷تُن در هر هکتار)، جهشی در زمینه تولید میگو در صنعت غذایی کشور رقم خواهد زد.

 

افزایش ظرفیت اقامتی قشم با افتتاح مجموعه اقامتی سولار

درویش‌پور اظهار داشت: بهره‌برداری فاز نخست مجموعه اقامتی سولار قشم با اعتباری معادل یکهزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی، ۱۵۲تخت به ظرفیت اقامت گردشگران قشم می‌افزاید.

وی عنوان کرد: این مجموعه اقامتی بااعتباری معادل یکهزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی شامل ۴۰واحد اقامتی متشکل از ۲۴واحد یک خوابه و ۱۶واحد دو خوابه است که تمامی نیازهای ویژه گردشگران علاقه‌مند به سفر به این جزیره زیبا را مرتفع می‌کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: مجموعه اقامتی سولار قشم علاوه بر بخش‌های خدماتی، ۵ واحد تجاری برای عرضه محصولات و صنایع‌دستی نیز دارد که درمجموع برای ۳۵نیروی به‌ صورت مستقیم و ۶۰نیرو به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی به همراه خواهد داشت.

درویش‌پور گفت: منطقه آزاد قشم پیش ‌از این با ۱۱هزار و ۴۲۵تخت پذیرای گردشگرانی از مناطق مختلف کشور و جهان بود که با افتتاح این مجموعه، ظرفیت مذکور به ۱۱هزار و ۵۷۷تخت خواهد رسید.

 

تسهیل تردد شناوری در بنادر مسافری قشم

وی عنوان کرد: پروژه لایروبی و مقاوم‌سازی اسکله‌های لافت و پهل به ارزش ۴۰۰میلیارد ریال و با سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم نیز توسط ریاست جمهوری به بهره‌برداری رسید.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم افزود: این پروژه شامل لایروبی، مقاوم‌سازی، بهسازی و اصلاح عرشه اسکله‌های لافت و پهل، به ‌عنوان یکی از پرترددترین مبادی ورودی جزیره با هدف تعمیر، افزایش ظرفیت نگهداری و استفاده بهینه از ظرفیت این مبدأ ورودی توسط سازمان منطقه آزاد قشم اجرایی شد.

درویش‌پور بیان کرد: ایجاد فرصت اشتغال برای ۱۵نیروی مستقیم و ۴۵نیروی غیرمستقیم از مزایای دیگر به اجرا درآمدن این طرح است.

وی ابراز داشت: در بخش نخست این پروژه، ۵۳هزار مترمکعب از پهنه دریایی اسکله لافت و پهل، لایروبی شده و در بخش دوم طرح، مقاوم‌سازی و بهسازی پهنه خشکی به ‌منظور تسهیل پهلوگیری شناورهای حامل خودروهای ورودی به جزیره صورت گرفت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: حفظ و نگهداری اسکله‌ها به ‌عنوان یک مسئولیت اجتماعی از سوی سازمان منطقه آزاد قشم و با هدف ارائه خدمات شایسته و درخور به ساکنان و گردشگران، بخشی از اقدامات این منطقه در دولت تدبیر و امید بوده است.

 

تکمیل زنجیره ارزش‌ افزوده آبزیان در جزیره قشم

درویش‌پور افزود: همچنین با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس، یک طرح تولیدی در حوزه تولید ماهی خشک با ظرفیت تولید ۱۰هزار تن انواع محصولات در سال به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: شرکت سالم غذای قشم (تولید و بسته‌بندی ماهی خشک) با سرمایه‌گذاری ۳۸۰میلیارد ریالی با دستور رئیس‌جمهور فعالیت خود را آغاز کرد که با بهره‌برداری از این پروژه برای ۱۰۰نفر نیروی بومی به‌صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده و ۹۰نفر نیز به ‌صورت غیرمستقیم مشغول فعالیت خواهند شد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، محصولات شیلاتی تولید شده در این واحد جهت ورود به چرخه صادرات به کشورهای آسیای شرقی (کره جنوبی، ژاپن و مالزی) و کشورهای حوزه خلیج‌فارس (عمان) آماده است و همچنین بخشی از محصولات تولید شده این واحد تولیدی جهت تهیه ماده اولیه خوراک آبزیان به شرکت‌های تولیدکننده این حوزه اختصاص پیدا خواهد کرد.

درویش‌پور ابراز داشت: با آغاز به کار مجتمع سالم غذای قشم گام بلندی جهت ایجاد ارزش‌افزوده در چرخه تولید و فرآوری محصولات شیلاتی منطقه باهدف رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار صورت می‌گیرد که در فاز توسعه این واحد تولیدی همچنین طمع‌دار کردن ماهی خشک جهت ارائه محصولات به بازارهای داخلی و همچنین تولید شکلات «آنچوی» پیش‌بینی‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت‌های صنعتی، فرآوری و بسته‌بندی مربوط به محصولات شیلاتی این منطقه باهدف سودآوری و توسعه اقتصادی برای بومیان از اهداف اصلی دولت تدبیر و امید و همچنین سازمان منطقه آزاد قشم در جزیره است.

 

پشتیبانی از روند تولید انرژی در قشم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: فاز نخست اسکله نفتی حرا قشم با اعتبار ارزی ۵۳میلیون یورو با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس دولت تدبیر و امید در منطقه آزاد قشم به بهره‌برداری رسید.

درویش‌پور افزود: شرکت ساخت و بهره‌برداری اسکله حرا قشم (هلدینگ سرمایه‌گذاری پاسارگاد) سرمایه‌گذار خصوصی این پروژه بوده که با افتتاح آن، اسکله نفتی حرا قشم، ظرفیت پهلوگیری کشتی ۳۵هزار تنی را پیداکرده و به تامین خوراک شرکت‌های فعال در حوزه تولید انرژی می‌پردازد.

وی ادامه داد: این توانمندی، ضمن پشتیبانی از روند رو به رشد تولید، موجب مانع‌زدایی در تامین نیازهای صنعت نفت، گاز و انرژی منطقه و گردش چرخ‌های صنایع تولیدی شده و نام قشم را در حوزه تولیدات نفتی به یک برند تبدیل می‌کند.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم ابراز داشت: با آغاز بهره‌برداری از این پایگاه شناوری، ورود نفت خام از طریق شناور باهدف ایجاد تسهیلات و تجهیزات در تامین خوراک و سپس، انتقال محصولاتی نظیر قیر، نفت، سوخت شناورها و سایر فرآورده‌های نفتی که توسط پالایشگاه‌های هم‌جوار تولید شده، صورت خواهد گرفت.

درویش‌پور عنوان کرد: افتتاح این اسکله، ۴۵نیروی مستقیم و ۱۲۰نیروی غیرمستقیم را وارد چرخه کار و اشتغال جزیره کرد که در تثبت درآمدهای پایدار جامعه محلی نقش بسزایی دارد و اسکله نفتی حرا قشم، یکی از بزرگ‌ترین اسکله‌های نفتی در جنوب کشور با ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۴میلیون و ۵۰۰هزار تُن فرآورده‌های نفتی است که در فاز دوم امکان پهلوگیری کشتی‌های نفتی ۸۰هزار تنی را نیز مهیا خواهد کرد.

 

برند قشم بر محصولات غذایی کشور

وی با اشاره به بهره‌برداری از فاز دوم توسعه شرکت زیست پالایشگاه ریز جلبک قشم با سرمایه‌گذاری ۱۱۰میلیاردی، گفت: قشم با بالا بردن ظرفیت تولیدات خود، آماده تامین بخشی از زنجیره غذایی و محصولات آرایشی و بهداشتی کشور شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بیان کرد: این شرکت با توسعه تکنولوژی و فناوری تولید محصول در فاز توسعه‌ای، توانسته ظرفیت تولید پودر ریز جلبک اسپیرولینا را از ۲٫۵تُن به ۳۰تُن در سال برساند.

درویش‌پور افزود: شرکت زیست پالایشگاه ریز جلبک قشم به ‌عنوان سرمایه‌گذار بخش خصوصی فعال در منطقه آزاد قشم، در سطحی به وسعت ۱۴هزار مترمربع اقدام به کشت، فرآوری و تولید میکرو جلبک اسپیرولینا به‌ عنوان یک منبع غنی از پروتئین جهت تولید مواد اولیه غذایی کرده است.

وی ادامه داد: تجدیدپذیر بودن ریز جلبک‌ها، عدم نیاز به زمین‌های زراعی حاصلخیز، امکان رشد در آب‌های شور و لب‌شور و امکان رشد و پرورش آن‌ها در فضاهای بسته و آزمایشگاهی، مصرف CO2 و ایجاد O2 در فرآیند تولید (تمیز نمودن محیط‌زیست) اهمیت استفاده از آنها را ارزشمندتر می‌کند.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: این شرکت با ایجاد اشتغال برای ۴۰نیروی بومی با تمرکز ویژه بر اشتغال بانوان و ۶۰نیروی غیرمستقیم، در زمینه تامین امنیت غذایی کشور با استفاده از فناوری‌های روز جهت ارتقاء کیفیت زندگی بشریت فعالیت می‌کند.

 

توسعه خدمات شهری، ارتقا کیفیت زندگی در منطقه آزاد قشم

درویش‌پور بیان کرد: مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک ساحلی با سرمایه بخش دولتی و توان تصفیه ۱۰۰۰مترمکعب آب در روز در پنجمین دور افتتاحیه‌های ریاست جمهوری منطقه آزاد قشم مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی گفت: این تصفیه‌خانه با اعتبار ۵۰۰میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد قشم در راستای بهبود خدمات و ارتقا کیفیت زندگی ساکنان طراحی و اجراشده است.

وی تصریح کرد: ظرفیت هر یک از مدول‌های در حال ساخت در تصفیه‌خانه فاضلاب شهر قشم به‌طور متوسط ۱۰۰۰مترمکعب در روز و ضریب پیک۳٫۸ (شامل فاضلاب‌های انسانی و نشتاب شهر) به روش لجن فعال، سیستم هوادهی گسترده بوده و قابلیت حذف ازت به روش نیتریفیکاسیون را دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: با افتتاح این پروژه، ۲۵نیروی مستقیم و ۷۵نیروی غیرمستقیم صاحب شغل شده و آب بازیافتی و تصفیه‌شده، به‌منظور توسعه و نگهداری فضای سبز جزیره قشم مورد مصرف قرار می‌گیرد.

 

بهسازی جاده‌های قشم برای تسهیل دسترسی ساکنان و گردشگران

درویش‌پور گفت: همچنین رئیس جمهوری فاز نخست طرح عمرانی اجرای بلوار ساحل جنوبی-رمچاه-‌هلر را بااعتبار ۴۰۰ میلیارد ریال در جزیره قشم افتتاح کرد.

وی افزود: این پروژه به طول ۲کیلومتر و به‌صورت مشارکتی میان این سازمان و سرمایه‌گذار بخش خصوصی عملیاتی می‌شود.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: اجرای عملیات خاک‌ریزی، جدول‌گذاری، آسفالت، روشنایی و ایجاد فضای سبز نیز در محدوده این پروژه عمرانی جهت ارائه خدمات بهتر به ساکنان پیش‌بینی‌ شده است.

درویش‌پور عنوان کرد: با بهره‌برداری از این طرح عمرانی، برای ۳۰نفر نیروی کار بومی به‌ صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده و ۹۰نفر نیز به‌ صورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد.

وی ادامه داد: بهسازی جاده‌های اصلی، معابر روستایی و رفع نقاط حادثه‌خیز برون‌شهری به ‌منظور حفظ جان شهروندان و گردشگران توسط سازمان منطقه آزاد قشم در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی به‌ صورت مستمر انجام می‌شود.

درویش‌پور گفت: توجه به کیفیت معبرهای برون‌شهری به‌عنوان شریان‌های اصلی قشم، یکی از مهم‌ترین اهداف این سازمان است که تأثیر مهمی در سایر بخش‌های فعالیتی جزیره از جمله گردشگری، حمل‌ونقل و سلامت شهروندان دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان خاطرنشان کرد: تا پیش از دولت تدبیر و امید کمبود و فرسودگی محورهای مواصلاتی جزیره قشم با مساحت بیش از ۱۵۰۰کیلومترمربع و ۶۷روستا یکی از چالش‌های پیش روی مردم جزیره به ‌حساب می‌آمد، برای رفع این چالش در دولت یازدهم نهضت راه و جاده‌سازی در جزیره قشم آغاز شد و هم‌اکنون نیز ادامه دارد.

بنا بر این گزارش، امروز (۳۱خردادماه۱۴۰۰) در آیین ویدئو‌کنفرانسی با حضور رئیس جمهوری، تعداد ۱۰۵پروژه با اعتبار ارزی ۶۶۷میلیون دلار و ۲۷۶میلیون یورو و ریالی ۶۱هزار و ۱۵۰هزار میلیاردی در سه بخش افتتاح، کلنگ‌زنی و طرح‌های در حال اجرا در منطقه آزاد قشم معرفی و به بهره‌برداری رسید.

گفتنی است، منطقه آزاد قشم پیش‌ از این در چهار مرحله از افتتاح‌های ریاست جمهوری در دولت تدبیر و امید با ۶۳پروژه به اعتبار ریالی ۶۴هزار و ۶۷۰میلیاردی و ارزی ۳۴۰میلیون یورو و ۲۸۱میلیون دلاری در دو بخش دولتی و خصوصی حضور داشته است.