در نشست سعید محمد با مدیرکل مناطق آزاد سوریه مطرح شد:

ایجاد منطقه آزاد مشترک، افزایش دهنده تعاملات تجاری ایران و سوریه

با هدف ایجاد منطقه آزاد مشترک ایران و سوریه، نشست مشترکی با حضور «ایاد کوسا» مدیرکل مناطق آزاد سوریه و هیات همراه با «سعید محمد» مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در محل دبیرخانه شورایعالی برگزار شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، افزایش تعاملات تجاری، توسعه اقتصادی و مراودات سرمایه‌گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه را می‌توان از مهم‌ترین اهداف این نشست عنوان کرد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در این نشست گفت: افزایش سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات از اهداف اصلی ما است که باید در این تفاهم‌نامه به آن اهتمام ویژه داشته باشیم.

سعید محمد با بیان اینکه دو کشور ایران و سوریه همسو و همفکر هستند، افزود: ما به دنبال ایجاد افزایش ارتباط تجاری بین دوکشور هستیم. همان‌طور که در زمان جنگ در کنار هم بودیم، در زمان صلح و سازندگی هم باید در کنار هم باشیم.

وی در ادامه به تفاهم‌نامه همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: یکی از بندهای این تفاهم‌نامه ایجاد منطقه آزاد مشترک بین ایران و سوریه است، برای انجام آن پیگیری‌های زیادی انجام شده، هماهنگی‌های لازم با وزارت امورخارجه صورت گرفت و متن پیشنهادی یادداشت تفاهم‌نامه هم برای این وزارتخانه ارسال شده است.

مشاور رئیس‌جمهور اظهار داشت: چنانچه گام‌های مثبتی از سمت طرفین برداشته شود، شاهد رونق اقتصادی ایران و سوریه خواهیم بود و این همان چیزی است که رهبران دو کشور پیگیر آن هستند.

 

مدیرکل مناطق آزاد کشور سوریه:

آمادگی دولت سوریه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک با ایران

مدیرکل مناطق آزاد کشور سوریه نیز در این نشست بر منافع دو کشور تاکید کرد و گفت: علاقه‌مند به حضور سرمایه‌گذاران ایرانی در کشور سوریه هستیم، پیگیری‌های لازم بر اساس قوانین و مقررات کشور سوریه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک انجام خواهد شد.

«ایاد کوسا» با اشاره به اینکه مانعی برای ایجاد منطقه آزاد مشترک نداریم، افزود: دولت سوریه با تمام امکانات، آماده هرگونه همکاری برای بررسی و رفع هر مشکلی در این خصوص است.

وی با بیان اینکه معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد سوریه نامحدود است افزود: سرمایه‌گذارانی که تمایل به حضور در مناطق آزاد سوریه را دارند تا زمانی که در این مناطق حضور داشته باشند از معافیت مالیاتی برخوردار هستند.

براساس این گزارش، سعید محمد مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان به مدیرکل مناطق آزاد کشور سوریه پیشنهاد داد به مناطق آزاد ایران سفر کنند و از نزدیک در جریان ظرفیت‌های موجود در این مناطق قرار گیرند.

گفتنی است، سفیر کشور سوریه در ایران، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه و جمعی از مسئولان منطقه آزاد سوریه و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نشست حضور داشتند.