با هدف معرفی ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری مناطق آزاد کشور صورت گرفت:

امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان دبیرخانه شورایعالی و سازمان صدا و سیما

با هدف معرفی ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری مناطق آزاد کشور، تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان صدا و سیما امضاء شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، این تفاهم‌نامه همکاری امروز دوشنبه (۱۹اردیبهشت ماه)، بین «سعید محمد» مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی و «پیمان جبلی» رئیس سازمان صدا و سیما به امضاء رسید.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در این مراسم گفت: زمینه همکاری‌های زیادی میان دبیرخانه شورایعالی و سازمان صدا و سیما وجود دارد؛ همه این موارد احصاء شده تا برنامه‌ریزی لازم برای ایجاد هم‌افزایی در ابعاد مختلف اقتصادی و فرهنگی بین دو سازمان صورت گیرد.

سعید محمد افزود: مناطق آزاد از ظرفیت‌های اقتصادی هر کشوری محسوب می‌شوند، به‌طوری که در کشور چین ۷۵درصد تجارت از طریق مناطق آزاد آن انجام می‌گردد. کشورهای منطقه از ظرفیت‌های این مناطق بیشترین بهره را می‌برند، ولی متاسفانه در ایران از ظرفیت این مناطق به خوبی استفاده نشده است.

وی با گلایه از قوانین خلق‌الساعه در کشور اظهار داشت: بسیاری از کارکردهای مناطق آزاد اطلاع ندارند و بعضا با وضع قوانین خلق‌الساعه مشکلات زیادی را متوجه مناطق آزاد می‌کند که برای فعالین اقتصادی آسیب‌زا است‌‌.

دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: مناطق آزاد خارج از قلمرو گمرکی و خارج از قوانین و مقررات متداول کشورها واقع شده‌اند؛ اما دیدگاه بسیاری بر این است که مناطق آزاد باید مشابه سرزمین اصلی اداره شوند.

سعید محمد ادامه داد: با توجه به افزایش مناطق آزاد در سال گذشته، ظرفیت این مناطق نیز افزایش پیدا کرده است. همچنین بحث دیپلماسی اقتصادی و ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشور‌های همسایه ازجمله موضوعاتی است که نسبت به آن اهتمام ویژه داریم. امیدواریم با این تفاهم‌نامه در معرفی ظرفیت‌های مناطق آزاد برای ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران داخلی موفق شویم.

مشاور رئیس‌جمهور در پایان به جام‌جهانی فوتبال‌۲۰۲۲ قطر اشاره کرد و خاطرنشان نمود: جام‌جهانی‌۲۰۲۲ قطر برای معرفی ظرفیت این مناطق فرصت مناسبی است؛ تدارکات خوبی دیده شده و نیازمند همکاری متقابل برای تبلیغ این مناطق در عرصه‌های بین‌المللی هستیم.

براساس این گزارش، تفاهم‌نامه مزبور در ۹ماده تنظیم شده است که می‌توان به موضوعاتی همچون توسعه اقتصادی در مناطق آزاد، ارائه نقش پیشران مناطق آزاد برای تحولات جدی اقتصادی و تبادلات تجاری با کشورهای دیگر، ارتقاء ظرفیت‌های مختلف صنعت گردشگری در مناطق آزاد، ترویج آموزش‌های همگانی به منظور توسعه تجارت و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و توانایی‌های رسانه‌ای اشاره کرد.

گفتنی است، این تفاهم‌نامه همکاری روز دوشنبه (۱۹اردیبهشت ماه) در محل سازمان صدا و سیما به امضای طرفین رسید.