امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان منطقه آزاد ماکو و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)
امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان منطقه آزاد ماکو و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)

امروز یکشنبه (10خردادماه) تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان‌ منطقه آزاد ماکو و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) به امضاء رسید.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، این تفاهم‌نامه در بخش‌ها و محورهایی همچون کشاورزی، دامپروری، راه و شهرسازی، لجستیک، حمل و نقل، صنعت و معدن، خدمات بازرگانی و گردشگری در قالب پیمانکاری، سرمایه‌گذاری و مشارکت است که با حضور «مرتضی بانک» مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و «سعید محمد» فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) منعقد شد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این مراسم با گرامیداشت مناسبت‌های خردادماه و تجلیل از مقام شامخ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفت: همکاری‌های خوبی میان ما و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در مناطق آزاد ازجمله بندرانزلی و چابهار وجود دارد و امروز قصد داریم تفاهم‌نامه جامعی درخصوص منطقه آزاد ماکو امضاء کنیم.

مرتضی بانک افزود: ظرفیت قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) در حوزه توسعه و آبادانی کم‌نظیر است، امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) نیز در این مراسم با اشاره به موضوع تفاهم‌نامه با منطقه آزاد ماکو گفت: توسعه این منطقه در بخش‌های ساختمانی، عمرانی تولیدات کشاورزی و بخش‌های معدنی انجام خواهد شد که ظرفیت‌های خوبی در این زمینه وجود دارد.

سعید محمد افزود: مناطق آزاد سهم عمده‌ای در توسعه کشور دارند و بستر مناسبی برای توسعه اشتغال و جذب سرمایه و فناوری هستند. اگر بتوانیم در این مناطق جذب سرمایه کنیم حتما این کار صورت خواهد گرفت.

در ادامه این مراسم مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه حضور قرارگاه سازندگی طبق سیاست‌های کلی کشور است، گفت: در جاهایی که امکان حضور بخش غیردولتی فراهم نیست و منابع و منابع وسیع نیاز دارد. از لحاظ لجستیک امکانات می‌خواهد.

محمدرضا عبدالرحیمی امضا این تفاهم‌نامه را در راستای ارتقای اقتصاد ملی خواند و افزود: در وسیع‌ترین منطقه آزاد کشور یعنی ماکو قرارگاه حضور یافته و در بخش‌های عمران و آبادانی مشارکت خواهد داشت. منطقه آزاد ماکو ۱۳۰کیلومتر مرز با ترکیه و مرز وسیع نیز با نخجوان داشته و در مسیر خود ۲۷۰روستا را پوشش می‌دهد به همین دلیل در این تفاهم‌نامه قرار است زیرساخت‌های حمل و نقل و سایر مباحث انجام شود.

عبدالرحیمی ادامه داد: این تفاهم‌نامه بخش های مانند کشاورزی، دامپروری و کسب و کار را نیز در برمی‌گیرد که در حال حاضر بیش از ۲۰۰هزار نفر به آن اشتغال دارند. امیدواریم بتوانیم از ظرفیت‌های قرارگاه استفاده کرده و عمران و آبادانی منطقه عملیاتی شود.

وی افزود: توسعه منطقه جزو ماموریت‌های اقتصاد ملی و پیوند آن با دیگر مناطق است، همچنین بهره‌گیری از معادن منطقه و جلوگیری از خام‌فروشی و حرکت به سمت تولید ارزش افزوده بیشتر با مشارکت قرارگاه و سرمایه‌گذاری می‌تواند صورت بگیرد.

گفتنی است، براساس این تفاهم‌نامه منطقه آزاد ماکو متعهد شد طرح‌های عمرانی و زیر ساختی این منطقه را معرفی و به قرارگاه واگذار کند و همچنین اراضی مستعد کشاورزی دارای شبکه آبیاری منطقه آزاد را به قرارگاه واگذار کند.

معرفی ظرفیت‌های معدنی منطقه آزاد ماکو و واگذاری آن به قرارگاه و اخذ همه مجوز‌های لازم برای واگذاری و رفع معارض‌ها از دیگر تعهدات منطقه آزاد ماکو در این تفاهم‌نامه است.

براساس این تفاهم‌نامه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) هم متعهد شد برای تکمیل مطالعات اولیه و بررسی راهکار‌های اجرایی کردن موضوع تفاهم‌نامه و ایجاد و توسعه زیرساخت‌های منطقه آزاد همکاری کند و در ایجاد کشت و صنعت و دامپروری در اراضی کشاورزی، اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی همکاری کند و در محرومیت‌زدایی و توانمندسازی و اشتغال‌زایی مناطق محروم منطقه آزاد ماکو همکاری داشته باشد.