اهتمام سازمان منطقه آزاد کیش در جهت رفع مشکلات شرکت‌های نفتی منطقه
اهتمام سازمان منطقه آزاد کیش در جهت رفع مشکلات شرکت‌های نفتی منطقه

هشتمین جلسه کمیته تخصصی تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی‌ها با هدف بررسی و رسیدگی به مشکلات شرکت‌های نفتی منطقه آزاد کیش برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ضمن حضور در این جلسه گفت: مقدمات بازگشت قوانین مالیات بر ارزش افزوده به قانون دائمی آن فراهم شده و که با اجرای آن، مشکلات و چالش‌های واحدهای تولیدی برطرف خواهد شد.

جعفر آهنگران افزود: بهبود و پیشرفت شرایط کنونی کشور و حرکت به سمت ثبات بیشتر، نوید دهنده تحول و ایجاد امیدواری برای رفع محدودیت‌های مناطق آزاد همچنین بازگشت وضعیت کنونی به مسیر و قوانین اصلی آنها در گذشته است.

وی اظهار داشت: پس از ۲۰سال معافیت مالیاتی بر عملکرد و دارایی مناطق آزاد، لایحه‌ای از سوی دولت در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مالیات بر ارزش افزوده در این مناطق به صورت پلکانی اجرا و مقرر شد لغو معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی در آخرین مرحله انجام شود که در این صورت پرداخت مالیات برای شرکت‌های نفتی نیز اعمال خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، غفلت‌ از رسیدگی به مشکلات شرکت‌های نفتی در گذشته را عامل بروز معضلات پیش آمده خواند و عنوان کرد: اقدامات لازم جهت حل و فصل این مصائب باید به موقع انجام می‌شد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

آهنگران با تاکید بر این که یکی از وظایف شرکت‌های نفتی در کشور اجرا و ایفای مسئولیت‌های اجتماعی است، افزود: بسیاری از شاهراه‌ها‌ و فعالیت‌های زیرساختی از سوی فعالان شرکت‌های نفتی انجام‌پذیر است و هیچ نهاد و دستگاهی نمی‌تواند مانند شرکت‌های نفتی این مسئولیت را اجرا کند و این در بخش خصوصی و دولتی به خوبی مشهود است.

وی، عدم وجود اتحادیه شرکت‌های نفتی را یکی از دلایل بروز مشکلات این حوزه عنوان کرد و گفت: مسائل و مشکلات این حوزه با واحدهای صنعتی دیگر متفاوت بوده و نیازمند مشارکت همه‌جانبه شرکت‌های مختلف برای پیگیری اینگونه فعالیت‌ها می‌باشد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در پایان تصریح کرد: ما در مجموعه سازمان برای برگزاری جلسات و رسیدگی مستمر به نیازهای شرکت‌های نفتی تا حصول نتیجه اعلام آمادگی می‌کنیم.

همچنین، سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اهمیت حوزه نفت، گاز و پتروشیمی عنوان کرد: جزیره کیش یکی از پایگاه‌های قدیمی نزدیک به حوزه نفتی پارس جنوبی است و با توجه به نامگذاری امسال با عنوان «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» عدم مواجهه فعالیت اقتصادی این شرکت‌ها با مشکلات برای سازمان منطقه آزاد کیش از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و ما با اهتمام ویژه مهم‌ترین مسائل و مشکلات این شرکت‌ها را در ۱۰سرفصل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

حسین همتی، پیگیری و تسهیل صدور مجوز فعالیت اقتصادی به را یکی از راه‌حل‌های مهم و اساسی رفع موانع مطرح شده در این جلسه عنوان کرد که به جد در دستورکار سازمان قرار گرفته است.

به گفته وی؛ احتساب هزینه‌های آب و برق شرکت‌های نفتی از دیگر مباحثی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

همتی اظهار داشت: ابهاماتی در این حوزه برای فعالان صنعتی وجود دارد که مقرر شد با صدور مجوز صنعتی از سوی سازمان، هزینه‌های آب و برق این شرکت‌ها صنعتی لحاظ شود.

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: موافقت اولیه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش جهت ثبت‌ اتحادیه صنف فعالان حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی اخذ و مقرر شد ثبت این شرکت‌ها انجام شود.

براساس این گزارش، اصلاح قرارداد شرکت هندلینگ بندرگاه کیش یکی دیگر از مواردی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به تغییرات شرایط اقتصادی، بازنگری در قرارداد این شرکت در دست اقدام است تا کیفیت خدمات آن افزایش یابد.

گفتنی است، هشتمین کمیته تخصصی تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها با حضور جعفر آهنگران رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، محمد ثاقب‌فرد سرپرست اداره کل مدیرعامل، حسین همتی سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری، جمعی از مدیران و روسای سازمان و مدیران و کارکنان شرکت‌های نفتی برگزار شد.