رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:

اهتمام کمیسیون عمران مجلس جهت راه‌اندازی ابرپروژه پل خلیج‌فارس قشم

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بررسی شیوه تامین مالی جهت اجرای پروژه احداث ابرپروژه پل خلیج‌فارس با حضور مسئولان مربوطه خبر داد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، محمدرضا رضایی‌کوچی در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون عمرانی مجلس از محل اجرای پل خلیج‌فارس، اظهار داشت: با اقدامات خوب صورت گرفته توسط افشار فتح‌الهی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، موضوع تامین مالی اجرای پل خلیج‌فارس را از محل مصوبات سفرهای استانی رئیس‌جمهور به صورت جدی پیگیری می‌کنیم.

این نماینده مجلس در ادامه اظهار امیدواری کرد که با اقدامات خوب صورت گرفته توسط سازمان منطقه آزاد قشم، اجرای پل خلیج‌فارس موجب تسریع در توسعه کریدور شمال-‌جنوب از طریق اتصال سرزمین اصلی به جزیره قشم در آینده‌ای نزدیک گردد.

وی ادامه داد: اجرای عملیات عمرانی پل خلیج‌فارس در گذشته توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء‌(ص) درحال انجام بود، اما مدتی قبل به دلایلی متوقف شد و در سفر ریاست محترم جمهوری به جزیره قشم توافقاتی برای اجرایی شدن این طرح صورت گرفت.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: براساس مصوبات سفر استانی رئیس‌جمهوری به استان هرمزگان، قرار است سازمان منطقه آزاد قشم هم برای اجرای این پل یک آورده‌ای داشته باشد و برای تامین مالی این پروژه اقدام نماید.

به گفته رضایی‌کوچی؛ بحث تهاتر نفت به بخش خصوصی نیز مطرح شده است که متاسفانه هنوز اجرایی نشده است و در تلاش هستیم که بعد از بازگشت به تهران جلسه‌ای با حضور مسئولین مرتبط با اجرای مصوبات سفرهای استانی رئیس‌جمهور را برگزار کرده و اجرای پل خلیج‌فارس را به صورت جدی پیگیری کنیم.

وی افزود: احداث و اجرای پل خلیج‌فارس موضوع مهمی است و شاید مهم‌ترین مطالبه مردم در این جزیره این باشد که اجرای این پل به پایان برسد؛ ما دانش فنی انجام این کار و پیمانکاران خوب و پای کار برای ساخت این پل را داریم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: درحال حاضر موضوع اصلی بحث تامین منابع مالی اجرای این پروژه عظیم است که مدل‌های مختلفی ازجمله تهاتر نفت را می‌توان برای آن تعریف کرد و امیدواریم این مطالبه قدیمی و به‌حق مردم جزیره قشم به‌زودی محقق شود و مردم این جزیره بتوانند از این پل استفاده کنند.

رضایی‌کوچی اذعان نمود: با احداث پل خلیج‌فارس تردد گردشگران به جزیره قشم با وسیله نقلیه شخصی در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود و مسیر ریلی نیز برای این پل طراحی شده که رفت و آمد خودروها و گردشگران را تسهیل می‌کند.

وی همچنین پیرامون برنامه‌ریزی برای حل مشکل آب روستاهای جزیره قشم گفت: مقرر شد واحدهای که درحال انجام عملیات عمرانی و شیرین‌سازی آب هستند، عملیات عمرانی و توسعه‌ای خود را سریع‌تر به پایان برسانند و سایر واحدهای دیگر هم کار خود را برای حل این مشکل باسرعت آغاز کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: وزارت نیرو نیز متعهد شده است که خرید تضمینی آب را انجام دهد تا ان‌شاء‌الله حداکثر ظرف ۲سال آینده موضوع آب شرب روستاهای جزیره قشم حل شود.

براساس این گزارش، اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به همراه رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و جمعی از مدیران استان هرمزگان و شهرستان قشم، از محل اسکله صیادی و موج‌شکن سوزا، آب شیرین‌کن شهر سوزا با ظرفیت ۲هزار مترمکعب در روز، محل احداث پل خلیج‌فارس و اسکله گردشگری شهر طبل جزیره قشم بازدید کردند.

شایان ذکر است، پل خلیج‌فارس به طول ۳۴۳۰متر، دارای چهار باند اتومبیل‌رو، خط‌آهن و یک مسیر پیاده‌رو پس از اجرا جزیره قشم را به سرزمین اصلی متصل می‌نماید. این طرح از نظر ابعاد اقتصادی، عمرانی، صنعتی، گردشگری و رفاهی از جایگاه مهمی در کشور برخوردار است و نقش حلقه ارتباطی مسیرهای دریایی سواحل پیرامونی قشم به شبکه حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای کشور دارد.