سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش اظهار داشت:

اهمیت استراتژیک برگزاری نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان برای جزیره کیش

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش برگزاری هفدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان را دارای اهمیت ویژه از نظر استراتژیکی برای جزیره کیش عنوان کرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، محمدرضا نوایی‌لواسانی در آیین افتتاح هفدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان و صنایع وابسته در کیش که در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی کیش برگزار شد؛ صنعت ساختمان را صنعت مادر در کشور عنوان کرد و گفت: زمانی که لوکوموتیو این صنعت به حرکت درمی‌آید، بیش از ۶۰ درصد اشتغال کشور تامین می‌شود و بسیار صنعت پراهمیتی است.

لواسانی با بیان این که شاهد حضور ۵۰درصدی شرکت‌ها در این نمایشگاه هستیم، افزود: هفدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان بعد از دو سال درگیری با ویروس کرونا در کیش برگزار شد و تعداد غرفه‌ها و شرکت‌های مهم تولیدکننده که در نمایشگاه سال‌های قبل حدود ۸۰شرکت بود در این نمایشگاه به ۱۲۰شرکت افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: با برگزاری این رویداد در سال جاری و پس از کرونا، جهش مطلوبی در کیش آغاز خواهد شد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: یکی از صنایعی که به ویژه پس از انقلاب در کشور ما پیشرفت چشمگیری داشته است، صنعت ساختمان بود و بسیاری از تولیدات این صنعت توسط کشور ما انجام می‌شود.

نوایی‌لواسانی اظهار داشت: با توجه به این که بسیاری از تولیدات ظاهر خارجی داشته و تشخیص تولید داخلی بودن آن را سخت کرده، در صورتی که این تولیدات دارای کیفیت بالا و قابلیت رقابت با تولیدات خارجی را دارد و این امر ضعف بزرگی برای صنعت ساختمان است.

وی به هوشمندسازی در بخش ساختمان اشاره کرد و گفت: در این مولفه تا حدودی دچار عقب‌ماندگی‌هایی هستیم که باید به سرعت به آن دست پیدا کنیم و اگر این امر در کشور به شرایط روز دنیا برسد، باعث مصرف انرژی کمتری می‌شود.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش بر تاثیر برگزاری این نمایشگاه‌ها در رشد و سازندگی کیش اشاره کرد و اذعان نمود: مصالح ساختمانی در اقلیم‌های مختلف دوام و شرایط خاص خود را دارد و در  جزیره کیش نیز به سبب اقلیم خاص، این مصالح دارای عمر کمتری بوده و از هر مصالحی برای ساخت و ساز نمی‌توان استفاده کرد.

نوایی‌لواسانی در ادامه افزود: یکی از دغدغه‌های جدی سرپرست معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش در استانداردسازی و فیلترینگ مصالح برای ساخت و ساز، موضوع مصالح است که باید در این حوزه به صورت تخصصی عمل کرد تا عمر ساختمان‌ها و سازه‌ها طولانی‌تر شود که دستورالعمل جدیدی در حال تدوین است که به زودی ابلاغ خواهد شد.

وی به حضور شرکت‌های داخلی در این نمایشگاه و استفاده از پتانسیل‌های آنها در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از معایبی که در برخی از نمایشگاه‌های صنعت ساختمان وجود دارد، غرفه‌ها در اختیار نمایندگی برندها بوده، در حالی که در این رویداد غرفه‌ها در دست صاحبان صنایع است.

نوایی‌لواسانی اظهار کرد: برگزاری این نمایشگاه منجر به انعقاد تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌نامه‌ها با برخی از شرکت‌ها خواهد شد که در حال برنامه‌ریزی در این خصوص نیز هستیم.

براساس این گزارش، سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش از برخی غرفه‌های فعال در این نمایشگاه بازدید کرد و در جریان روند فعالیت‌های آنها و همچنین دستاوردهایی که در این حوزه کسب کرده‌اند، قرار گرفت.

شایان ذکر است، هفدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان و صنایع وابسته با حضور متخصصان و تولیدکنندگان برتر داخلی و ۱۲۰شرکت ساختمانی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی کیش برگزار شد.

گفتنی است، هدف از برگزاری این نمایشگاه، ارائه خدمات و کالا‌های مرتبط با صنایع ساختمانی، دکوراسیون، عمران و شهرسازی به بازدیدکنندگان بود.