در جریان دیدار کاردار سفارت کره جنوبی با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی مطرح شد:

ایجاد افق‌های جدید همکاری با توسعه روابط تجاری بنادر کره‌جنوبی و منطقه آزاد انزلی

«فانگ کیو نام» کاردار سفارت کره‌جنوبی در ایران، از منطقه آزاد انزلی و زیرساخت‌های بندری، تجاری و ترانزیتی این منطقه بازدید به عمل آورده و در دیدار با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، درخصوص راهکارهای توسعه مناسبات تجاری با این منطقه به گفت‌و‌گو پرداخت.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به سابقه فعالیت خود در دستگاه‌های اجرایی مختلف کشور، ایجاد و گسترش روابط تجاری بنادر کره‌جنوبی و منطقه آزاد انزلی را حائز اهمیت برشمرد و اظهار داشت: هم‌اکنون شش شرکت با سهامداران کره‌ای در حوزه‌های تولیدی و بازرگانی در این منطقه مشغول به فعالیت می‌باشند، اما با توجه به ظرفیت‌های دو بندر انزلی و کاسپین و افق پیش روی فعالیت‌های دریایی در اوراسیا، حضور شرکت‌های کشتی‌سازی کره‌جنوبی در این منطقه می‌تواند افق‌های تازه‌ای از همکاری را پدید آورد.

مهندس علی اوسط اکبری مقدم با اشاره به مزایا و معافیت‌های مختلف جهت حضور شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه متبوع خود، خطاب به کاردار سفارت کره‌جنوبی گفت: شرکت‌های کره‌ای می‌توانند در سومین شهرک صنعتی منطقه که مراحل ساخت آن آغاز شده است، اقدام به تولید و فرآوری کالاهای مورد‌نیاز بازار ایران و کشورهای حوزه دریای کاسپین و اوراسیا نمایند.

همچنین، کاردار سفارت کره‌جنوبی در ایران با اشاره به اینکه بازدید از منطقه آزاد انزلی، نخستین ماموریت کاری خارج از تهران وی پس از حضور در ایران در سال‌۲۰۲۱ است، اظهار کرد: سابقه ۶۰ساله روابط دو کشور، بیشتر از بسیاری کشورها بیشتر بوده و ایران یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری برای کره‌جنوبی است.

«فانگ کیو نام» به ارائه تحلیلی از ماجرای بلوکه شدن پول‌های جمهوری اسلامی ایران در کره‌جنوبی پرداخت و تصریح کرد: این رقم سهم بسیار اندکی در بودجه دولت ما می‌باشد و این مشکل به زودی برطرف خواهد شد.

کاردار سفارت کره‌جنوبی در ایران اذعان نمود: با توجه به بازدیدهای به عمل آمده و جلسات منعقده، اطلاعات جمع‌آوری شده را به صورت گزارشی کامل برای سفارت و دولت ارسال می‌شود تا زمینه حضور شرکت‌های کره‌ای در این مرکز فراهم گردد.

گفتنی است، در این دیدار، کاردار سفارت کره‌جنوبی درخصوص ساز و کارهای بهره‌برداری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و فعالیت تجاری با معاونین اقتصادی و بندری سازمان منطقه آزاد انزلی به بحث و تبادل‌نظر پرداخت.