ایجاد شبکه ارتباطی گسترده‌ با تکمیل راه‌آهن چابهار-‌سرخس
ایجاد شبکه ارتباطی گسترده‌ با تکمیل راه‌آهن چابهار-‌سرخس

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: تکمیل راه‌آهن چابهار-‌میلک-‌سرخس شبکه ارتباطی خوبی را ایجاد می‌کند و مایه برکات فراوان در جنوب شرق کشور خواهد بود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی محامی در دیدار جمعی از نیروهای کارگاه شماره هفت راه‌آهن چابهار به زاهدان، اظهارداشت: این طرح بزرگ در کنار سایر پروژه‌های زیربنایی، به شدت موردنیاز سیستان و بلوچستان و کشور است و می‌بایست خیلی زودتر از این موعد، آغاز و به نتیجه می‌رسید.

نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت سیستان ‌و بلوچستان ضمن ابراز امیدواری برای اتمام هرچه سریع‌تر تمام فازهای این پروژه، تأکیدکرد: اگر این پروژه در گذشته به بهره‌برداری رسیده بود، در وضعیت تحریم و فشار اقتصادی دشمن می‌توانست کمک شایانی به کشور کند.

حجت الاسلام و المسلمین محامی گفت: با وجود تاخیر در آغاز این پروژه، خداوند را شاکریم که هم‌اینک این طرح ملی در حال پیشرفت است.

پروژه راه آهن چابهار-‌زاهدان-‌سرخس-‌مشهد یکی از طرح های مهم ملی درحال اجرا در سیستان و بلوچستان است که تکمیل و راه‌اندازی آن تحولات چشمگیری در ارتباطات تجاری کشورهای مختلف و توسعه و پیشرفت استان‌های جنوب شرق کشور ایجاد می کند.

این پروژه مهم و حیاتی به طول یکهزار و ۶۴۰کیلومتر توسط قرارگاه خاتم الانبیاء درحال اجراست و نقش مهمی در جابه جایی کالا از چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور به سایر نقاط ایران و کشورهای همجوار خواهد داشت.

پروژه اتصال خط آهن چابهار-‌زاهدان-‌مشهد به شبکه ریلی کشور از سال‌۱۳۸۹ آغاز شده، ولی به دلیل تخصیص نیافتن به موقع اعتبارات از پیشرفت قابل قبولی برخوردار نیست و تخصیص اعتبارات موردنیاز این طرح ملی نیازمند توجه ویژه دولت است.

این خط آهن که از ورودی شرقی بندر شهید بهشتی چابهار آغاز شده و به راه‌آهن بافق-‌مشهد متصل خواهد شد، یکهزار و ۳۸۰کیلومتر طول دارد که در مسیر چابهار-‌ایرانشهر-‌زاهدان در حال ساخت است.

توسعه بندر چابهار و ارتقای ظرفیت تخلیه و بارگیری آن تا ۸٫۵میلیون تن ایجاب می‌کند که خط ریلی چابهار-‌زاهدان-‌میلک-‌سرخس هرچه سریع‌تر تکمیل شود تا تجار و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی با شوق و اشتیاق بیشتری در سیستان و بلوچستان حضور یابند و با سرمایه‌گذاری در این منطقه تحول بزرگی در صادرات و واردات و چرخه اقتصادی کشور ایجاد کنند.

رهبر معظم انقلاب و دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به توسعه زیرساخت‌های بندر چابهار دارند، به طوری که پروژه‌های راه‌آهن و توسعه بندر شهید بهشتی با سرعت در حال انجام است.

هم‌اینک در اجرای پروژه راه آهن چابهار-‌زاهدان-‌مشهد (سرخس) نیروی انسانی بومی مشغول کار هستند و علاوه بر اجرای این طرح در روستاهایی که راه‌آهن از آنها عبور می‌کند ساخت مدرسه، زیرسازی و بازگشایی راه‌های ارتباطی برای محرومیت‌زدایی مناطق مختلف روستایی در دستورکار است که موجب رضایتمندی مردم محروم شده است.

اتصال راه‌آهن چابهار-‌زاهدان-‌میلک سیستان واقع در نقطه صفر مرزی با افغانستان که از خط آهن زاهدان-‌سرخس منشعب خواهد شد کشور افغانستان را نیز به شبکه راه‌آهن ایران و جهان متصل خواهد کرد. هرچند که افغانستان فاقد راه آهن است اما بازرگانان و تجار این کشور می‌توانند از راه‌آهن ایران برای جابه‌جایی کالاهای خود به سراسر دنیا استفاده کنند.

آماده‌سازی زیرساخت‌های حمل و نقل دریایی، زمینی، ریلی و هوایی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتی کشورهای مختلف همجوار را بیشتر برای حضور در سیستان و بلوچستان به ویژه بندر و منطقه آزاد چابهار تشویق می‌کند.

با افتتاح راه‌آهن چابهار-‌زاهدان-‌سرخس، کوتاه‌‌ترین راه ریلی از شمال به جنوب ایجاد خواهد شد که این خود باعث توسعه شرق کشور و استان محروم سیستان و بلوچستان می‌شود.