در نشست صمیمی سرمایه‌گذاران داخلی با سعید محمد صورت پذیرفت:

بررسی راهکارهای تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی در مناطق آزاد کشور

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در جمع سرمایه‌گذاران مطرح کشور، از آنها برای راه‌اندازی تولیدات و ارائه خدمات در مناطق آزاد کشور دعوت به‌عمل آورد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید محمد در این نشست که با هماهنگی اتاق بازرگانی ایران در محل دبیرخانه شورایعالی برگزار شد، با تاکید بر ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و آشنایی با ظرفیت‌ها توانمندی‌های سرمایه‌گذاران حاضر گفت: تمام تلاش مجموعه دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد این است تا موانع سرمایه‌گذاری از میان برداشته شود و از سوی دیگر نیز با مطرح کردن مباحث و چالش‌های مربوط به مناطق آزاد در بدنه دولت، تلاش می‌شود تا مشکلات در این حوزه حل و فصل شود.

وی افزود: در کشور ما موانع برای تولیدکنندگان زیاد است و به همین علت بود که سال گذشته از سوی مقام معظم رهبری(مدظله) سال رفع موانع تولید نامگذاری شد که کاملا منطبق با شرایط بود؛ زیرا برخی از سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیده اند که اگر پول خود را در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری کنند به مراتب با چالش‌های کمتری مواجه هستند تا بخواهند در داخل ایران سرمایه‌گذاری کنند و به همین علت رفع موانع تولید به صورت جدی‌تر در دستورکار قرار گرفت.

مشاور رئیس‌جمهور ادامه داد: متاسفانه قوانینی در گذشته وضع شده است که کار تولید را سخت کرده و زمان زیادی از ما می‌گیرد تا بتوانیم این موارد را اصلاح کنیم و مجددا مجبور هستیم به تبیین فلسفه وجودی مناطق آزاد بپردازیم تا قوانین خاص وضع نشود. همین امروز نیز به علت ابلاغ قانون مالیات بر ارزش افزوده که از دی‌ماه ابلاغ شده است با مشکلات متعددی مواجه شده‌ایم و به همین علت در ستاد اقتصادی دولت از رئیس محترم جمهوری درخواست شد تا این ابلاغ متوقف شود و در جلسه سران قوا این خواسته مطرح شود.

سعید محمد اظهار داشت: وجود مدیریت متمرکز در مناطق آزادی مثل کشور امارات و ثبات مدیریت ۴۰ساله در این منطقه، از رموز شکوفایی آن مناطق است که در ایران نیز قانونگذار در ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور در مناطق آزاد به درستی آن را مصوب کرده است و ما مصمم هستیم تا این قانون مصوب مغفول مانده را اجرایی کرده و گره اصلی مناطق آزاد کشور را باز کنیم‌.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی به سفر رئیس‌جمهور به منطقه آزاد اروند اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه در سفر ریاست محترم جمهور به منطقه آزاد اروند مشکلات تشریح و کمیته‌ای برای تصمیم‌گیری ماده‌۶۵ احکام دائمی تشکیل شد که درحال پیگیری و اخذ نتیجه هستیم.