بررسی طرح «اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی»
بررسی طرح «اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی»

نماینده مردم مرند و جلفا و رئیس فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح «اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی» در فراکسیون متبوعش خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، معصومه پاشایی‌بهرام در تشریح نخستین نشست فراکسیون مناطق آزاد مجلس، با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، رئیس کل گمرک، معاونت اقتصادی وزیر اقتصاد و داراریی و مدیران مناطق آزاد در این جلسه اشاره کرد.

وی با بیان اینکه بررسی وضعیت ثبت سفارش‌ها در مناطق آزاد نخستین دستورکار فراکسیون بود، افزود: براساس نامه دفتر حقوقی رئیس‌جمهور، واردات کالا در مناطق آزاد نیازی به ثبت سفارش‌ ندارد، اما در حال حاضر به دلیل برخی محدودیت‌های ارزی ثبت سفارش برای واردات کالا در مناطق آزاد الزامی است؛ بنابراین مقرر شد گمرک و وزرات اقتصاد تدابیر لازم برای رفع این مشکل را پیش‌بینی کنند.

 

ورود کالا به مناطق آزاد محدودیت ندارد

وی با بیان اینکه براساس قانون، ورود کالا به مناطق آزاد محدودیت ندارد اما خروج آن مشمول قوانین گمرکی می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر گمرک به جای استقرار خارج از منطقه آزاد و ممانعت از خروج کالا از این مناطق، در منطقه آزاد مستقر شده و از ورود کالا به این مناطق جلوگیری می‌کند.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی بررسی ضرورت معافیت‌های مالیاتی برای مناطق آزاد را دومین دستورکار فراکسیون متبوع خود برشمرد و اضافه نمود: تمام نمایندگان حاضر در جلسه بر افزایش مشوق‌ها به ویژه معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد تاکید کردند، زیرا در حال حاضر این معافیت‌ها در ایران ۲۰ساله است، در حالی‌ که در مناطق آزاد همسایگانی مانند ترکیه ۹۰ساله است که این امر موجب تشویق سرمایه‌گذار ایرانی به سرمایه‌گذاری در کشورهای همسایه می‌شود.

 

معافیت‌های مالیاتی، انگیزه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

پاشایی‌بهرام معتقد است باید با در نظر گرفتن مشوق‌هایی خاص مانند معافیت‌های مالیاتی، انگیزه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد را افزایش داد.

وی با بیان اینکه بررسی طرح «اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی مصوب سال‌۱۳۷۲» دستورکار دیگر فراکسیون مناطق آزاد بود، ادامه داد: تمام بندهای این طرح بررسی شد؛ اگرچه حرف و حدیث‌های بسیاری مبنی بر اینکه در این طرح معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف شده، مطرح است؛ در این جلسه مشخص شد مالیات و عوارض مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده باید به این مناطق مسترد شود که برای تضمین اجرایی کردن آن مقرر شد عبارت «در صورت عدم بازگشت دخل و تصرف در اموال عمومی محسوب می‌شود» به طرح افزوده شود.

 

مناطق آزاد بهترین راه مبارزه با فقر و محرومیت‌زدایی

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس یازدهم با بیان اینکه مناطق جدیدی که مقرر است به مناطق آزاد کشور افزوده شود، محروم هستند، ادامه داد: تاسیس مناطق آزاد می‌تواند بهترین راه مبارزه با فقر و محرومیت‌زدایی باشد.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاسیس مناطق آزاد با بند‌۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد، افزود: اگر قوانین مربوط به مناطق آزاد اصلاح شود، این مناطق دروازه‌ای برای توسعه مبادلات با همسایگان است.