با هدف بررسی الحاق اراضی خارج از محدوده طرح هادی روستاهای قشم انجام شد:

برگزاری نشست راهبری شورای بهسازی سازمان منطقه آزاد قشم

نشست راهبری شورای بهسازی سازمان منطقه آزاد قشم درخصوص الحاق اراضی خارج از محدوده طرح هادی روستاها به ریاست معاون فنی و امور زیربنایی این سازمان و با حضور مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم و جمعی از مدیران سازمانی، استانی و شهرستانی در مرکز بین‌المللی رشد قشم برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محرم بهاروند دراین نشست موضوع الحاق اراضی خارج از محدوده طرح هادی روستاهای واقع در محدوده منطقه ویژه اقتصادی قشم را برای سازمان منطقه آزاد قشم بسیار حائز اهمیت دانست و بر ضرورت هوشیاری اعضای شورای بهسازی این سازمان درخصوص تصمیم‌گیری برای الحاق این اراضی تاکید کرد.

وی با اشاره به همکاری و هم‌افزایی سازمان منطقه آزاد قشم با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان در بحث این الحاق‌ها تصریح کرد: با توجه به توسعه و گسترش روستاها، همه ما باید به نیازهای واقعی روستاها و روستاییان عزیز توجه کامل داشته باشیم و ضمن لحاظ کردن این نیازها، مانع هرگونه سوء‌استفاده احتمالی از سوی سودجویان شویم.

براساس این گزارش، شهریار نوری‌زاده مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان نیز در این نشست وجود جاذبه‌های گردشگری، جنگل‌های حرا و محدوده منطقه آزاد را در جزیره قشم از عوامل تاثیرگذار در بحث الحاق‌ها بر شمرد و گفت: قانون در این خصوص وظایف سازمان‌ها و بنیاد مسکن را در کشور مشخص کرده و در قشم نیز در راستای همکاری و همگرایی، تفاهم‌نامه سه ساله بین بنیاد مسکن و سازمان منطقه آزاد قشم در بحث چگونگی الحاق اراضی خارج از محدوده طرح هادی روستاهای واقع در محدوده منطقه ویژه اقتصادی قشم منعقد شده است‌‌.

همچنین، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در این نشست با اشاره به وجود قانون ۱۰ساله درخصوص این نوع الحاق‌ها گفت: هر ۱۰سال یک بار این قانون بر طبق ضرورت‌ها بازنگری و محدوه طرح هادی روستاها افزایش می‌یابد.

مهدی زارعی، وجود حساسیت و وسواس در قبال این افزایش محدوده را در سرزمین اصلی در نزد مدیران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مورد تاکید قرار داد و افزود: میزان این حساسیت و وسواس در مناطق آزاد برای سازمان‌های این مناطق دوچندان است.

وی، دلیل این حساسیت را دست‌اندازی برخی افراد سودجو به بهانه‌های مختلف به اراضی دولتی در این مناطق دانست و تصریح کرد: این افراد در پشت برخی افراد با عناوین و القاب ظاهرصلاح پنهان می‌شوند و از طریق آنها اهداف نامشروع خود را دنبال می‌کنند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در پایان بر نقش مهم مدیریت‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین محیط زیست سازمان در قبال این نوع الحاق‌ها در مناطق روستایی جزیره تاکید کرد و خواستار ارائه نظرات تخصصی این مدیریت‌ها در این خصوص شد.

بنا بر این گزارش، در ادامه این نشست موارد الحاق اراضی خارج از محدوده طرح هادی در ۱۲جاذبه‌های گردشگری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات مقتضی در قبال هر یک از آنها اتخاذ شد.

گفتنی است، در این نشست علاوه بر جمعی از معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد قشم، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن هرمزگان و مدیر بنیاد مسکن شهرستان قشم همراه با جمعی از کارشناسان مدیریت‌های ذیربط حضور داشتند.