برگزاری همایش تخصصی اوراسیا پلی به سوی تجارت جهانی با محوریت روسیه-‌تهران
برگزاری همایش تخصصی اوراسیا پلی به سوی تجارت جهانی با محوریت روسیه-‌تهران

«نشست تخصصی اورسیا پلی به سوی تجارت جهانی» با محوریت روسیه برگزار شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، همایش تخصصی اوراسیا پلی به سوی تجارت جهانی با محوریت روسیه، توسط شرکت پیشگامان آتیه تجارت لاوان، در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار گردید.

این نشست با همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی، سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در سالن مروارید مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

این همایش تخصصی که به موضوع تسهیل و افزایش مبادله تولیدات صنایع غذایی و محصولات کشاورزی کشورمان با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و به ویژه فدراسیون روسیه پرداخت، با حضور هیات بازرگانی روسیه در دو بخش سخنرانی، پرسش و پاسخ درخصوص مسائل و مشکلات فعالین اقتصادی، و بخش مذاکرات دوجانبه میان شرکت‌های ایرانی و روس برپا شد.

دبیر همایش «اوراسیا پلی به سوی تجارت جهانی» گفت: در همایش مزبور علاوه بر سازمان‌های بزرگ اقتصادی همچون منطقه آزاد انزلی و سازمان توسعه تجارت و انجمن‌های بخش خصوصی مانند اتاق‌های بازرگانی و انجمن سرمایه‌گذاران و فعالین اقتصادی منطقه آزاد انزلی؛ شاهد همکاری و مشارکت انجمن ژئوپلتیک ایران و انجمن ایرانی روابط بین‌الملل به عنوان نهادهای علمی-‌پژوهشی هستیم.

افسانه ضیایی اظهار داشت: این مدل حضور نهادهای اقتصادی و پرداختن به موضوعی خاص، می‌تواند به بررسی همه‌جانبه و کارشناسانه شناخت دقیق فرهنگ و رژیم اقتصادی روسیه، نیازها، فرصت‌ها و چالش‌های مختلف تجات در این اتحادیه اقتصادی کمک شایان توجهی نماید.

مدیرعامل شرکت پیشگامان آتیه تجارت لاوان، آشنایی با ابعاد مختلف توافق‌نامه کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، کسب اطلاعات به‌روز تولیدات و صادرات روسیه، بررسی مسائل و مراودات بانکی، گمرکی و ترانزیتی به همراه ارائه راهکارهای عملیاتی و در نهایت بازاریابی بین‌المللی و ایجاد فرصتی برای مذاکرات تجاری و عقد قرارداد فروش کالا و خدمات را از مهم‌ترین محورهای پنل تخصصی و جلسات دو جانبه این همایش عنوان کرد.

گفتنی است، جمهوری اسلامی ایران از آبان‌ماه‌۱۳۹۸ در مسیر عضویت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، به صورت آزمایشی و به مدت سه سال توافق‌نامه تجارت ترجیحی درخصوص ۵۰۲قلم کالای مواد غذایی، مواد مصرفی شیمیایی، محصولات ساختمانی،صدور خدمات فنی و مهندسی، محصولات صنعتی و محصولات کشاورزی از سوی اتحادیه اورآسیا و ۳۶۰قلم کالا در همان موارد مشابه از سوی ایران شامل می‌شود را به امضاء رسانده است.

لازم به ذکر است، سازمان منطقه آزاد انزلی با بهره‌مندی از دو بندر بزرگ انزلی و کاسپین، امکانات لجستیکی، گمرکی و خدمات بندری متنوع و با تکیه بر مزایا و معافیت‌های قانونی و این اصل که بنابر آمارهای گمرکی افزون‌بر ۷۵درصد از سهم مبادلات کالایی جمهوری اسلامی ایران با اوراسیا و روسیه از مسیر استان گیلان و منطقه آزاد انزلی صورت می‌گیرد؛ برگزاری و مشارکت در همایش‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی در داخل و در کشورهای عضو اتحادیه مزبور به منظور افزایش و تسهیل صادرات کالاهای تولیدی کشورمان را در اولویت کاری خود قرار داده است.