برگزاری همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در کیش

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، از وجود شرکت‌های پشتیبانی فعال در حوزه نفت و گاز در جزیره خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامحسین مظفری در آیین گشایش نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، ضمن ادای احترام به ارواح پاک شهدا، آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و تمامی خدمتگزاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، گفت: امسال در ادامه سلسله نامگذاری سال‌های قبل از سوی مقام معظم رهبری، سال رونق تولید نام گرفته است و برخلاف تمامی شرایط سخت و دشوار حوزه اقتصادی، ظرفیت‌های خوبی در کشور داریم.

وی افزود: با وجود نیروهای جوان‌، توانمند و برومند و شرکت‌هایی که با تلاش فراوان صاحب دانش و تجربه شدند، امکانی فراهم شده که در حوزه‌های مختلف، از این فرصت‌ها برای توسعه کشور عزیزمان استفاده کنیم.

مظفری با اشاره به اینکه همایش و چنین نشستی نیز فرصت را برای بهره‌گیری از این هم‌افزایی ایجاد می‌کند، اظهار داشت: اطمینان دارم که در صنعت پتروشیمی به عنوان یکی از صنایع پیشران کشور، ظرفیت‌های خوبی وجود دارد و گام‌های بزرگی نیز در این حوزه برداشته شده است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش عنوان کرد: بسیار مایه خرسندی است که در این نشست اعلام کنم در جزیره کیش که شاید در ذهن خیلی از هموطنان عزیزمان یک جزیره با رویکرد گردشگری نقش بسته است، بخش اصلی پشتیبانی صنایع نفت کشور در کیش مستقر است که این رخداد به صنعت نفت و گاز کشور کمک شایانی می‌کند.

وی در ادامه گفت: ۱۵۵شرکت فعال در حوزه نفت و گاز در کیش فعالیت می‌کنند که موجب اشتغال‌زایی برای بیش از ۲هزار و ۸۰۰نفر نیرو شده است و از این تعداد، ۶۷شرکت در زمینه فروش خدمات فنی و مهندسی‌، ۲۳شرکت در زمینه تولید و مونتاژ تجهیزات و ۶۵شرکت نیز در حوزه ستادی مشغول هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش اظهار داشت: حضور شرکت‌های پشتیبانی صنایع نفت کشور در جزیره کیش و  وجود هتل‌های خوب و فضاهای آموزش مورد نیاز شرکت‌ها به صورت همزمان در کنار مرکز نوآوری کیش که با کمک و تلاش معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان منطقه آزاد کیش یکی از بزرگترین و بهترین‌های کشور خواهد بود، فرصتی را فراهم کرده که این جزیره نقشی موثری در توسعه آبادانی کشور به ویژه در حوزه‌های دانش‌بنیان ایفا کند.

مظفری عنوان کرد: پیشنهاد ما به شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنایع پتروشیمی این است که از فرصت استقرار در مرکز نوآوری استفاده کنند تا شاهد اتفاقات خوبی با کمک همه عزیزان دست‌اندکار صنایع پتروشیمی در جزیره باشیم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در پایان گفت: امیدوارم این همایش گام بلندی برای توسعه صنایع پتروشیمی، ساخت داخلی، و همچنین رونق اقتصاد کشور باشد.

در ادامه این نشست، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ضمن تشکر از معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و تلاش‌های بی‌وقفه این معاونت برای برپایی چنین رویدادی با هدف ایجاد ارتباط بیشتر بین شرکت‌های پتروشیمی، شرکت‌های دانش‌بنیان، سازنده و شرکت‌های فناور در حوزه پتروشیمی گفت: ما پیش‌تر نیز از توانمندی شرکت‌های داخلی در حوزه پتروشیمی استفاده می‌کردیم؛ اما تشکیل این رویداد بدین معنا است که به دنبال ایجاد حرکتی جدید و جهشی بزرگ هستیم.

جعفر ربیعی افزود: ما در حوزه پتروشیمی به دنبال حرکت‌های بزرگ اما بی‌واسطه هستیم تا همه اعضای شرکت پتروشیمی خلیج فارس با سازندگان‌، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و استارتاپ‌هایی که در این صنعت مدعی هستند، ارتباطی منجر به نتیجه برقرار کنیم.

وی، از تمامی شرکت‌ها که در طراحی‌ها و اجرای پروژه‌های صنعت پتروشیمی چه در سال‌های تحریم و چه سا‌ل‌هایی که تحریم‌ها هنوز بر کشور حاکم نبود فعالیت داشتند، تشکر کرد و اظهار کرد: در حال حاضر ۷۵ تا ۸۰درصد تجهیزات پتروشیمی در کشور قابل ساخت است و اگر ما بیش از ۸۵ تا ۹۰درصد نیازهای این صنعت در داخل کشور را تامین کنیم، به نقطه مطلوبی رسیده‌ایم.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های پیش رو در این رویداد عنوان کرد: سعی کنیم در این همایش و نمایشگاه از تمامی لحظات و فرصت‌ها به خوبی استفاده کنیم و با تعاملات بیشتر و گسترش ارتباطات با فعالان این حوزه، از راهکارها، تخصص‌ها و توانمندی‌های خود با ارائه سبد محصولات خود رونمایی کرده و شرکت‌های فعال در صنعت پتروشیمی را جذب کنیم.

ربیعی در ادامه افزود: صنعت پتروشیمی کشور صنعتی ممتاز، اشتغال‌زا و از هر جهت قابل اعتلا است که باید در این حوزه به سه نکته توجه کنیم و کیفیت را ارتقا داده‌، زمانبندی پروژه‌ها را مدنظر قرار دهیم و از حضور شرکت‌های داخلی توانمند، علاوه بر زمینه‌های تولید، در حوزه فناوری نیز کمک بگیریم.

و، صنعت پتروشیمی کشور را صنعتی توانمند  برشمرد و با بیان اینکه سالانه ۵.۵میلیارد دلار مواد اولیه به صنایع پایین‌دست حوزه پتروشیمی ارائه می‌شود، گفت: پتروشیمی بازارهای داخلی و صادراتی بسیار خوبی دارد و برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای انجام شده که ظرف ۱۰سال آینده، در سرمایه‌گذاری پروژه‌های موجود و طرح‌های جدید این صنعت‌، به رقمی بالغ بر ۴۰میلیارد دلار دست پیدا می‌کنیم و این در حالی است که از پیش از انقلاب تا ابتدای این دولت این رقم ۵۵میلیارد دلار بوده است.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در پایان به نقدینگی خوب و سرمایه در گردش مطلوب کشور اشاره و بر ضرورت استفاده از این منابع مالی در بورس با هدف تبدیل به سرمایه و دارایی تاکید کرد.

همچنین در این نشست، مدیرعامل بانک صادارت ایران درخصوص تامین پروژه‌های پتروشیمی اعلام آمادگی کرد و گفت: برنامه‌ریزی‌ها برای تخصیص وجوه نقد و خطوط اعتباری به اینگونه طرح‌ها انجام شده است و نمایندگان ما در بخش ارزی، ریالی و صرافی در این حمایش برای تعامل و همکاری با شرکت‌های پتروشیمی حاضر در نمایشگاه آماده هستند.

حجت‌اله صیدی افزود: در چنین رویدادهایی می‌توانیم برای توسعه صنعت به ارقام و گردش مالی خوب دست یابیم و سال‌های سخت را به فرصت‌هایی برای بالندگی کشور تبدیل کنیم.

گفتنی است، آیین گشایش نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، یکشنبه ۲۷بهمن با حضور غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، جعفر ربیعی مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، حجت‌اله صیدی مدیرعامل بانک صادارت ایران، مهرشاد جواهر‌دشتی معاون دفتر هماهنگی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، علی وطنی مشاور عالی معاون علمی فناوری ریاست جمهوری و حضور و مشارکت نمایندگان شرکت‌های مختلف حوزه پتروشیمی، در سالن خلیج فارس مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد.