در هفتاد و چهارمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید با فرمان رئیس‌جمهور انجام شد:

بهره‌برداری‌ و احداث ۱۰۲طرح اقتصادی و زیربنایی سازمان‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی 102پروژه اقتصادی و زیربنایی در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی کشور روز دوشنبه (31خردادماه) با فرمان رئیس‌جمهور و از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، در هفتاد و چهارمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، و در پنجمین آیین افتتاح پروژه های مناطق آزاد کشور، فرمان افتتاح رسمی ۱۰۲پروژه اقتصادی و زیربنایی را در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، آذربایجان شرقی و گیلان صادر کرد.

برای اجرای ۵۰پروژه‌ در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور که امروز بهره‌برداری رسمی از آنها آغاز ‌شد، ۸هزار و ۱۵میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و برای اجرای ۵۲طرحی که عملیات احداث آنها امروز رسما آغاز گردید نیز ۶۲هزار و ۵۰میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

با بهره‌برداری از مجموع این طرح‌ها برای ۹هزار و ۲۰۷نفر اشتغال پایدار و مستقیم ایجاد می‌شود.

رئیس‌جمهور قبل از صدور فرمان افتتاح ۱۵طرح صنعتی و زیربنایی در منطقه آزاد ارس، افزایش سه برابری سرمایه‌گذاری در این منطقه از یکهزار و ۹۰۰میلیارد تومان در سال‌۹۸ به بالغ بر ۶هزار میلیارد تومان در سال‌۹۹ را نشانه خوبی از شکست جنگ اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران دانست.

دکتر روحانی در آیین افتتاح طرح‌های اقتصادی و زیربنایی منطقه آزاد کیش با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم مهندس اکبر ترکان که زحمات بسیار زیادی در بخش‌های مختلف ازجمله مناطق آزاد برای توسعه کشور کشیدند، از کیش به عنوان یکی از مناطق مستعد برای سرمایه‌گذاری نام برد و گفت: کیش جزء مناطقی است که سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی در آن انجام گرفته و استعداد بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاری بیشتر هم دارد و می‌تواند منطقه بسیار مهمی در منطقه آزاد جنوب کشور برای تحول و جذب سرمایه خارجی باشد.

رئیس‌جمهور افزود: اطمینان دارم دولت سیزدهم هم همانند دولت یازدهم و دوازدهم به مناطق آزاد برای توسعه ایران عزیز کمک خواهد کرد.

دکتر روحانی افزود: خوشبختانه به رغم جنگ اقتصادی و کرونا شاهد افزایش سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد با تلاش و فعالیت بخش خصوصی هستیم که منجر به امیدواری بیشتر مردم به آینده اقتصاد، تولید و آینده کشور شده است.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به افتتاح طرح‌های مهم زیر بنایی و اقتصادی در منطقه آزاد ارس، اظهار داشت: اطمینان دارم روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان بعد از برداشته شدن تحریم‌ها که به زودی برداشته خواهد شد، گسترش بیشتری خواهد یافت.

دکتر روحانی با بیان اینکه تصمیمات بسیار مهمی برای همکاری دو کشور با رئیس‌جمهور کشور آذربایجان اتخاذ شده است، گفت: همه این تصمیمات به خاطر تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی با کندی مواجه شده بود که با لغو تحریم‌ها در آینده نزدیک، عملیاتی و اجرایی می‌شود و مردم شاهد یک تحول بسیار مثبت در مناطق مرزی شمال‌ و غرب کشور خواهند بود.