بهره‌مندی سرمایه‌گذاران و شرکت‌های دانش‌بنیان از حمایت‌های مناطق آزاد/ حرکت مناطق آزاد در حوزه استارت‌آپ‌ها، همسو با شاخص‌ها و استاندارد‌های جهانی
بهره‌مندی سرمایه‌گذاران و شرکت‌های دانش‌بنیان از حمایت‌های مناطق آزاد/ حرکت مناطق آزاد در حوزه استارت‌آپ‌ها، همسو با شاخص‌ها و استاندارد‌های جهانی

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کرد هم‌اکنون 370شرکت استارت‌آپ در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی مشغول به کار هستند و فضای کسب و کار در این مناطق همسو با شاخص‌ها و معیارهای استاندارد جهانی در حال توسعه است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، «مرتضی بانک» که امروز سه‌شنبه (۲۱خردادماه) با حضور در نمایشگاه بین‌المللی تهران از هشتمین نمایشگاه بین‌المللی اینوتکس‌۲۰۱۹ تهران بازدید کرد، از حمایت دولت تدبیر و امید برای حمایت از استارت‌آپ‌ها در مناطق آزاد سخن و گفت و تاکید کرد: در سال‌۹۵ نزدیک به ۹۰شرکت استارت‌آپ و دانش‌بنیان در مناطق آزاد فعالیت داشته‌اند که در حال حاضر تعداد این شرکت‌ها به ۳۷۰مورد رسیده است که در همه بخش‌های تولید دانش و خدمات فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از نیازهای عمده توسعه کسب و کارهای نو در مناطق آزاد، تاسیس شتاب‌دهنده‌ها است که این موضوع به صورت ویژه در دستور کار مناطق قرار گرفت و در حال حاضر زیرساخت‌های مورد نیاز شتاب‌دهنده‌ها در منطقه آزاد ماکو به طور کامل ایجاد شده است و مناطق آزاد ارس، انزلی و اروند هم در برنامه سال‌۹۸ خود گنجانده‌اند که از شتاب‌دهنده‌ها میزبانی کنند و این روند تاکنون سرعت خوبی داشته است.

مشاور رئیس‌جمهور گفت: باید توجه داشت که شرکت‌های استارت‌آپی و دانش بنیان در مناطق آزاد، تازه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند؛ اما همین آغاز راه در بخش تولید دانش و فناوری اثربخش بوده که هم‌اکنون در تمام فعالیت‌های اقتصادی همچون تولید، خدمات و صادرات نمایان است.

مرتضی بانک که در حاشیه بازدید از این نمایشگاه در گفت‌وگو با خبرنگاران، به نقش مهم فناوری و انتقال تکنولوژی در رشد اقتصادی کشور هم اشاره کرد و افزود: به طور قطع ایجاد فضاهایی همچون این نمایشگاه، به توسعه ارتباطات بین شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران می انجامد؛ از این رو باید از اقداماتی که در این بخش انجام شده، حمایت کرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از حمایت‌های مناطق آزاد بهره‌مند شوند، گفت: در حال حاضر علاوه بر تسهیلاتی که صندوق و نوآوری و شکوفایی در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهد، این شرکت‌ها می‌توانند از تسهیلات صندوق ضمانت صادرات نیز بهره‌مند شوند.

مشاور رئیس‌جمهور در ادامه با حضور در غرفه دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با نمایندگان بخش خصوصی گفت‌وگو کرد و در جریان عملکرد آنها قرار گرفت.

گفتنی است، در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس‌۲۰۱۹‌) بیش از ۴۰۰شرکت دولتی و خصوصی، داخلی و خارجی حضور دارند.

فراهم نمودن فضا برای جلب سرمایه‌گذار، ایجاد محیط مناسب برای مشارکت و همکاری و تولید محتوا از سوی شرکت‌های فناور و استارت‌آپ های داخلی و خارجی ازجمله اهداف این نمایشگاه است که تا ۲۲خردادماه ادامه دارد.

همچنین برای اولین بار دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به همراه سازمان‌های مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی در این دوره از نمایشگاه حضور داشتند، که این حضور نشان از رویکرد و اهتمام جدی مناطق آزاد به کسب و کارهای نو دارد، به طوری که مرتضی بانک با حضور در این نمایشگاه از نزدیک در جریان تازه‌ترین فعالیت شرکت‌های استارت‌آپی، نوپا و کارآفرین قرار گرفت و از غرفه‌‌های «تهران»، «امروز حالت چطوره»، «همراه اول»، «قشم ولتاژ»، «شنبه»، «کارن کرود» (سامانه تامین مالی و سرمایه‌گذاری)، «پويندگان نيرو شايسته منطقه آزاد انزلي» و غرفه‌های فعال در حوزه استارت‌آپ‌ها بازدید کرد.

حضور در غرفه دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور و گفتگو با نمایندگان حوزه فناوری‌های پیشرفته در مناطق آزاد کشور، پایان بخش این بازدید بود.

«اکبر افتخاری» معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در این بازدید «مرتضی بانک» را همراهی کرد.

  • نویسنده : آمنه شهیدی
  • منبع خبر : فرینا