بیش از ۴۰درصد صادرات کشور از مسیر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
بیش از ۴۰درصد صادرات کشور از مسیر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به رقم ۱۶۹میلیارد دلار صادرات از این مناطق در هفت سال دولت تدبیر و امید گفت: بیش از ۴۰درصد صادرات کشور از این مناطق انجام می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه بخشی از واردات ضروری کشور متعلق به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است، اظهار داشت: حجم صادرات نسبت به واردات در این مناطق رقم قابل توجهی را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد در طول مدت هفت سال دولت یازدهم و دوازدهم کل واردات به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۴۵میلیارد دلار بوده، در حالی که در بخش صادرات این رقم به ۱۳۲میلیارد دلار می‌رسد.

مشاور رئیس‌جمهور افزود: با توجه به رقم ۳۷میلیارد دلار صادرات به سرزمین اصلی، این میزان به ۱۶۹میلیارد دلار در این مدت رسیده است.

مرتضی بانک همچنین با بیان اینکه برخی جریانات با تبلیغات منفی مانع رشد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌شوند، خاطرنشان کرد: اگر محدودیت‌های بانکی و تحریم‌ها وجود نداشت، شرایط اقتصادی در این محدوده‌ها متفاوت می‌شد، اما با همه این مشکلات همچنان ۴۰درصد صادرات کل کشور متعلق به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌شود.

وی تاکید کرد: البته نیمی از این صادرات متعلق به آمار پتروشیمی می‌شود که البته در تمام جهان نیز صادرات این محصولات را نیز با مجموع آمار کل اعلام می‌کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین درخصوص سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی نیز گفت: مقررات دریافت مجوزها و مسیر طولانی که باید برای آن طی شود، مشکلات بسیاری را برای این بخش ایجاد می‌کند، اما بسیاری افراد هستند که با وجود تمام موانع حاضر به همکاری در این مناطق می‌شوند.

مرتضی بانک درخصوص اخذ مالیات‌ها نیز تصریح کرد: در حالی که قوانین مالیاتی باید اجرایی شود ابزارها و توان تولیدی و اشتغال هم باید مورد توجه قرار بگیرد که در غیر این صورت با تعارض مواجه می‌شویم.

به گفته مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی‌، برای تحقق امنیت برای سرمایه‌گذار و حمایت از این بخش به طوری که سرمایه گذار بتواند سود سرمایه خود را در آینده تضمین کند، می توان به اجرای قوانین توجه نشان داد.

به گزارش ایرنا، ایران دارای مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند، ماکو است و دولت دوازدهم برنامه‌های ویژه‌ای برای مناطق آزاد و ویژه در نظر گرفته که موجب جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی شده است.