مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی تصریح کرد:

تاسیس بانک آفشور‌، زمینه‌ساز جذب سرمایه‌گذاران خارجی در منطقه آزاد انزلی

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: تاسیس بانک فراساحلی (آفشور) در منطقه آزاد انزلی فرصت خوبی برای تامین منابع مالی به جهت حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنایع کشاورزی، شیلاتی و گردشگری گیلان است.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، علی اوسط اکبری‌مقدم خصوص نقش بانک‌های فراساحلی در توسعه تبادلات و صادرات غیرنفتی اظهار داشت: یکی از ارکان اساسی حضور سرمایه‌گذاران خارجی، تسهیل و توسعه مبادلات مالی شرکت‌های خارجی با طرف ایرانی و ایجاد سازوکارهای نظام بانکی فراساحلی و خارجی است.

وی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که در دنیای امروز بانک‌ها نقش محوری در آسان‌سازی و سرعت بخشیدن به مراودات تجاری کشورها ایفا می‌کنند و این مهم زمانی اهمیت مضاعف پیدا می‌کند که منطقه آزاد انزلی در مسیر کریدورهای بین‌المللی قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: اساسا فعالیت چنین بانک‌هایی باعث افزایش حضور کمی و کیفی شرکت‌های حمل‌و‌نقل، لجستیک و ترانزیت در سطح منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای شده و به توسعه مناسبات کشورمان با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اکو و حوزه آسیای میانه و چین کمک شایان توجهی می‌کند.

اکبری‌مقدم افزود: ویژگی بانک‌های فراساحلی، ارائه خدمات مالی با عوارض مالیاتی اندک برای اشخاص غیرمقیم است که این امر مناطق آزاد را به بانک‌های ساحلی متصل می‌کند؛ درواقع با حضور سرمایه‌داران چنین بانک‌هایی، زمینه حضور بیش از پیش سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی کشورهای دیگر به مناطق آزاد فراهم می‌شود.

وی‌ درخصوص مزایای تاسیس بانک‌های فراساحلی در منطقه آزاد انزلی برای استان گیلان اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی از استان گیلان جدا نبوده و نکته حائز اهمیت این است که اکنون ۲بندر از مجموع ۳بندر فعال استان، در منطقه آزاد انزلی قرار گرفته است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی ابراز داشت: همچنین اتصال این منطقه به خط ریل سراسری تا پایان سال و قرار گرفتن در مسیر کریدورهای تجاری بین‌المللی، یعنی شمال-جنوب و چین، قزاقستان، ایران بیانگر این است که زیرساخت‌های فیزیکی و مادی جهت هرگونه فعالیت اقتصادی در این منطقه مهیا است.

اکبری‌مقدم با بیان اینکه در این میان وجود بانک‌های فراساحلی می‌تواند تسهیل‌ کننده و توسعه‌ دهنده مراودات مالی بین‌المللی شود، عنوان کرد: از طرفی باید به این موارد جایگاه منطقه آزاد انزلی و استان گیلان در توسعه مناسبات جمهوری اسلامی ایران با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا را نیز افزود.

وی با بیان اینکه گیلان محور ثقل تعاملات ایران با اوراسیا و کشورهای حوزه دریای خزر است، بیان داشت: از سوی دیگر، حضور چنین نهاد بانکی در استان، فرصت خوبی برای تامین منابع مالی به جهت حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنایع کشاورزی، شیلاتی، گردشگری و سایر توانمندی‌های تولیدی، صنعتی و خدماتی گیلان محسوب می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: درواقع بهره‌مندی از زیرساخت‌های مناسب، منطقه آزاد و بانک آفشور، نیروی انسانی باکیفیت و نزدیکی به مراکز جمعیتی و تولیدی کشور در هر ارزیابی مقایسه‌ای، گیلان را در ارجحیت جذب طرح‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت سرمایه‌گذار خارجی به صورت مطمئن و تضمین شده قرار می‌دهد.

اکبری‌مقدم در تشریح سازوکار بانک‌های آفشور برای جذب سرمایه و سرمایه‌گذاران خارجی تصریح کرد: مشارکت سرمایه‌ای سرمایه‌گذاران بانک، معرفی و ضمانت جهت مشارکت طرف خارجی و مباحث مربوط به سرمایه در گردش را می‌توان به عنوان نقش بانک‌های آفشور در معادلات سرمایه‌گذاری، تولید و خدمات استان عنوان کرد.

وی افزود: همچنین حضور این بانک‌ها در شرایط تحریم ظالمانه اقتصادی ایران توسط آمریکا که هزینه حضور سرمایه‌گذار خارجی را در اقتصاد کشور و استان افزایش داده و به تعبیری سخت می‌کند؛ می‌تواند از شدت این محدودیت کاسته و باعث اعتماد جهت حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی باشد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی به دیگر مزایای تاسیس بانک‌های فراساحلی در مناطق آزاد اشاره و اذعان نمود: باید توجه داشت که با فعالیت نخستین بانک فراساحلی به عنوان نخستین بانک خارجی در مناطق آزاد، زمینه حضور بانک‌های خارجی در اقتصاد کشور و عملیاتی شدن مراودات بانک‌های داخلی با خارجی فراهم می‌شود.

اکبری‌مقدم عنوان کرد: از دیگر مزایای بانک آفشور، سودهای بانکی پایین آن است که در کاهش هزینه‌های تولید نقش موثری را ایفا می‌کند؛ زیرا این کاهش باعث رقابتی شدن محصولات تولیدی ایران برای صادرات به بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای شده و نتیجه آن توسعه فضای کسب و کار و اشتغال‌زایی خواهد بود.

وی در مورد مشکلات و چالش‌های بانک‌های فراساحلی و نظارت‌های لازم بر آن جهت جلوگیری از فساد اظهار داشت: مهم‌ترین و نخستین چالش، تحریم‌های آمریکا است که زمینه تنوع‌بخشی به شرکت‌ها و بانک‌های علاقه‌مند به ایجاد بانک فراساحلی در مناطق آزاد را محدود می‌کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه دومین چالش، امکان تکرار عدم همکاری در مسیر عملیاتی شدن بانک‌ها از سوی نهادهای همکار مناطق آزاد است، گفت: این موضوع طی سال‌های گذشته مسبوق به سابقه بوده؛ البته دولت سیزدهم برای نخستین بار یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای فعالیت با سرمایه‌گذاران خارجی را محقق کرده، که قابل‌تقدیر است.

اکبری‌مقدم در مورد سازوکار نظارتی بر بانک‌های فراساحلی در مناطق آزاد برای جلوگیری از بروز فساد در این مناطق با توجه به مزایای افزوده این نوع بانک‌ها اذعان داشت: آیین‌نامه فعالیت بانک آفشور و خارجی مناطق آزاد وجود دارد که این مجوز از سوی بانک مرکزی و با نظارت آن نهاد به اجرا درمی‌آید‌.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان با اشاره به وجود بخش‌های نظارتی مناسب در سازمان‌های عامل مناطق آزاد که با همکاری شبکه بانکی و ارگان‌های نظارتی کشور، فرصت انحراف و فساد را به صفر کاهش می‌دهند، خاطرنشان کرد: البته نظارت رسانه‌ها و کارشناسان این حوزه و ذی‌نفعان هرگونه بانک خارجی نیز نیروی پویای نظارتی در اجرای این طرح ارزیابی می‌شود.