تدوین راهبردها در راستای رسیدن مناطق آزاد به نسل هفتم دیجیتال
تدوین راهبردها در راستای رسیدن مناطق آزاد به نسل هفتم دیجیتال

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، از تدوین راهبردهای منطبق بر آمایش و اولویت‌بخشی به سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و رسیدن به نسل هفتم مناطق آزاد دیجیتال خبر داد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید محمد در آیین گشایش هشتمین نمایشگاه کیش اینوکس‌۲۰۲۱، هدف از برگزاری این رویداد مهم را آشنایی با آخرین دستاوردهای بخش‌های مختلف دانست و گفت: برنامه و نقشه راه ما رسیدن به نسل هفتم مناطق آزاد دیجیتال است.

وی با بیان این که امروز در نسل اول و دوم «تجارت‌محور و تولید‌محور» هستیم، اظهار داشت: حتی در تجارت و تولید هم به شاخص‌های مورد نظر نرسیده‌ایم.

به گفته مشاور رئیس‌جمهور، برنامه‌ها با محوریت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تدوین شده و راهبردهای ما منطبق بر آمایش و اولویت‌بخشی به سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد است.

سعید محمد با اشاره به این که باید به نسل سوم ارتقاء یابیم، افزود: نسل سوم خدمات‌محور است و خدمات «پولی، بانکی و بازار سرمایه» باید به صورت کامل به فعالان اقتصادی ارائه شود.

وی، درخصوص راه‌اندازی بانک آفشور در کیش اذعان کرد: با دریافت مجوز مربوطه و پیشرفت‌های قابل توجهی و طی مذاکره‌ای با شورای امنیت و بخش اقتصادی دولت، نظر‌های مثبت در این خصوص کسب شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، از دیگر شاخص‌های نسل سوم را  بورس بین‌الملل عنوان کرد و افزود: این موضوع یک نیاز بسیار حیاتی برای کشور است که مقدمات لازم آماده شده و باید بورس بین‌الملل در جزیره کیش راه‌اندازی گردد.

سعید محمد، بر ضرورت ساماندهی ارز دیجیتال که جزو نسل سوم محسوب می‌شود، تاکید کرد و اظهار داشت: هر چه سریع‌تر باید این موضوع در کیش به صورت پایلوت عملیاتی شود.

وی تصریح کرد: رمز‌ارز ملی به صورت جداگانه توسط نهادهای ذی‌ربط پیگیری می‌شود و پایلوت آن را در کیش اجرایی می‌کنیم.

مشاور رئیس‌جمهور، در رابطه با تاسیس شرکت تامین سرمایه در مناطق  آزاد که مجوز‌های لازم اخذ شده است، گفت: تخصیص بانک اختصاصی ریالی برای مناطق آزاد با رویکرد توسعه زنجیره مالی و روان کردن گردش تسهیلات میان مناطق آزاد در حال پیگیری است.

سعید محمد اظهار داشت: برنامه‌های عملیاتی نیز برای ارتقاء نسل چهارم همزمان به صورت موازی در دست پیگیری است.

وی ادامه داد: نسل چهارم به عنوان نسل دانش‌محور نامیده می‌شود و تخصیص صندوق جامع پژوهش و فناوری مناطق آزاد، توسعه مراکز نوآوری، استقرار  شتابدهنده‌ها، ارتقاء سطح فناوری  واحدهای مستقر و تخصیص بسته‌های تشویقی در دستورکار قرار گرفته است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی بیان کرد: با داشتن نسل سوم و چهارم،  شرایط را برای نسل پنجم که نسل جامع نامیده می‌شود، محقق خواهیم کرد و فعالیت‌های خوبی را در جهت نسل ششم که فرامرزی می‌باشد، انجام خواهیم داد.

سعید محمد افزود: ایجاد مناطق آزاد مشترک با سایر کشورها که امروز با توجه به وجود دیپلماسی اقتصادی مناسبی که در حال شکل گرفتن با تعداد ۱۵کشور همسایه است؛ تقاضاهایی از برخی کشورها برای ایجاد مناطق آزاد مشترک داریم که این مهم در دست بررسی است.

وی، فعالیت‌های بورس، بانک و بیمه را عرصه‌ای عنوان کرد که میدان جنگ اقتصادی با دشمن است و اظهار داشت: فعالان این حوزه‌ها با در نظر گرفتن منافع ملی با یک انسجام مثال‌زدنی در مقابل توطئه‌های اسکتبار نقش‌آفرینی می‌کنند و تلاش بر این است تاب‌آوری کشور را افزایش دهیم و وضعیت معیشتی بهتری را برای مردم فراهم نماییم.

مشاور رئیس‌جمهور گفت: در بخش‌های خصوصی و دولتی همه فعالان در عرصه اقتصادی باید تلاش کنند تا شاخص‌های اقتصادی کشور را به سمت منفعت ملی هدایت کنیم.

سعید محمد با بیان این که مناطق آزاد دارای راهبردهای مشخص و برنامه‌های زمان‌بندی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است، افزود: به زودی این طرح را برای هر منطقه اعلام رسمی خواهیم کرد تا به فعالان اقتصادی کمک کند.

وی با شاره به این که در سایت دبیرخانه فرصت‌های سرمایه‌گذاری بارگذاری شده و بیش از ۱۵۰فرصت سرمایه‌گذاری با همین طرح آمایش سرمایه‌گذاری عنوان شده، اظهار داشت: تمام این طرح‌ها دارای جزئیات سرمایه‌گذاری مشخص برای راهنمایی نخست سرمایه‌گذاران جهت انتخاب فرصت‌های سرمایه‌گذاری است.

به گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، در مناطق ویژه اقتصادی بیش از ۸۷۰شعب نهادهای مالی، از قبیل بانک، صرافی، بیمه، تالار بورس و تامین سرمایه داریم و یک خانواده بزرگ در این حوزه محسوب می‌شویم.

سعید محمد گفت: چین در قالب پیمان شانگهای پیشنهاد تاسیس مناطق آزاد مشترک را داده که این مهم در دست بررسی است.

وی اذعان کرد: تکمیل فرآیندهای الکترونیکی، هوشمند‌سازی، ارز دیجیتال، قراردادهای هوشمند، اوراق بهادار، ثبت اسناد با رویکرد اصلی در دبیرخانه مناطق آزاد در حال پیگیری است.

مشاور رئیس‌جمهور افزود: با بهره‌گیری از ظرفیت رمزارزها و ایجاد پلت‌فرم‌های صرافی دیجیتال که از مهم‌ترین ظرفیت‌های رمزهای دیجیتال و فناوری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است، حمایت می‌کنیم و این موضوع در مجموعه اقتصادی کشور با جدیت در حال پیگیری است.

سعید محمد با بیان این که باید در مناطق آزاد الگو سازی کنیم، تصرح کرد: این الگو سازی به سرزمین اصلی تعمیم خواهیم داد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان این که طی دوره‌های یازدهم و دوازدهم نخستین جلسه شورای‌عالی مناطق آزاد در حضور ۱۴نفر از اعضای کابینه تشکیل شد، گفت: دکتر ابراهیم رئیسی با تسلط بر مبنای قانونی، در این جلسه از اجرای ماده‌۶۵ قانون احکام دائم توسعه محکم دفاع کردند و تاکید داشتند که تمام مسائل مناطق آزاد باید توسط رئیس منطقه انجام شود و اگر کسی که مغایر این اصل رفتار کند، مصادیق را به شورای‌عالی اطلاع‌رسانی کنند تا شخصا پیگیری کنم و با دستگاه‌های اجرایی متخلف برخورد خواهد شد.

گفتنی است، نمایشگاه کیش اینوکس‌۲۰۲۱ با بیش از ۲۰۰شرکت، موسسه و نهاد در بخش‌های دولتی و خصوصی فعال در بازار سرمایه حضور دارند و در بخش محتوایی ۲۵نشست تخصصی و همایش جانبی برگزار در حال برگزاری است که در حاشیه این نشست‌ها ۱۵۰نفر از اساتید، کارشناسان و مسئولان اقتصادی کشور به سخنرانی و برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های خصوصی خواهند پرداخت.

لازم به ذکر است، بازدیدکنندگان می‌توانند هر روز از ساعات ۱۷ الی ۲۲ برای بازدید از این نمایشگاه به محل نمایشگاه‌های دائمی جنب فرودگاه جزیره کیش مراجعه نمایند.