دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت:

تسهیلات لازم برای صادرات و واردات در مرز شلمچه فراهم شد

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: شلمچه یکی از مناطق حساس کشور و مرز مهم ایرن با عراق است که خوشبختانه امکانات و تسهیلات فراوانی در اینجا فراهم شده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک در آیین بهره‌برداری از بزرگترین و مجهزترین ایکس‌ری کشور در مرز شلمچه ضمن تبریک ایام‌الله دهه مبارک فجر اظهار کرد: مرز شلمچه یکی از مقدس‌ترین مکان‌های کشور و محفل شهدا و پرچمدارانی است که با نثار جانشان از کیان مملکت و اعتقادات‌شان حراست کردند و مردم خرمشهر علمدار این مقاومت بودند و با قطره قطره خونشان در این راه پیش رفتند تا ما بمانیم و کشور و مردمی که تاریخ را بسازند و الگوی مناسبی از لحاظ ایمان و اعتقادی برای دنیا باشند.

وی افزود: شلمچه جایگاه ملکوتی و عزیزیست که خون شهدا بر جای‌جای آن ریخته شده و سخن گفتن در این باره سخت است و امید می‌رود راهشان را ادامه دهیم و در مسیر آنان گام برداریم.

مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز یکی از اقدامات مهم برای کمک به تسهیل صاردات و واردات در شلمچه مهیا شد، تصریح کرد: امید است با راه‌اندازی این دستگاه، برخی مسئولان برای رفع مشکلاتشان برخی مسائل را به منطقه آزاد تحمیل نکنند؛ منطقه تاکنون تمام تسهیلاتی را که خواسته شده فراهم کرده است.

مرتضی بانک یادآور شد: شلمچه یکی از مناطق حساس کشور و مرز مهم ایران با عراق است و خوشبختانه امکانات و تسهیلات فراوانی در اینجا ایجاد شده و لازم است از استاندار خوزستان که به اشکال و عناوین مختلف حتی عوارض طبیعی و غیرطبیعی ما را یاری کردند و هر لحظه و در هر مکان حضور فعال و مخلصانه داشته و سبب شد تا گام‌های موثری در جهت حل و پیشرفت مسائل داشته باشیم و امور را هر روز مرور و رصد می‌کند، قدردانی کنم. باید به مردم منطقه بابت داشتن چنین استانداری تبریک گفت، چراکه حضورشان در این آیین نشان می‌دهد که به دنبال انجام کار و شرایط برای رونق اقتصادی هستند.

وی ادامه داد: از مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز قدردانی می‌کنم، وی از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است؛ همچنین از شرکت صاایران که علاوه بر اینکه مشکل ایکس‌ری را با استفاده از فن‌آوری ایرانی حل کرده و گام مهم و موثری در این مسیر برداشته و زمینه فعالیت فن آورانه را در کشور فراهم کرده، قدردانی می‌کنم؛ این بستر و زمینه‌ای است که می‌تواند نیاز کشور را برای تجاری شدن  به طور کامل رفع کند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: امید است جوانان و دانش آموختگان و کارشناسان ایرانی بتواند این حرکت را تکریم و ادامه دهند و ما را از بسیاری نیازها رها کند، این نخبگان توانستند با وجود تحریم‌هایی که کشور به آن مبتلا و ما را دچار مشکل کرده، شرایط را بهبود ببخشند و مشکل را رفع نمایند.

مرتضی بانک با اشاره به راه‌اندازی ایکس‌ری شلمچه اظهار کرد: با اجرای این فعالیت، برای واردات و صادرات کشور و ذینفعان (فعالان و کارکنان بخش حمل و نقل) تسهیلاتی فراهم شده که می‌توانند از این ظرفیت به نحو مطلوبی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: این ایکس‌ری به طور روزانه ظرفیت بازبینی و ارزیابی ۱۲۰۰کامیون را با استفاده از ریزبین‌ترین دستگاه‌ها و با صرف کمترین زمان در عبور دارد، با این کار خیال نیروهای نظارتی اعم از نظامی، انتظامی، امنیتی و از همه مهم‌تر گمرک راحت می‌شود، به طور حتم این کار، ما را در زنجیره فعالیت‌ها کمک می‌کند.

مشاور رئیس‌جمهور یادآور شد: مناطق آزاد تمام کارها و فعالیت‌هایش در راستای تجارت است و هیچ کار غیرقانونی در آنها انجام نمی‌شود.

 

رشد ۸۰درصدی صادرات در منطقه آزاد اروند

مرتضی بانک گفت: مرز شلمچه سال گذشته ۳۸۰میلیون دلار صادرات داشته که ۱۷۰میلیون دلار آن مربوط به تولیدات داخلی منطقه آزاد اروند است، در ۱۰ماهه امسال از منطقه آزاد اروند ۷۰۰میلیون دلار کالا صادر شده که این میزان صادرات در مقایسه با مشابه سال قبل که ۳۸۰میلیون دلار بوده، نشان از رشد ۸۰درصدی صادرات از این منطقه دارد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری این رقم به بیش از ۲۰۰میلیون دلار برسد.

وی با بیان اینکه حرکت اقتصادی که در منطقه آزاد اروند آغاز شده هدف‌گیری مناسب برای منطقه و کشور به همراه دارد، افزود: وجود ۴۰هکتار انبار ایجاد شده توسط بخش خصوصی و ۲۱هکتار ایجاد شده توسط منطقه آزاد اروند که امکان تخلیه روزانه ۱۲۰۰تن کالا را در آنها دارد، برای منطقه، استان و کشور کار مهم و ثمربخشی است چنین شرایطی را گمرک بازرگان نیز ندارد؛ خوشبختانه مسیر حمل و نقل نیز با اتوبان ایجاد شده به عنوان یک ظرفیت به داشته‌های این منطقه افزوده شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به امکانات زیارتی در مرز شلمچه اشاره کرد و افزود: اینها با کمک دستگاه‌های مختلف و مدیریت استان با ایجاد شرایط مناسب توسط منطقه آزاد اروند انجام شده است و امید می‌رود این گونه گام‌های موثر برای توسعه اقتصادی بیشتر برداشته شود. از وزارت دفاع و نیروهای نظامی و انتظامی و کارکنان استان و منطقه قدردانی می‌کنم و امید است بتوانیم بهتر از قبل کارها را از پیش ببریم.