تسهیل‌گری در حوزه مالیاتی فعالان مناطق آزاد در دستورکار مجلس
تسهیل‌گری در حوزه مالیاتی فعالان مناطق آزاد در دستورکار مجلس

نایب‌ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس در کمیسیون اقتصادی پیگیر رفع موانع و حل مشکلات موجود با هدف تسهیل فعالیت در مناطق آزاد کشور هستند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سیداحسان خاندوزی در دیدار با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم که با حضور برخی از معاونین و مدیران این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: در صورتی ‌که فعالیت‌ها در مناطق آزاد به‌ گونه‌ای باشد که ضرری برای اقتصاد ملی نداشته باشد، به‌ جای ۲۰سال می‌توان تا ۳۵سال و بیشتر از آن برای مناطق آزاد معافیت مالیاتی منظور کرد.

وی با اعلام اینکه جانمایی مناطق آزاد کشور خوب بوده است، افزود: متاسفانه طراحی داخلی این مناطق با مشکلاتی نظیر حوزه گمرکی و مالیات همراه است و مناطق آزاد باید به‌گونه‌ای می‌بود که تداخلی با حیات شهری مردم پیدا نمی‌کرد و تنها دغدغه مدیران این مناطق هم به حوزه اقتصادی معطوف می‌شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی یازدهم در ادامه تصریح کرد: اگر طراحی داخلی دقیقی برای اداره مناطق آزاد کشور صورت می‌گرفت، بدبینی‌های موجود نسبت به این مناطق نیز در بین مردم ایجاد نمی‌شد.

خاندوزی با بیان اینکه یکی از آسیب‌شناسی‌های این دوره مجلس به شرایط کنونی برخی مناطق آزاد که به گستره شهری و روستایی متصل است مربوط می‌شود، ادامه داد: تلاش می‌کنیم مناطق آزادی که پس ‌از این قانون ایجاد می‌شوند، برای آنکه بتوانند از حداکثر معافیت‌ها و شرایط ویژه برخوردار باشند، در یک محدوده محصور و بدون تداخل با حیات شهری و روستایی فعالیت کنند.

نایب‌ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: در حوزه مالیاتی، به دنبال تسهیل برای فعالان مناطق آزاد هستیم و از بررسی پیشنهاد‌هایی نظیر پیشنهاد سازمان منطقه آزاد قشم مبنی بر ایجاد معاونت مالیات مناطق آزاد در سازمان مالیاتی استقبال می‌کنیم.