در نشست مهندس اکبری‌مقدم با مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی اورنبورگ روسیه توافق شد:

تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد کشورهای حاشیه دریای خزر

علی اوسط اکبری مقدم رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در جریان یک نشست مشترک مجازی با «خیلیمونچیک نیکیتا سرگیویچ» مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی اورنبورگ روسیه، درخصوص برنامه‌ها و راهکارهای توسعه همکاری‌ها به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، براساس این گزارش، برگزاری نمایشگاه و همایش‌های مشترک در منطقه آزاد انزلی؛ برپایی رویدادهای مشترک تجاری در قالب بازدید فعالین اقتصادی دوطرف از ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک؛ بهره‌گیری از امکانات موجود ترانزیتی، لجستیکی و انبارداری مجتمع بندری کاسپین به منظور توسعه همکاری‌های ترانزیتی میان دو کشور و امکان‌سنجی تهاتر کالا، مهم‌ترین موضوعات مورد توافق در این گفت‌وگوی دو‌جانبه را به خود اختصاص داد.

از سوی دیگر، دوطرف درخصوص همکاری در مسیر تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد دو کشور ایران و روسیه در راستای تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد کشورهای حاشیه دریای خزر به توافق رسیده و آمادگی خود را جهت تاسیس واحدهای تولیدی مشترک فرآوری محصولات کشاورزی و دامی اعلام نمودند.

گفتنی است، در این نشست، معاونین بندری و حوزه خزر‌، اقتصادی و سرمایه‌گذاری، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل و مشاور حوزه اوراسیا مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و معاون اول مدیرکل، رئیس آژانس ترویج سرمایه‌گذاری و مدیر آژانس ترویج سرمایه‌گذاری منطقه ویژه اقتصادی اورنبورگ نیز حضور داشتند.

لازم به ذکر است، منطقه ویژه اقتصادی اورنبورگ، در جنوب‌شرقی روسیه و در جوار کشور قزاقستان قرار گرفته و به دلیل جایگاه ویژه جغرافیایی خود، از ظرفیت‌های بالایی در مسیر دسترسی به بازارهای شرق روسیه و آسیای مرکزی برخوردار می‌باشد.