لبیک دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله):

تشکیل قرارگاه امداد اجتماعی امیرالمومنین(ع) جهت ارتقای شاخص‌های فرهنگی-‌اجتماعی مناطق آزاد

جمعی از مداحان کشور در لبیک به فرمایشات اخیر حضرت آقا با حمایت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اقدام به تاسیس قرارگاه ملی امداد اجتماعی امیرالمومنین(ع) کردند.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، نشست تبیینی آغاز فعالیت‌های قرارگاه ملی امداد اجتماعی امیرالمومنین‌(ع)، با حضور مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی برگزار شد.

سعید محمد در این نشست بیان کرد: رهبر معظم انقلاب به کرات در سخنان خویش بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های مردمی نهادهای خودجوش غیردولتی در ترویج فرهنگی اسلامی سخن گفته‌اند که بهره‌مندی از ظرفیت‌های اقشار مختلف ازجمله جوانان متعهد و متخصص راهکار آن است.

وی افزود: انجام کار در مجموعه‌های دولتی با کندی و افت و خیز روبه‌رو است، ولی بهره‌گیری از ظرفیت‌های خودجوش مردمی این نواقص را ندارد؛ به همین دلیل است که حضرت آقا امروز دغدغه آسیب‌های اجتماعی و راهکارهای مقابله با آن را دارند.

مشاور رئیس‌جمهور گفت: در جامعه یک‌و‌نیم میلیون نفری هشت منطقه آزاد که عموما مناطق مرزی هستند، با مشکلات و محرومیت‌های بسیاری روبه‌رو هستیم، همچون چابهار که با درصد بالایی از حاشیه‌نشینی مواجه است، در صورتی که تا اسم مناطق آزاد می‌آید همه به یاد کیش می‌افتند، کیش و قشم هم با وجود چهره زیبا، درگیر مشکلات بسیاری هستند.

سعید محمد بیان کرد: نسبت به بهبود وضعیت اجتماعی فرهنگی این جامعه کوچک دغدغه داریم و باید کاری صورت گیرد، حضرت آقا هم مصر بر استفاده از ظرفیت‌های جامعه مداحان کشور هستند؛ چراکه هیات‌ها ساختار دارند، بدنه دارند، از مردم کف محلات تشکیل شده‌اند و با معضلات اجتماعی آشنایی نزدیک دارند.

وی ادامه داد: چنین جلساتی را با طلاب نیز داشته‌ایم تا از ظرفیت و حضور آنان در مناطق بهره ببریم، با گروه‌های جهادی نیز اکنون کاملا متصل هستیم، مناطق را دیده‌اند طرح و برنامه‌هایشان را آماده کردند و می‌دانند کجا نیاز به درمانگاه یا مدرسه دارد، با مجموعه‌هایی همچون بنیاد برکت هم برای طرح‌های خوداشتغالی توافقاتی داشته‌ایم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی اظهار داشت: در بحث زندانیان جرائم غیرعمد مناطق آزاد هم اقداماتی صورت گرفته است، افراد علاقه‌مند به کار خیر حضور دارند، شما نیز مورد وثوق هستید، این‌گونه می‌توان خیران و مشکلات را به هم وصل کرد.

سعید محمد تصریح کرد: در ادواری شاید نگاه این بوده که هدف مناطق آزاد صرفا توسعه اقتصادی است، کسی که پول آورد کار دیگر خواست هم بکند، اکنون ولی هر فعالیت اقتصادی باید پیوست فرهنگی-‌اجتماعی هم داشته باشد، مجموعه‌ها را موظف کرده‌ایم از نیروهای بومی استفاده کنند، آموزشگاه فنی و حرفه‌ای تاسیس کرده و آنان را آموزش دهند، نه اینکه بومیان فقط به عنوان نگهبان استفاده شوند، حل کردن همه مشکلات فقط پول نمی‌خواهد، گاهی با تدبیر و اندیشه می‌توان موضوعات را حل کرد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به نامگذاری این مجموعه به عنوان قرارگاه امیرالمومنین گفت: حضرت علی(ع) مصداق کامل عدالت خواهی و دغدغه اجتماعی بود، تا آنجا که شخصا به خانه ایتام سر می‌زد و لقمه نان و خرما به دهان کودکان یتیم می‌گذاشت، امروز وظیفه داریم با نصب‌العین رویکرد ائمه معصومین(ع) در تحقق عدالت، رفع محرومیت و توسعه متوازن قدم برداریم.

 

آسیب اجتماعی، مهم‌ترین خطر انقلاب اسلامی است

در ادامه این نشست، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد گفت: آقا فرمودند آسیب اجتماعی مهم‌ترین خطر انقلاب اسلامی است؛ در جلسه هفته قبل با مداحان نیز شاهد بیان دغدغه ایشان درخصوص ورود مداحان به حوزه مقابله با معضلات اجتماعی بودیم.

مهدی حسین‌زاده افزود: در حوزه‌های حکمرانی اجتماعی برای حل مسئله، مهم‌ترین مولفه، ورود مردم به موضوعات است؛ بهترین ظرفیت‌های مردمی ما در هیات حضور دارند، هیات‌ها و مداحان امین مردم هستند؛ زیرا همه ما در این هیات‌ها بزرگ شده‌ایم، باید ظرفیت‌های بالفعل موجود در هیات‌ها پای کار آسیب‌های اجتماعی بیایند.

همچنین دبیر قرارگاه ملی امداد اجتماعی امیرالمومنین(ع) نیز در این نشست اظهار کرد: در تلاش هستیم ظرفیت مداحان و ستایش‌گران اهل بیت در قالب این قرارگاه به‌کارگیری شود، حضرت آقا به دفعات از لزوم ورود مداحان به حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی سخن گفته‌اند‌‌.

علی قجری ادامه داد: امیدواریم تا پایان سال جاری برنامه‌ریزی‌ها و بازدیدهای میدانی صورت گرفته و فاز شناسایی و آسیب‌شناسی را داشته باشیم، تا از ابتدای سال‌۱۴۰۱ کار عملی شروع شود.

در ادامه این نشست، رئیس قرارگاه ملی امداد اجتماعی امیرالمومنین(ع) نیز بیان کرد: امیدواریم فعالیت‌های قرارگاه امیرالمومنین در مناطق آزاد و ویژه الگویی برای کل کشور بشود تا بتوان از این ظرفیت‌ها بهره برد؛ زمانی به رئیس‌جمهور وقت گفتم از مشورت‌های جامعه مداحان بدون حکم و هزینه بهره ببرید؛ چراکه ما در میان مردم هستیم، می‌دانیم چه می‌خواهند و چه می‌گویند.

مرتضی طاهری افزود: آقا در دیدار اخیر فرمودند که مداحان در صحنه‌های مختلف همچون، سیل، زلزله و کرونا خوش درخشیده‌اند، در جهاد تبیین نیز باید وظیفه خود را انجام دهیم.

وی یادآور شد: از قبل انقلاب اهل منبر دنبال فعالیت‌های امدادی و جهادی بوده‌اند، بارها گفته‌ام که استاد ما مرحوم کافی به تنهایی یک جهاد سازندگی بود، در هر روستایی منبر می‌رفت اگر مثلا درمانگاه نداشتند، خشت اول را می‌گذاشت، مردم پای کار می‌آمدند، بعد هم پیگیری می‌کرد تا کار به نتیجه برسد.

این مداح اهل بیت تصریح کرد: مردم نسبت به نوکران اهل بیت علاقه خاصی دارند، چنانچه همواره در مراحل حساس دلشان با نظام، انقلاب و اهل بیت بوده است، ان‌شاالله که به برکت نام امیرالمومنین، ماه با عظمت رجب و ایام‌الله دهه فجر گامی برای حل مشکلات مردم در این قرارگاه برداشته شود.

همچنین، حجت الاسلام احمد پناهیان نیز در ادامه این جلسه گفت: کار جهادی سبب حیات مجدد جامعه می‌شود؛ اینکه محرومیت‌های مستضعفین را ببینیم و بی‌تفاوت باشیم، سبب قساوت قلب می‌شود، ازجمله رسالت‌های ما مداحان احیا القلوب است، در آخرالزمان قلب جوان‌های ما مورد هجمه قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: مردم نباید از اهل بیت دور شوند، ضرر کم شدن اعتقاد مردم به اهل بیت از ضرر کم شدن باور آنها به نظام بیشتر است؛ چراکه به پشتوانه ایمان به اهل بیت بود که انقلاب اسلامی برپا شد و اقشاری که بیشترین اعتقاد را به اهل بیت داشتند به جبهه‌ها رفتند و با نثار جان جنگ را پیش بردند.

پناهیان خاطرنشان کرد: اتصال به دانشگاه و فناور شدن فعالیت‌های جهادی را به فال نیک می‌گیریم، دشمن چهل سال قبل با تاسیس امثال اندیشکده رند کار علمی برای تخریب اسلام و انقلاب اسلامی را آغاز کرد، اکنون ما باید کار جهادی را با علم پیوند بدهیم به‌گونه‌ای که مشکلات مردم حل شود ولی تعالی‌دهی را هم مدنظر داشته باشیم‌‌.