مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کرد:

تشکیل کارگروه مناطق آزاد کشور در دستگاه قوه قضاییه

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از استقبال حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه جهت تشکیل کارگروه مناطق آزاد در دستگاه قوه قضاییه کشور خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمیدرضا مومنی در نشست هم‌اندیشی با سرمایه‌گذاران، فعالان اقتصادی و نمایندگان اصناف کیش؛ با اشاره بر اهمیت تشکیل کارگروه مناطق آزاد و استقبال معاون قوه قضاییه از این اقدام مهم، گفت: تسهیل و سرعت بخشیدن به حل مشکلات سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی از مزیت‌های بارز  تشکیل این کارگروه است.

وی، ماموریت  هر منطقه را «حجم سرمایه‌گذاری، تولید، صادارت، واردات و حضور مستمر فعالان اقتصادی» در روند توسعه مناطق آزاد برشمرد و اظهار داشت: اهتمام ویژه به حوزه‌های درون و برون سازمانی از وظایفی است که به حل مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد کمک می‌کند.

مومنی با اشاره به این موضوع که باید مشکلات درون سازمانی با جدیت تمام از سوی کارگروه تخصصی بررسی و حل شود، افزود: مشکلاتی که مربوط به دستگاه‌های اجرایی ازجمله مجلس و قوه قضاییه است، از سوی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پیگیری خواهد شد‌‌.

مشاور رئیس‌جمهور، بررسی و حل مشکلات فعالان اقتصادی مناطق آزاد را از وظایف مهم و تعهدی دانست که در قبال آنان دارد و اظهار کرد: در سازمان‌های مناطق آزاد و دبیرخانه شورایعالی به دنبال ایجاد یک تعامل سازنده برای هموار کردن مسیر توسعه و پیشرفت هستیم‌‌.

وی در همین خصوص، منطقه آزاد کیش را در ارائه محتوا، کارشناسی، فعالیت‌ها و تسلط به قوانین و مقررات به عنوان یک نمونه عنوان کرد و افزود: جزیره کیش در این زمینه سرآمد مناطق آزاد در سطح کشور است و باید از این فرصت ایجاد شده بهره لازم را برد.

مومنی با بیان این که شورای پارلمانی با مشارکت نمایندگان ادواری و تخصص‌های مختلف در دبیرخانه شواریعالی مناطق آزاد راه‌اندازی شد، خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهم پارلمان در خصوص مالیات ارزش افزوده بود که با سه محور«تدوین دستورالعمل‌ها با همکاری وزارت دارایی، سران سه قوه و ارائه طرح پیشنهادی» در تلاش هستیم مشکلات فعالان اقتصادی را مرتفع نماییم.

به گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، باید دستورالعمل‌ها با همکاری وزارت دارایی تدوین شود تا در مرحله اجرا، فعالان اقتصادی دچار مشکل نشوند.

وی با اشاره به این که قوانین واگذاری زمین، واردات و صادارت در مناطق آزاد نیاز به اصلاح و تغییرات دارد، تصریح کرد: تحقق این مهم نیازمند تعامل سازنده با فعالان اقتصادی و سازمان‌های مناطق آزاد است.

مومنی در ادامه سخنان خود تاکید نمود: در صورتی که رویه موجود و دستورالعمل‌ها و روش‌ها مغایر با اهداف پیش‌بینی شده سرمایه‌گذاری در مناطق باشد، اصلاح آن به عنوان ماموریت کاری تا یک ماه آینده انجام خواهد شد‌‌.

مشاور رئیس‌جمهور در رابطه با حل مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه‌های صدور پروانه ساخت و مجوزهای اقتصادی اظهار کرد: برای رونق هر چه بیشتر کسب و کارها و مانع‌زدایی‌ها؛ حل مشکلات آنان در حوزه های مختلف در دستورکار قرار گرفته است.

وی، رعایت کیفیت و استانداردها در اتمام پایانه جدید مسافری فرودگاه کیش را از اقدامات مهم صنعت گردشگری این منطقه برشمرد و اذعان داشت: برای بهره‌برداری از پایانه جدید مسافری فرودگاه کیش، کیفیت، قانون و مقررات را فدای زمان نخواهیم کرد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان، بهره‌گیری از خرد جمعی درخصوص ایجاد هفت منطقه آزاد جدید در کشور را از اولویت‌های کاری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مطرح کرد و گفت: در این خصوص از پیشنهاد و ارائه شیوه و راهکارهای فعالان اقتصادی استفاده خواهیم نمود.

گفتنی است، در نشست هم‌اندیشی سرمایه‌گذاران، فعالان اقتصادی و نمایندگان اصناف کیش که با حضور جعفر آهنگران رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد؛ از بین رفتن مزیت‌های مناطق آزاد، شناسایی ابزارهای تشویق و ترغیب فعالان اقتصادی برای سرمایه‌گذاری، اعمال مالیات ارزش افزوده، مانع‌زدایی‌ها، تشکیل کارگروه تخصصی، پیچیدگی بروکراسی اداری که مانع سرعت بخشیدن به فعالیت‌ها می‌شود، کم‌رنگ شدن قیمت رقابتی در مناطق آزاد، مهندسی مجدد برنامه‌ها و طرح‌ها ، اصلاح آیین‌نامه و دستورالعمل‌ها براساس میزان حجم سرمایه‌گذاری، ازجمله مباحثی بود که از سوی سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی مطرح شد.