معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار کرد:

تعیین نحوه ماموریت کارمندان دستگاه‌های اجرایی به مناطق آزاد

معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از تصویب نحوه ماموریت کارمندان دستگاه‌‌های اجرایی به مناطق آزاد در جلسه اخیر هیات دولت خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، یکشنبه (دوم خرداد‌ماه) هیات وزیران با توجه به درخواست دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی مبنی بر ارائه راهکاری قانونی در مورد نحوه ماموریت کارمندان دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری به سازمان‌های این مناطق، با پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور در این خصوص موافقت کرد.

معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره چگونگی تصویب این مصوبه توسط هیات وزیران گفت: براساس این تصمیم، ماموریت کارمندان دستگاه‌های اجرایی به سازمان‌های مناطق آزاد، بدون حفظ پست سازمانی و با دریافت حقوق و مزایا بر‌اساس سطح پست سازمانی مورد تصدی دستگاه مقصد از محل اعتبار سازمان‌های مزبور و مطابق قانون حاکم بر نظام پرداخت دستگاه مبدأ، بلامانع می‌باشد.

میثم رفیع پرهیزکار ادامه داد: در مواردی که سطح سازمانی مورد تصدی دستگاه مقصد، در دستگاه مبدا وجود نداشته باشد، همترازی پست سازمانی مورد تصدی بنا به پیشنهاد دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، توسط شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی صورت خواهد گرفت.

وی در این خصوص توضیح داد: پیرو احکام دیوان عدالت اداری در سال گذشته، مشکلاتی برای همکارانی که در سطوح مدیریتی مناطق آزاد به صورت مامور از سایر دستگاه‌های اجرایی مشغول به فعالیت بودند ایجاد شده. در پی آن مصوبه دیوان عدالت درخصوص ممنوعیت پرداخت به مامورین بر مبنای قوانین دستگاه مقصد، ابلاغ شد و از آن زمان موضوع پرداخت به همکاران مامور در مناطق به جهت رعایت قانون به صورت علی‌الحساب اجرایی گردید.

پرهیزکار با اشاره به اقدامات موثر دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و اعلام بروز مشکلات به دستگاه‌های ذیربط اظهار داشت: به جهت لازم‌الاجرا بودن احکام دیوان عدالت اداری و عدم تفسیر از آن، لازم بود این خلاء قانونی را که در قوانین ماموریت کارکنان وجود داشت از طریق مبادی ذی‌ربط پیگیری شود، لذا معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بخش‌های حقوقی و منابع انسانی نشست‌های متعددی به منظور رفع مشکل با سازمان اداری و استخدامی کشور برگزار کرد و در نهایت متن مصوبه هیات وزیران با اخذ نظر حوزه‌های حقوقی کلیه سازمان های مناطق آزاد تنظیم و با هماهنگی و همراهی حوزه امور نظام‌های پرداخت و معاونت سرمایه انسانی سازمان امور اداری و تعامل معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور که رئیس کمیسیون اجتماعی دولت نیز هستند، تنظیم و مصوب گردید .

معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: این مسئله با کمک همه بخش‌های مرتبط در کمتر از یک‌ماه به سرانجام رسید و خوشبختانه شاهد تصویب آن در نشست هیات وزیران هستیم. این تصویب‌نامه پس از ابلاغ رسمی به سازمان‌های مناطق آزاد نیز ارسال تا مراحل اجرایی آن آغاز شود و مشکلات پیش آمده برای مدیران و کارکنان مامور شاغل در سازمان‌های مناطق آزاد از این جهت مرتفع گردد.