در واکنش به اظهارات یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

تمامی ساکنان مناطق آزاد، مردمان شریف، غیور و با فرهنگ کشورمان هستند

اخیرا یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در اظهاراتی غیرکارشناسی و غیرمستند، از سفارش آزادانه مشروبات الکلی و رواج بی‌حجابی در مناطق آزاد صحبت کرده است؛ اظهاراتی که اگر از سر دلسوزی، واقعی و مستند باشد باید به مسئولین ذی‌ربط اطلاع داده شود و تیتر زرد رسانه‌ای در شان یک نماینده ملت نیست و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، دفاع، تبیین و پاسخ به اظهارات غیرکارشناسی و شائبه‌برانگیز پیرامون خانواده بزرگ این مناطق اعم از سرمایه‌گذاران، فعالین اقتصادی، شاغلین، ساکنان و بومیان آن را بر خود فرض می‌داند.

به گزارش اخبار مناطق آزاد به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی پس از انقلاب اسلامی با بهره‌گیری از ایده موفق دنیا در ایجاد این مناطق، از سال‌۱۳۷۲ با تبدیل جزیره زیبای کیش به عنوان اولین منطقه آزاد جمهوری اسلامی ایران در کشور پا گرفتند و به تدریج جمع مناطق آزاد کشور به ۸منطقه رسید. مناطق آزادی که اکنون با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و اجرایی سازی آنها در دولت سیزدهم، ۷منطقه جدید دیگر را نیز شامل می‌شوند.

مناطق آزاد کشور، از همان ابتدا همواره یک ایهام را با خود حمل کرده‌اند، ایهامی که در پاسخ به یک پرسش عامیانه ایجاد می‌شود: آزاد از چه چیز؟ و پاسخی پر‌واضح که در عنوان کامل این مناطق نهفته است، یعنی «مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی»، مناطقی حراست‌ شده که از شمول برخی از مقررات جاری کشور متبوع، خارج هستند و با بهره‌گیری از مزایایی مانند معافیت‌های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، نبود تشریفات دست‌وپاگیر ارزی و اداری، تسریع در فرآیندهای واردات و صادرات با جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه کشور کمک می‌کنند.

 

دوگانه فرهنگ و اقتصاد

مناطق آزاد به علت حجم تراکنش مالی بالا و نقش‌آفرینی قانونی در اقتصاد، همواره مورد‌توجه بوده‌اند، توجهی که گهگاه با اظهارات سهوی افراد غیرمطلع و کلی‌گویی عمدی برخی ذی‌نفعان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، موجب ایجاد ذهنیت منفی از این مناطق شده است؛ ذهنیتی که پاشنه آشیل آن در تعمیم پوپولیستی واژه «آزاد» این مناطق برای به حاشیه کشیدن آن است. درحالی که تمامی سکنه این مناطق، همین مردمان شریف و غیور کشور عزیزمان هستند و ایجاد دوگانگی فرهنگی و اقتصادی یا ریختن آب به آسیاب این دوگانگی، گناهیست نابخشودنی که دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، دفاع، تبیین و پاسخ به اظهارات غیرکارشناسی و شائبه‌برانگیز پیرامون خانواده بزرگ این مناطق اعم از سرمایه‌گذاران، فعالین اقتصادی، شاغلین، ساکنان و بومیان آن را بر خود فرض می‌داند.

در آخر، آمادگی این دبیرخانه و تمامی سازمان‌های مناطق آزاد سطح کشور، برای دریافت نقدها، شنیدن پیشنهادات و بررسی گزارشات صحیح مستند در تمامی حوزه‌های تحت مسئولیت ازجمله موضوعات فرهنگی و اجتماعی اعلام گشته و از دلسوزان واقعی کشور و انقلاب برای اجتناب از سیاه‌نمایی و همچنین اطلاع‌رسانی موثق به مسئولین ذی‌ربط دعوت به عمل می‌آید.