تمایل یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری چین جهت حضور در مجتمع بندری کاسپین
تمایل یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری چین جهت حضور در مجتمع بندری کاسپین

هیات اقتصادی چینی متشکل از مدیران یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری این کشور که به منظور امکان‌سنجی سرمایه‌گذاری در حوزه‌های بندری و لجستیک منطقه آزاد انزلی، با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار و پیرامون راهکارهای همکاری‌های دوسویه تبادل نظر کردند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به موقعیت استراتژیک و ژئوپلتیک این منطقه در بین کشورهای همسایه، بیان کرد: منطقه آزاد انزلی به جهت قرار گرفتن در مسیر کریدورهای بین‌المللی به عنوان شاهراه ترانزیت کالا شناخته شده و راهبرد این سازمان بر جذب کالاهای در حال ترانزیت از مسیرهای کنونی ترانزیتی میان آسیا و اروپا در قالب کریدورهای شمال-‌جنوب و سایرفرصت های ترانزیتی موجود قرار گرفته است.

محمدولی روزبهان در ادامه به فعالیت منطقه آزاد انزلی در زمینه‌های عمرانی، صنعت و گردشگری اشاره و اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی با توجه به بازه زمانی کوتاه آغاز فعالیتش، منطقه‌ای جوان شناخته شده است، اما میزان رشد این منطقه در این مدت از سطح کشور و سایر مناطق آزاد نیز بالاتر بوده است و در این امر بسیاری از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از کشورهایی همچون چین، قزاقستان، ترکیه، کشورهای حاشیه دریای خزر و تعدادی از کشورهای اروپایی نقش مستقیم دارند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به تعاملات روسای جمهور دو کشور اشاره کرد و افزود: مراودات بین دولت‌های دو کشور بستر فعالیت سرمایه‌گذاران چینی را بیش از پیش فراهم نموده و تاکنون چندین شرکت چینی ازجمله شرکت واروم گروپ به عنوان سومین شرکت بزرگ تولید‌کننده تجهیزات الکترونیکی ضد‌اشتعال و انفجار در جهان در این منطقه فعالیت می‌کنند و بستر انجام همکاری‌های لازم در حوزه‌های بندری، عمرانی و صنعت بین دو کشور در این منطقه فراهم است.

در ادامه این نشست، مسئول هیات اقتصادی چین با اشاره به استقبال سرمایه‌گذاران خارجی از انجام پروژه‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد انزلی گفت: این منطقه در یک نقطه استراتژیک و راهبری قرار گرفته و تعاملات و توافقات صورت گرفته ایران با کشورهای همسایه چشم‌اندازی روشن و موفق از این منطقه را ترسیم می‌کند.

وی در ادامه به فعالیت مهم شرکت عمرانی خود در کشور‌های مختلف اشاره و خاطرنشان کرد: آمادگی لازم جهت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف در این منطقه را داریم و قطعا با شناخت بیشتر از مزیت و ظرفیت‌های قانونی و زیرساختی از این منطقه، میزان همکاری های دو سویه افزایش خواهد یافت.

گفتنی است، شرکت مزبور یکی از بزرگترین شرکت‌های چینی در زمینه احداث زیرساخت‌های بندری و لجستیک  است که در جریان این برنامه مدیران آن از مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی، فاز تجارت و گردشگری، زیرساخت‌های عمرانی و گردشگری بازدید به عمل آوردند.