دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کرد:

تهیه ۳۷۰پروژه سرمایه‌گذاری به ارزش ۵میلیارد یورو در مناطق آزاد

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‎‌صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: مطالعات و مجوزهای 370طرح به ارزش 5میلیارد یورو انجام شده و آماده جذب سرمایه‌گذاری برای آغاز به‌کار است.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، حجت‌الله عبدالملکی در نشست خبری در نمایشگاه ایران اکسپو‌۲۰۲۳ اظهار داشت: ۳۷۰پروژه سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد هفتگانه ایران شناسایی و مطالعات آن انجام گردیده و طرح توجیهی آماده شده که براساس آن میزان سودآوری نیز مشخص شده است.

وی با بیان اینکه بازار، زمین، انرژی، فناوری و شاخص‌های عالی سرمایه‌گذاری در این طرح‌‎ها ارزیابی شده است، تصریح کرد: برای ساده‌تر کردن مسیر سرمایه‌گذاری برای این طرح‌ها، مجوزهای بی‌نام آماده شده و مسائل اداری طرح‌ها پایان یافته است.

مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آمادگی دریافت پیشنهادات برای سرمایه‌گذاری را دارند، عنوان نمود: ارزش میزان سرمایه‌گذاری ۳۷۰طرحی که رونمایی می‌شود، ۲۴۰هزار میلیارد تومان است که ۴٫۵ تا ۵میلیارد یورو محاسبه شده است.

عبدالملکی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حرکت جهشی اقتصاد کشور در سال‌های آینده را رقم خواهند زد، گفت: ۲راهبرد مردمی و جهانی کردن این محدوده‌ها را دنبال می‌کنیم تا حضور قدرتمندانه‌ای در جهان داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه برای ایجاد مناطق آزاد مشترک، با ۱۸کشور جهان درحال مذاکره هستیم، تصریح کرد: با برخی کشورها مذاکرات در مرحله اولیه قرار دارد و با برخی دیگر مانند عراق و روسیه اسناد امضا شده و به مرحله مطالعاتی رسیده‌ایم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‎‌صنعتی و ویژه اقتصادی درخصوص مناطق آزاد مشترک با عراق گفت: تاکنون سه منطقه از سوی این کشور اعلام شده که بازدیدها و بررسی‌ها انجام شده و به‌زودی تعیین خواهد شد؛ از سوی دیگر پیش‌نویس منطقه مشترک با ترکیه نیز آماده شده و تا تیرماه به امضاء خواهد رسید.

عبدالملکی با بیان اینکه برای مناطق مشترک و متناظر از ظرفیت بخش خصوصی استفاده خواهد شد، اذعان کرد: تعداد زیادی شرکت دانش‌بنیان محصولاتی خلاقانه و فناور تولید می‌کنند که توان صادراتی دارند و درحال توسعه هستند.

وی با بیان اینکه به دنبال تحقق شعار تبدیل مناطق آزاد به بهشت سرمایه‌گذاری هستیم، ‌گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های زیاد، مستعد سودآوری برای اقتصاد کشور هستند، از سوی دیگر هزینه تولید پایین ایران با نیروی انسانی، انرژی، معادن در دسترس، اقلیم مناسب کشاورزی و زمین ارزان‌قیمت و فراهم بودن مسیرهای تردد بین‌المللی شرایط مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی دارند.

مشاور رئیس‌جمهور ادامه داد: موقعیت جغرافیایی مناسب ایران، همسایگی با ۱۵کشور همسایه، دسترسی به آب‌های آزاد و دسترسی نزدیک به چین و هند به عنوان دو قطب جمعیتی جهان شرایط را برای جذب سرمایه به ایران فراهم می‌کند و از سوی دیگر تبدیل شدن ایران به جزیره ثبات و امنیت بر این جذابیت دامن می‌زند.

عبدالملکی با بیان اینکه استقرار مناطق آزاد در مرزهای کشور شرایط ترانزیتی شدن را فراهم کرده است و ایران را مستعد جذب سرمایه‌گذاری‌های کلان می‌کند، تاکید کرد: برای تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری و بهره‌مندی بهتر، دو اقدام در بهار امسال انجام شده است که ضابطه‌زدایی و کاهش فرآیندها موجب کم شدن از زمان صدور مجوزهای شده که به افزایش سرمایه‌گذاری دامن می‌زند.

وی با اشاره به حذف یا ادغام کارگروه‌ها و کمیسیون‌ها برای صدور مجوز فعالیت در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تاکید کرد: زمان طی شدن مسیر برای دستیابی به اهداف سرمایه‌گذاری کاهش یافته است و برای تایید این اتفاق فضای کسب و کار هر سه‌ماه یکبار محاسبه و منتشر می‌شود.

عبدالملکی با بیان اینکه وظیفه مناطق آزاد تامین مالی خارجی، افزایش صادراتی و رفع نیازهای کشور تعیین شده است، تاکید کرد: کارکرد این محدوده‌ها اثرگذاری در پیشرفت اقتصادی است که تاکنون با ایجاد عمران و آبادانی در شهرهای خود برخی از اهداف را به ثمر نشانده‌اند، اما پیشرفت بیشتر در دستورکار قرار دارد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به تراز تجاری مثبت ۷۰۰میلیون دلار در سال‌۱۴۰۱، خاطرنشان کرد: یک میلیارد و ۷۰۰میلیون دلار سال گذشته صادرات و یک میلیارد دلار واردات به این محدوده‌ها انجام شد و در سال جاری نیز این روند ادامه خواهد داشت.

شایان ذکر است، پنجمین نمایشگاه معرفی توانمندی‌های صادراتی ایران‌‌ (ایران اکسپو۲۰۲۳) از ۱۷ تا ۲۰اردیبهشت‌ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برپاست. علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از غرفه های مناطق آزاد به سالنA38، سالن تخصصی مناطق آزاد مراجعه نمایند.