مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو تاکید کرد:

توسعه ترانزیت بین‌المللی با بهره‌گیری از حمل‌و‌نقل ترکیبی در منطقه آزاد ماکو

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در جلسه‌ای با حضور رئیس فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه این منطقه با توجه به موقعیت استراتژیک و هم‌مرزی با نخجوان و ترکیه، حمل‌ونقل ترکیبی است که می‌تواند علاوه‌بر ارتقای شاخص‌های تجارت مرزی و ترانزیت بین‌المللی، توسعه منطقه آزاد ماکو را نیز موجب گردد.

 

حسین گروسی در نشستی با حضور معصومه پاشایی‌بهرام و محمد علیپور نماینده ماکو، شوط، ‌پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ همجواری مناطق آزاد ماکو و ارس فرصتی برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی، صنعتی و گردشگری دو منطقه برای ارتقای اقتصاد ملی است.

وی با تاکید بر ارتباط و تعامل بیشتر مناطق آزاد ماکو و ارس اذعان داشت:‌ عمده درآمدهای منطقه آزاد ماکو به‌جای اینکه صرف تولید و صنعت شود، در ایجاد زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری منطقه هزینه می‌شود؛ درحالی که در کشورهای توسعه یافته بعد از ایجاد زیرساخت اقدام به راه‌اندازی مناطق آزاد می‌کنند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در پایان، تثبیت قوانین مناطق آزاد و اجرای کامل قانون خصوصا ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور را در جذب سرمایه‌گذار موثر عنوان کرد و خاطرنشان نمود: مناطق آزاد می‌توانند نقش مهمی را در افزایش میزان صادرات و در نتیجه درآمد و اقتصاد ملی ایفا نمایند.

همچنین، رئیس فراکسیون مناطق آزاد در مجلس شورای اسلامی در این جلسه به لزوم بهره‌گیری از تجربیات مناطق آزاد دیگر تاکید کرد و گفت:‌ مسائل گمرکی، مالیات، مالیات بر ارزش افزوده، ثبت سفارش کالاها، بروکراسی اداری ازجمله مشکلات و چالش‌های مناطق آزاد است که در تلاش هستیم با همکاری دولت و مجلس این مشکلات را از سر راه آنان برداریم.

معصومه پاشایی‌بهرام، منطقه آزاد ماکو را بهترین موقعیت برای جذب سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان خارجی توصیف کرد و افزود: ‌همجواری این منطقه با کشور ترکیه، وجود نیروی انسانی غنی، تولید را در این منطقه برای سرمایه‌گذاران خارجی به‌صرفه می‌کند.

وی، ظرفیت‌های گردشگری منطقه آزاد ماکو را مقصدی مناسب برای جذب توریست عنوان کرد و اظهار داشت: مناطق آزاد ماکو و ارس می‌توانند از ظرفیت‌های گردشگری همدیگر بهره گرفته و با معرفی این مناطق به مسافران مقصد مناسب برای گردشگران باشند.

در ادامه، نماینده مردم ماکو،‌ شوط،‌ پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این‌که از زمان استقرار منطقه آزاد ماکو،‌ زیرساخت‌های عمرانی چشمگیری در منطقه ایجاد شده است، گفت: فنس‌کشی منطقه آزاد ماکو درحال اتمام است و این عامل بسیار مهمی در رونق اقتصادی و بهره‌مندی مردم منطقه از مزایای منطقه آزاد خواهد بود.

محمد علیپور، همکاری‌های مناطق آزاد ماکو و ارس را در راستای توسعه هر دو منطقه موثر دانست و افزود: موانع بر سر راه سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی را در مجلس به جد پگیری می‌کنیم.

گفتنی است، در این سفر یک‌روزه، رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی به همراه رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و نماینده مردم ماکو، ‌شوط، ‌پلدشت و چالدران در مجلس، از مرز بازرگان،‌ شهرک‌های صنعتی و ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی این منطقه بازدید کردند.