توسعه زیرساخت‌ها و محرومیت‌زدایی در مناطق آزاد نیازمند تخصیص اعتبار ویژه
توسعه زیرساخت‌ها و محرومیت‌زدایی در مناطق آزاد نیازمند تخصیص اعتبار ویژه

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به لزوم تخصیص اعتبار ویژه برای توسعه زیرساخت‌‌های مناطق آزاد گفت: نمایندگان مردم در خانه ملت ما را برای بازگرداندن مناطق آزاد به ریل اصلی خود و جذب سرمایه‌گذار جهت رونق تولید و صادرات یاری کنند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سعید محمد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، افزود: مناطق آزاد کشور مشکلات بسیاری به لحاظ قوانین و مقررات در حوزه ساختار دبیرخانه شورایعالی، اشراف دبیرخانه بر مناطق و تعامل این مجموعه با دستگاه‌های اجرایی دارد.

وی ادامه داد: همان‌طور که از نام مناطق آزاد مشخص است این مناطق باید دارای قوانین و چهارچوبی خارج از سرزمین اصلی باشد. اما برخی از مسئولان احساس می‌کنند، مناطق آزاد هم مانند سرزمین اصلی بوده و می‌توانند هر زمانی تغییرات و تصمیمات خلق‌الساعه داشته باشند. این امر موجب می‌شود هیچ سرمایه‌گذاری انگیزه‌ای برای ورود به این مناطق نداشته باشد.

مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینکه مشکلات مناطق آزاد قابل حل بوده و راه برون‌رفت از آنها با زمان بندی مشخص کاملا احصاء و فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی درخواست داریم در این مسیر به ما کمک کنند تا بتوانیم هر چه سریع‌تر مناطق آزاد را به ریل اصلی خودش بازگردانده و ضمن جلوگیری از زمین فروشی در این مناطق اقدام به جذب سرمایه‌گذاری برای رونق تولید و صادرات کنیم.

سعید محمد اظهار داشت: لازم است در بودجه‌۱۴۰۱ برای توسعه زیرساخت‌های مناطق آزاد نیز اعتباراتی پیش‌بینی شود و در ۷منطقه جدید آزاد تجاری-‌صنعتی نیز طرح جامع تدوین و منابع مورد نیاز براساس آن تخصیص پیدا کند تا پس از توسعه، آماده ورود سرمایه‌گذاران شود.

وی ادامه داد: سال‌های قبل ضابطه‌ای در مناطق آزاد گذاشته شده بود که بر اساس آن ۱۰درصد از بودجه مناطق آزاد باید به محرومیت‌زدایی مناطق اختصاص پیدا می‌کرد که در حال حاضر این مبالغ در حوزه توسعه زیرساخت‌ها هزینه می‌شود. البته اجرای طرح‌های محرومیت‌زدایی نیازمند بررسی و مطالعه عمیق است تا از هزینه‌ها بیشترین استفاده را برای توانمندسازی مردم بومی داشته باشیم. در حال حاضر اختلاف طبقاتی زیادی میان مردم بومی و فعالان اقتصادی در مناطق آزاد وجود دارد که باید کاهش پیدا کند. این موضوعات باید به درستی شناسایی شده و با استفاده از بودجه‌های تخصیص یافته نسبت به توانمندسازی مردم اقدام شود.

گفتنی است؛ کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بعدازظهر روز یکشنبه (۱۸مهرماه) با موضوع مناطق آزاد میزبان «سعید محمد»‌ مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری‌-‌صنعتی و ویژه اقتصادی بود و نمایندگان نظرات و دیدگاه‌های خود را در این باره بیان کردند‌‌.