در دیدار مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی مطرح شد:

توسعه ظرفیت‌ تجاری دریای خزر با استفاده از پتانسیل‌های بنادر انزلی و کاسپین

در دیدار حمیدرضا آبایی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با علی اوسط اکبری مقدم رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، راهکارهای گسترش همکاری‌های دوجانبه جهت بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های تجارت دریایی در دریای خزر، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست با بیان اینکه اتصال به شبکه ریلی موجب توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و رونق اقتصادی استان و کشور می‌شود، اظهار داشت: بندر کاسپین مکمل بندر انزلی است و با همکاری و هم‌افزایی، فرصت‌های خوبی برای تجارت دریایی کشورمان فراهم می‌شود موضوعی که از قبل ایجاد ظرفیت‌های جدید در این حوزه حاصل می‌شود.

علی اوسط اکبری مقدم با تاکید بر اینکه کلیه مزیت‌ها و معافیت‌های قانونی منطقه آزاد در بندر انزلی نیز اعمال می‌شود و این امر موجب پویایی این بندر شده است، بر لزوم بهره‌مندی از ظرفیت بنادر منطقه آزاد انزلی بر توسعه گردشگری دریایی تاکید نمود.

وی، لازمه دستیابی به بخش بیشتری از تجارت در دریای خزر را تعامل و وجود استراتژی مشترک برای افق بلندمدت اعلام کرد و افزود: افزایش جلسات کاری مشترک میان مدیران و کارشناسان دو نهاد می‌تواند به تحقق این راهبرد سرعت بخشید و زمینه بهره‌برداری بیشتر از فرصت‌های ترانزیتی خزر در سطح منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای فراهم می‌شود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، رویکرد سازمان متبوع خود را بر تعامل میان دو بندر واقع در محدوده منطقه آزاد انزلی بیان داشت و تصریح نمود: اتصال به شبکه ریلی نه تنها باعث وصل شدن بنادر جنوب به شمال می‌شود، بلکه موجبات توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و رونق اقتصادی استان و کشور می‌گردد و در این مسیر باید از ظرفیت‌های گردشگری نیز بهره برد.

همچنین، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته شده در منطقه آزاد انزلی که با تلاش مدیران سازمان و حمایت‌های استاندار محقق شده است، تصریح کرد که باید از پتانسیل‌های بنادر انزلی و کاسپین در مسیر هم‌افزایی استفاده شود.

حمیدرضا آبایی افزود: تعامل سازنده و بیشتر جهت تسهیل و توسعه همکاری‌ها الزامی است و آمادگی خود را جهت گسترش همکاری‌های دو و چندجانبه با سایر بنادر دریای خزر اعلام می‌کنیم.

وی، توسعه همکاری‌های دوطرف را باعث ارتقای جایگاه گیلان در خدمات دریای کشور عنوان کرد و اظهار داشت: با عنایت به قطب کشاورزی گیلان، می‌توان از ظرفیت این دو بندر در توسعه صادرات غیرنفتی استان و کشور بهره‌مند شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی در پایان از استراتژی بندر متبوع خود به سمت کالاهای کانتینری خبر داد و بر لزوم حذف ارزش افزوده تاکید کرد.

گفتنی است، در این دیدار امین افقی عضو هیات مدیره و معاون بندری و حوزه خزر و مدیران حوزه معاونت و معاونین اداره کل بنادر و دریانوردی استان نیز حضور داشتند.