با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان دبیرخانه شورایعالی و سازمان شیلات ایران محقق می‌شود:

توسعه فعالیت‌های شیلاتی مناطق آزاد در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

با هدف بهره‌برداری از منابع دریایی و توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه شیلات مناطق آزاد، تفاهم‌نامه همکاری میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان شیلات ایران به امضاء رسید.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، این تفاهم‌نامه همکاری بین «حجت‌الله عبدالملکی» مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و «سید‌حسین حسینی» معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران منعقد شد‌.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در این مراسم که با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورایعالی و جمعی از مسئولین سازمان شیلات برگزار شد، با بیان اینکه توسعه حوزه شیلات یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است، گفت: شیلات در مناطق آزاد از موضوعات حائز اهمیت محسوب می‌شود. در این خصوص مناطق آزاد چابهار، کیش، قشم، انزلی و اروند از ظرفیت‌های شیلاتی خوبی برخوردار هستند و مناطق آزاد ماکو و ارس نیز در بخش پرورش آبزیان در قفس فعالیت دارند.

حجت‌الله عبدالملکی افزود: توجه به بخش شیلات، هم به سلامت و امنیت غذایی کشور کمک می‌کند و هم از لحاظ اقتصادی سودآور است و در صورت صادرات، ارزآوری برای کشور به همراه دارد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه به ۸۵۰بسته سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره و اظهار کرد: از این تعداد، بیش از ۱۵۰بسته سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران واگذار شده که بخشی از این بسته‌ها در حوزه شیلات و آبزی‌پروری است.

 

رئیس سازمان شیلات ایران:

مناطق آزاد از ظرفیت‌های بزرگ در بخش ساحلی کشور محسوب می‌شوند

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه یکی از سیاست‌های ما برای حکمرانی شیلات، استفاده از ماموریت‌های مشترک برای دستیابی به یک هدف واحد است، گفت: نگاه دولت مردمی سیزدهم، نگاه هم‌افزایی و استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای کارهای مغفول مانده و تبدیل فرصت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه است که به فعل رساندن آنها نیازمند تعامل بین سازمان‌ها می‌باشد؛ حوزه شیلات نیز به دلیل چندبخشی بودن، نیازمند این تعامل است.

سید‌حسین حسینی افزود: مناطق آزاد یکی از ظرفیت‌های بزرگ در بخش ساحلی کشور محسوب می‌شوند که در بحث اقتصاد دریا پایه موضوع مهمی است.

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه مناطق آزاد از چند منظر مهم هستند، تصریح کرد: نقاطی از کشور که متولی آنها مناطق آزاد هستند، به جهت وجود دریا و مکان‌هایی که قابلیت توسعه این حوزه را دارند، قدرت مانور صنعت شیلات را افزایش می‌دهد که در نتیجه می‌تواند باعث افزایش تولید و صادرات در این مناطق باشد و دیگری ظرفیت‌های گردشگری همچون همکاری در حوزه ماهی زینتی در مناطق آزاد است.

گفتنی است، این تفاهم‌نامه در ۸ماده تنظیم و در محل سازمان شیلات ایران به امضای طرفین رسید.

شایان ذکر است، این تفاهم‌نامه در راستای همکاری در اجرای بند(الف) ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، توسعه فعالیت‌های آبزی‌پروری، صید و صیادی و توسعه فرآوری، صنایع و بازار آبزیان در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی کشور منعقد گردید.