دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی عنوان کرد:

توسعه‌ مناطق آزاد، تکلیف سند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، نابودی رژیم صهیونیستی را یکی از ملزومات شکوفایی اقتصادی جهان اسلام برشمرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، حجت‌الله عبدالملکی در جمع معاونان و مدیران فرهنگی سازمان‌های مناطق آزاد، ضمن تبریک به مناسبت اتفاقات مهم جهان اسلام در جبهه مقاومت فلسطین و پیروزی‌هایی که درحال رخ دادن است، نابودی اسرائیل را یکی از ملزومات شکوفایی اقتصادی جهان اسلام برشمرد و افزود: تا پایان گام دوم انقلاب اسلامی، جهان اسلام به ۲۵درصد از اقتصاد دنیا خواهد رسید و با حذف اسرائیل، موانع دستیابی جهان اسلام به جایگاه خود در اقتصاد جهانی را کنار می‌زند.

وی ادامه داد: سال‌۱۳۹۷ مطالعه‌ای انجام شده که وضعیت پیشرفت‌های ایران در قیاس با کشورها مختلف دنیا را در گام اول انقلاب یا ۴۰سال اول (از سال‌۵۷ تا ۹۷) در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بررسی کرده است. درحال حاضر پیشرفت کشور ما در سطح قابل‌قبولی قرار دارد، اما انتظاراتی که از پیشرفت بعد از انقلاب اسلامی داشتیم محقق نشده است.

مشاور رئیس‌جمهور تصریح کرد: ظرفیتی که ما برای پیشرفت در مناطق آزاد داریم، بیش از شرایط کنونی است.

عبدالملکی اظهار داشت: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در ۲۴بند تشریح شده که یک بند آن به مناطق آزاد اختصاص یافته و این امر برای مناطق آزاد یک افتخار محسوب می‌شود.

به گفته وی؛ شاخص‌های عملکردی مناطق آزاد به گونه‌ای است که صادرات غیرنفتی مجموع ۴۸منطقه آزاد فعال ایران، سالانه حدود یک‌سوم کل صادرات غیرنفتی کشور به ارزش ۱۸میلیارد دلار بوده و این درحالی است که توقع دولت از مناطق آزاد سالانه ۱۰۰میلیارد دلار ارزآوری می‌باشد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید برا اینکه مناطق آزاد متعلق به کل کشور و مناطق ملی هستند، عنوان کرد: ما مردمی‌سازی و جهانی‌سازی مناطق آزاد را به عنوان یک رویکرد اساسی دنبال می‌کنیم و سه گروه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران، ساکنان مناطق آزاد و مردم کشور گروه هدف این رویکرد هستند که باید در ضابطه‌زدایی و بهبود فضای کار، اشتغال‌زایی، ایجاد زیرساخت‌ها، ارتقا حوزه‌های فرهنگی-‌اجتماعی، راه‌اندازی گردشگری ارزان‌قیمت، ایجاد بستر فروش صنایع‌دستی و محصولات دیگر شهرها از مجرای مناطق آزاد به آنها کمک کنیم.

عبدالملکی گفت: در حوزه جهانی‌سازی نیز ۵سیاست مهم تکمیل زیرساخت‌های نرم افزاری سیاست بین‌الملل، تکمیل زیرساخت‌های سخت‌افزاری سیاست بین‌الملل، ایجاد مناطق آزاد مشترک با ۲۱کشور، جذب سرمایه خارجی با ۸۵۰بسته سرمایه‌گذاری ارائه شده به ارزش ۱۵میلیارد یورو را دنبال می‌کنیم.

مشاور رئیس‌جمهور در پایان، کشورهای شرق آسیا، کشورهای همسایه و مسلمانان دنیا را گروه‌های هدف در جذب سرمایه خارجی معرفی کرد.