مشاور رئیس‌جمهور در بازدید از زیرساخت‌های عمرانی منطقه آزاد انزلی عنوان کرد:

تکمیل کریدور شمال-جنوب با اتصال راه‌آهن سراسری به منطقه آزاد انزلی

حمیدرضا مومنی مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به همراه اعضای هیات مدیره و معاونین سازمان منطقه آزاد انزلی و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان، از زیرساخت‌های عمرانی و گردشگری در دست تکمیل این منطقه بازدید به عمل آورد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بدو ورود به منطقه آزاد انزلی با حضور در گلزار شهدای طالب‌آباد این منطقه، به مقام شامخ شهیدان و شهید مدافع حرم جهانگیر جعفری‌نیا ادای احترام نمود.

مومنی در ادامه، با حضور در مسیر اتصال راه‌آهن سراسری رشت به بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی، از نزدیک در جریان روند فعالیت‌های عمرانی این پروژه ملی قرار گرفت.

بازدید از زیرساخت‌های گردشگری ازجمله مجموعه مارینا کاسپین یکی از مراکز ارائه دهنده خدمات گردشگری دریامحور، بررسی ظرفیت‌های گردشگری دریایی در شمال کشور، برگزاری دوره‌های آموزشی و ورزش‌های آبی، از دیگر برنامه‌های سفر مشاور رئیس‌جمهور به منطقه آزاد انزلی بود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تسلیت ایام چهاردهم و پانزدهم خرداد، با اشاره به سفر ماهیانه خود به مناطق آزاد به منظور برسی طرح‌های حائز اهمیت بیان کرد: با توجه به اهمیت پروژه راه‌آهن رشت به منطقه آزاد انزلی، به منظور تعیین تکلیف این پروژه و رفع موانع، از این طرح بزرگ ملی بازدید شد. تاکنون اقدامات خوبی انجام شده و با بررسی‌های میدانی که انجام گردید، ان‌شالله تا پایان شهریور این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی در ادامه به تغییرات ایجاد شده و افزایش سرعت روند تکمیل پروژه اشاره کرد و افزود‌: اشکالات فیزیکی در روند تکمیل این پروژه وجود داشت که با تحقیق اصلاح شد و با جمع‌بندی انجام شده به این نتیجه رسیدیم که تا شهریور‌ماه این پروژه عملیاتی شود و به شبکه اصلی راه‌آهن کشور متصل شود تا کریدور نستراک (شمال-جنوب) تکمیل شده و ظرفیت‌های تجاری در شمال کشور ارتقاء یابد.

مومنی در ادامه با اشاره به گردشگری دریامحور و بهره‌گیری از آن به منظور ایجاد فرصت‌های شغلی و توسعه زیرساخت‌های گردشگری، اظهار داشت‌: متاسفانه تاکنون در بحث گردشگری دریایی، از این مزیت خدادادی آنگونه که باید استفاده نشده است. در حال حاضر هم در جنوب کشور و هم در منطقه آزاد انزلی در حوزه گردشگری دریایی اقدامات زیادی انجام شده که می‌تواند توسعه پیدا کند و جاذبه‌های گردشگری را افزایش دهد و هموطنان عزیزی که به سایر کشورها سفر می‌کنند، در این مناطق جذب شده و از این مزیت استفاده نمایند.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان به جایگاه منطقه آزاد انزلی و استان گیلان در حوزه گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: منطقه آزاد انزلی نگاه بسیار خوبی در حوزه اقتصاد دریامحور و گردشگری دریایی داشته و تا پایان خردادماه مارینا کاسپین به عنوان بزرگترین مرکز گردشگری دریایی در شمال کشور تکمیل شده و با توسعه فعالیت‌های گردشگری دریایی در این منطقه، نقاط ضعف برطرف خواهد شد و در سال آینده برنامه‌ریزی لازم به منظور ارائه سفرهای دریایی کوتاه‌، میان و بلندمدت از طریق مارینا کاسپین منطقه آزاد انزلی ارائه می‌شود.