تاریخ : چهارشنبه, ۲ فروردین , ۱۴۰۲ 1 رمضان 1444 Wednesday, 22 March , 2023
0
دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی‌ اظهار داشت:

ثبات مدیریتی جزو حقوق سرمایه‌گذاران مناطق آزاد است

  • کد خبر : 24741
  • 24 اسفند 1401 - 16:23
ثبات مدیریتی جزو حقوق سرمایه‌گذاران مناطق آزاد است
مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد به بهشت سرمایه‌گذاران تبدیل خواهد شد و تمامی مسئولان ذی‌ربط در این راستا تلاش می‌کنند.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، حجت‌الله عبدالملکی در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادبیات اقتصادی انقلاب اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارند، عنوان کرد: کشور چین با ایجاد ۱۳منطقه آزاد اقتصادی توانست رشد اقتصادی قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. مناطق آزاد و ویژه در ادبیات اقتصادی انقلاب اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارند، به طوری که در بند‌۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که در سال‌۱۳۹۲ رهبر معظم انقلاب ابلاغ فرمودند؛ به موضوع توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با رویکرد جذب سرمایه‌گذار خارجی،‌ انتقال فناوری،‌ افزایش تولید،‌ ایجاد اشتغال پرداخته شده است. اما آیا به آن جایگاه ترسیم شده رسیده‌اند یا خیر؟ که باید گفت در آن مسیر حرکت کرده اما تا رسیدن به مقصد فاصله قابل‌توجهی وجود دارند؛ لذا باید در گام دوم انقلاب اسلامی یک حرکت شتابنده‌تر در راستای تحقق آن اهداف داشته باشیم.

وی با اشاره به انتقادهای برخی از مردم و مسئولان بر عملکرد مناطق آزاد اظهار داشت: طی سال‌های گذشته انتقادهای از عملکرد مناطق آزاده شده و عنوان کرده‌اند این مناطق می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

مشاور رئیس‌جمهور ادامه داد: به طور نسبی موفقیت‌هایی در مناطق آزاد کسب شده،‌ هرچند این حد از موفقیت‌ها راضی کننده نیست و باید برای بهتر شدن شرایط، تلاش بیشتری انجام گردد.

عبدالملکی با بیان اینکه یک‌سوم از صادرات کشور از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام می‌شود،‌ گفت: ۷۰درصد از حمل‌ونقل دریایی از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام می‌گردد؛ این موارد باعث شده ۷۰۰هزار نفر در این مناطق مشغول به‌کار شوند.

وی معتقد است: ظرفیت‌هایی بسیاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به مشوق‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد بیان داشت: مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده که می‌تواند انگیزه خوبی برای جهش اقتصادی ایجاد کند. اما درحال حاضر با وضع برخی از قوانین، بخشی از مشوق‌ها کم‌رنگ شده است.

عبدالملکی، از تنظیم لایحه جامع در مناطق آزاد خبر داد و گفت: یکی از برنامه‌های اساسی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تنظیم لایحه جامع در راستای ساماندهی قوانین و مقررات مناطق آزاد با رویکرد ابقای مشوق‌های این مناطق است. همچنین تمامی دخل و تصرف مقررات مناطق آزاد منوط به اصلاح در قانون جامع است. درحال حاضر کارگروهی در مجلس برای بررسی این قانون تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه براساس اسناد بالادستی اقتصاد مقاومتی، دو رویکرد اساسی به عنوان راهبردهای مناطق آزاد تنظیم شده و ذیل هر کدام تعدادی سیاست در نظر گرفته شده که درحال پیگیری است، اذعان نمود: در مناطق آزاد مبتنی‌بر اسناد بالادستی ۲رویکرد اساسی شامل مردمی و جهانی کردن مناطق آزاد درحال پیگیری است. با این رویکرد از مشکلات فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران گره‌گشایی می‌شود و منفعت این مناطق به تمامی مردم ایران خواهد رسید.

مشاور رئیس‌جمهور معتقد است: مردم باید مناطق آزاد را متعلق به خود بدانند و نسبت به قوانین آن حساس باشند.

عبدالملکی با تشریح سیاست‌های ذیل این راهبرد، اضافه کرد: گردشگری گسترده برای تمامی اقشار، تقویت صادرات از سرزمین اصلی از طریق مناطق آزاد جزو سیاست‌های مردمی و تکمیل زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اقتصاد بین‌الملل، ایجاد مناطق آزاد مشترک یا متناظر با کشورهای دیگر، جذب سرمایه‌گذار خارجی که در این راستا ۳۵۰بسته سرمایه‌گذاری آماده شده است، ایجاد الگوهای اقتصادی جدید و قابل عرضه و مبتنی‌بر ادبیات اسلامی و انقلابی (اقتصاد مقاومتی) ازجمله بندهای راهبرد جهانی کردن مناطق آزاد خواهند بود.

عبدالملکی ادامه داد: تا سال آینده بیمه و بانک آفشور و بورس بین‌الملل در مناطق آزاد راه‌اندازی خواهد شد.

وی معتقد است: ایجاد مناطق آزاد جدید صرفا مناطق آزاد مشترک با کشورهای دیگر خواهد بود. در این راستا با ۱۶کشور همچون ترکیه رایزنی شده است. این امر باعث تسهیل‌گری برای سرمایه‌گذاران خواهد شد و یک جهشی در تعاملات تجاری رقم خواهد خورد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد به بهشت سرمایه‌گذاران تبدیل خواهد شد و تمامی مسئولان ذی‌ربط در این راستا تلاش می‌کنند.

عبدالملکی درخصوص مشکلات در مناطق آزاد اظهار کرد: مشکلات مناطق آزاد در ۲۱دسته گروه‌بندی شده است. از سویی، برخی از این مشکلات مانند مالیات بر ارزش افزوده مضاعف یا ناهماهنگی‌هایی بین گمرک جمهوری اسلامی و گمرک مناطق، تولیدکنندگان را با مشکل رو‌به‌رو می ‌کند. برای حل این مشکلات با کمیسیون اقتصادی مجلس و مسئولان ذی‌ربط درحال رایزنی هستیم. از سوی دیگر برای برخی از مشکلات نیز با حضور کارگروه‌های تخصصی آن صنف همچون حوزه شیلات،‌ صنعت و… درحال تسهیل‌گری می‌باشیم.

وی درمورد ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور تصریح کرد: در این ماده عنوان شده بالاترین مقام اجرایی در مناطق، مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد هستند و سایر دستگاه‌های اجرایی باید با این مقام مسئول هماهنگ باشند. این موضوع درحال پیگیری است و خوشبختانه هماهنگی در دولت سیزدهم افزایش پیدا کرده و به صورت عمومی این ماده به خوبی درحال اجرا است.

 

‌به‌دنبال آزادسازی واردات خودروهای عادی در مناطق آزاد هستیم

مشاور رئیس‌جمهور در ادامه عنوان کرد: طبق مصوبه هیات دولت، به وزارت صنعت اجاز‌ه واردات یکصد هزار خودرو داده شده است‌ که شامل مناطق آزاد هم می‌شود؛ اما در برخی بندهای این مصوبه اشکالاتی وجود دارد؛ به عنوان مثال براساس این مصوبه ‌مناطق آزاد فقط باید خودروهای برقی ‌با شرایط ویژه وارد کنند؛ لذا درحال مذا‌کره با ریاست ‌جمهوری برای ابهام‌زدایی از این مصوبه هستیم که چگونه مناطق آزاد ‌از ظرفیت این ۱۰۰هزار خودرو ‌بهره‌مند شود.

عبدالملکی معتقد است: طبق قانون باید وارادت در مناطق آزاد به‌راحتی انجام شود و با جدیت به دنبال آزادسازی واردات خودروهای عادی و خودروهای هیبریدی بدون سقف قیمتی در مناطق آزاد هستیم.

وی با اینکه بین سرمایه‌گذاران تبعیضی قائل نمی‌شویم،‌ تاکید کرد: تمامی سرمایه‌گذاران برای مناطق آزاد یکسان بوده و طبق قانون با آنها رفتار می‌شود و در این راستا سامانه سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد راه‌اندازی شده است تا ارتباط بین سرمایه‌گذار و بدنه دولت به حداقل برسد تا دست‌های پشت پرده حذف گردد.

 

به‌دنبال ثبیت مدیریت در مناطق آزاد هستیم

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی عنوان کرد: ثبات مدیریتی جزو حقوق سرمایه‌گذاران مناطق آزاد است. باید توجه داشت که سرمایه‌گذار با تغییر مدیریتی چه آسیب و یا منفعتی می‌برد. مدیر متوسط و باثبات، از مدیر عالی بدون ثبات، کارایی بهتری دارد. به همین منظور به دنبال ثبیت مدیریت هستیم.

عبدالملکی، حمل‌ونقل هوایی را برای سرمایه‌گذاران دارای اهمیت دانست و گفت: در این راه به‌دنبال تکمیل و توسعه زیرساخت‌های فرودگاه هستیم. همچنن درحال پیگیری راه‌اندازی و تکمیل زیرساخت‌های فرودگاه چابهار و کنارک و افزایش پرواز به مناطق آزاد هستیم.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان از بخش خصوصی مناطق آزاد تشکر کرد و خاطرنشان نمود: این بخش به دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کمک کرده و این دبیرخانه و سازمان‌های مناطق نیز در کنار آنها است.

لینک کوتاه : http://www.freezonesnews.com/?p=24741

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.